Aktualności

Czy Morze Bałtyckie stanie się morzem śmieci? Jak plażować, by nie zwiększać tego zagrożenia?

materiały prasowe AccorHotels, 24.08.2016

Śmieci pozostawione przez turystów na plaży nad Morzem Bałtyckim

fot.: shutterstock.com

Śmieci pozostawione przez turystów na plaży nad Morzem Bałtyckim
Co roku na całym świecie produkuje się 280 mln ton tworzyw sztucznych. Niemała ich część w postaci puszek ląduje w morzach i oceanach. Morze Bałtyckie nie jest tu niestety wyjątkiem, a za jego zaśmiecanie odpowiadają także turyści spędzający nad nim wakacje.

Już 10 proc. powierzchni Morza Bałtyckiego to pustynia wodna, czyli obszar, w którym życie zostało zniszczone przez zanieczyszczenia. Niestety nawet najmniejsze śmieci, jakie zostawiamy na brzegu, mają na to ogromny wpływ - jeden wyrzucony niedopałek zatruwa 100 m2 wody, a opakowanie po kremie do opalania będzie w niej pływało przez 500 lat, zanim się rozłoży. Dla morskiej fauny szkodliwe są nie tylko same opakowania, lecz także substancje, które znajdują się w farbach pokrywających puszki. Barwniki niszczą układ oddechowy zwierząt.

Zaśmiecenie to naturalnie nie tylko problem Bałtyku. Niedawno na zaledwie stumetrowym odcinku wybrzeża Atlantyku znaleziono aż 751 zużytych tubek po kosmetykach do opalania. Jednak Morze Bałtyckie ze względu na niedużą głębokość i ograniczone połączenie z innymi akwenami jest szczególnie podatne na zanieczyszczenia. A częstym winowajcą jesteśmy właśnie my wszyscy – jako turyści.

NA TEMAT:

Nietypowe warsztaty fotograficzne

O tym, że problem jest poważny dowiedzieli się niedawno także blogerzy. W ramach festiwalu See Bloggers w Gdyni wzięli udział w warsztatach AccorHotels. Podczas nich fotografowali odpadki najczęściej trafiające do Bałtyku. – Codziennie ogromna liczba ludzi wybiera morze zamiast kosza na śmieci – zaznaczyła blogerka Nadia Kruglova. Uczestnicy warsztatów podkreślali, że choć powstały piękne zdjęcia, mają świadomość, że fotografują cichych zabójców Bałtyku.

 Śmieci pozostawiane nad Bałtykiem

Śmieci pozostawiane nad Bałtykiem

Śmieci pozostawiane nad Bałtykiem, fot. materiały prasowe / AccorHotels

Jak ekologicznie plażować nad Bałtykiem?

W swoich relacjach z warsztatów blogerzy apelowali do turystów, aby wypoczywali nad morzem, nie szkodząc bałtyckiej przyrodzie. Wbrew pozorom wcale nie trzeba wiele zachodu, by podczas urlopu chronić Bałtyk:

  • Schodząc z plaży, zabierzmy ze sobą zużyte foliowe reklamówki (statystycznie są używane przez kilka minut, a morze musi się z nimi mierzyć przez 400 lat). Plastik i folia to najgroźniejszy zabójca morskich stworzeń – co roku milion zwierząt na całym świecie ginie z powodu uduszenia się plastikowymi elementami.
  • Sprawdźmy też, czy nad brzegiem morza niczego nie zgubiliśmy. Zapalniczki, papierosy, biżuteria czy opakowania po kosmetykach potrafią łatwo ulotnić się i zniknąć w nadmorskim piasku.
  • Warto też w miarę możliwości zabierać nieduże śmieci znalezione na brzegu (np. puste butelki pozostawione przez innych turystów) i wyrzucać je do koszy przy wejściu na plażę.  Wszystko po to, by dłużej cieszyć się pięknem Bałtyku.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.