Aktualności

Dzień Afrykański w Muzeum Etnograficznym. Poznaj Afrykę z innej perspektywy

materiały prasowe, 24.10.2016

Jezioro Słoniowe w Kamerunie

fot.: materiały prasowe

Jezioro Słoniowe w Kamerunie
W sobotę 29 października warszawskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na Dzień Afrykański. Zapowiada się wieczór pełen różnorodnych atrakcji.  

Leopold Janikowski był podróżnikiem, meteorologiem i etnografem. W latach 1882-1885 uczestniczył w wyprawie  do Afryki Stefana Szolc-Rogozińskiego. U wybrzeży Kamerunu polscy podróżnicy kupili wyspę Mondoleh. Prowadzili badania etnograficzne i dokonali licznych odkryć geograficznych i przyrodniczych. Po powrocie Janikowski uruchomił w Warszawie pierwszą stałą wystawę afrykańską, która przed I Wojną Światową weszła w skład Muzeum Etnograficznego.

W lutym 2016 roku do Kamerunu wyruszyła wyprawa śladami Leopolda Janikowskiego i jego towarzyszy. W sobotę 29 w warszawskim Muzeum Etnograficznym będziemy mieli okazję zobaczyć film dokumentujący przebieg tej wyprawy. 

NA TEMAT:

Dzień Afrykański w Muzeum Etnograficznym 

Poza projekcją filmu na wydarzenie złoży się również konferencja naukowa „Wielkie Cywilizacje Afryki”, koncert warszawskiego zespołu rockowego ReiseFieber, którego muzyka ilustruje film „Wyprawa. śladami Leopolda Janikowskiego” i wystawa fotografii.

"Wielkie Cywilizację Afryki" to konferencja naukowa, której celem jest przedstawienie kultur Afryki, ich zaawansowania technologicznego oraz organizacyjnego. Zostaną na niej podjęte tematy związane z przeszłością i teraźniejszością kontynentu.

W sobotę zostanie także zaprezentowana kolekcja 28 brązów pochodzących z Królestwa Beninu. Jej wartość opiewająca na ponad 200 tys. złotych czyni ją jedną z najdroższych w kraju.

Foumban. Widok od strony pałacu sułtana, fot. materiały prasowe

Więcej informacji o wydarzeniu na facebookowym profilu Muzeum Etnograficznego. 

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.