Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Dzień Dziecka 2022. Kiedy jest Dzień Dziecka w Polsce i na świecie? Jaka jest historia tego święta?
Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które w Polsce obchodzimy każdego roku o tej samej porze czyli 1 czerwca. W 2022 roku Dzień Dziecka wypada we środę. W tym dniu niemal każdy rodzić dba o to, by jego pociecha była najszczęśliwsza na świecie. Często wiąże się z to zakupowym szałem i wyborem prezentu idealnego w zależności od wieku dziecka. Jednak warto podarować swoim pociechom coś więcej niż zabawkę i zwrócić uwagę na istotę tego święta. Skąd pochodzi tradycja celebrowania Dnia Dziecka i jak wygląda świętowanie w Polsce i na świecie?
ZOBACZ TEZ: TOP 5 atrakcji dla dzieci pod Warszawą. Zobacz najlepsze miejsca na rodzinny wypad
Dzień Dziecka - pochodzenie święta
Trudno jest jednoznacznie ustalić, kiedy po praz pierwszy obchodzono Dzień Dziecka. Uważa się, że historia tego święta sięga 1949 r. Dzień Dziecka został wymyślony przez Światową Federacja Kobiet Demokratycznych. Celem wprowadzenia takiego święta było uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest ochrona najmłodszych przed okrucieństwami wojny, głodem i innymi krzywdami.
NIE PRZEGAP: Historia dla dużych i małych. Nasi sąsiedzi podróżują tu z dziećmi
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Dzień Dziecka 2022. Kiedy świętujemy Dzień Dziecka?
W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: Czechy, Słowacja, Ukraina) święto to obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Swoje święto w Turcji dzieci obchodzą 23 kwietnia, to także Święto Niepodległości. W niektórych państwach Dzień Dziecka obchodzi się 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka, co stało się w 1959 roku. We Francji dzieci mają swoje święto 6 stycznia.
W Japonii nie ma typowego dnia dziecka, chłopcy i dziewczynki mają natomiast swoje własne, osobne święta. Chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca.
Wakacje z niemowlakiem – o czym warto pamiętać podczas wyjazdu za granicę?
Dzień Dziecka na świecie - papierowe karpie i wróżby
W Polsce i wielu krajach słowiańskich Dzień Dziecka to po prostu dzień, w którym rodzice skupiają cała uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności. Maluchy są często witane świątecznym, słodkim śniadaniem i dostają prezenty i łakocie. W ciągu dnia często zabieramy dzieci do zoo, parku czy na festyn lub, w razie złej pogody, do kina lub sali zabaw. Niektórzy organizują nawet przyjęcia, na które zapraszane są inne dzieci.
We Francji celebrowany jest natomiast Dzień Rodziny. Święto to wypada 6 stycznia. Tego dnia Francuzi organizują uroczysty, rodzinny obiad, podczas którego podawane są bogate desery: ciasta, ciasteczka i słodycze. Oprócz tego do popularnych zwyczajów należy wróżenie i przewidywanie dalszych losów rodziny.
Podczas posiłku dzieci nakładają na głowy, wykonane wcześniej z papieru, korony. Otrzymują również podarki tak, jak kiedyś Trzej Królowie złożyli dary narodzonemu Jezusowi.
Najciekawsze zwyczaje związane z Dniem Dziecka znajdziemy w Japonii. Istnieją tam właściwie dwa święta - osobne dla chłopców, a osobne dla dziewczynek. Mali panowie maja swój dzień 5 maja - jest on znacznie huczniej obchodzony niż dzień dziewczynek, przypadający 3 marca.
5 maja japońscy chłopcy spędzają czas ze swoimi ojcami. Razem wykonują papierowe zabawki. Z równych tkanin szyją także karpie, każdy z nich ma symbolizować jednego członka rodziny. Karpie zwane są Koinobori albo Satsuki-Nobori. Ojciec to karp czarny, matka czerwony - niebieski karp symbolizuje syna. Liczba karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Siła tych ryb kojarzona jest z chłopcami.
5 marca japońskie dziewczynki, razem z rodzicami, wykonują lalki z różnych materiałów i ubierają je w tradycyjne, japońskie stroje. Ten dzień jest jednocześnie Świętem Lalek.
TOP 25. Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce
Jak zorganizować podróż z dzieckiem? Odpowiada podróżniczka Karolina Ponzo:
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Lufthansa przyjazna dzieciom
- Zakopane - atrakcje dla dzieci w zimowej stolicy Polski i okolicach
- Wakacje 2015: jaką kolonię wybrać, by rozwijała talent i pasję naszych dzieci?
- TOP 5: Propozycje na ferie zimowe dla dzieci
- Atrakcje dla dzieci w Poznaniu: TOP 5 pomysłów
- Szkoła Gladiatorów, a może muzeum lodów? Wakacyjne atrakcje dla dzieci