Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Europejska Noc Muzeów Warszawa 2022. Co warto zobaczyć? Atrakcje i program
Agnieszka Morawska, 10.05.2022
Europejska Noc Muzeów 2022 w Warszawie daje możliwość odziedziczenia popularnych galerii, muzeów i instytucji kultury oraz miejsc, których na co dzień nie kojarzymy ze sztuką. W sumie atrakcje przygotowały 202 placówki działające w stolicy. W programie Nocy Muzeów w Warszawie jest m.in. specjalna parada, wystawa i trasa turystyczna zabytkowymi autobusami dookoła Pałacu Kultury i Nauki. Na placu Defilad pojawi się interaktywna instalacja, która przeniesie gości do świata sztuki i zamieni w bohaterów wybranych obrazów. Kino Iluzjon zaprasza na filmową podróż. Będzie można zwiedzić kabinę projekcyjną i dowiedzieć się, jak wygląda praca w kinie. W Teatrze Syrena, po zakończeniu spektaklu, aktorzy oprowadzą widzów po najciekawszych i na co dzień niedostępnych zakątkach teatru. Warszawski transport publiczny organizuje wystawę zabytkowych tramwajów i autobusów. W programie także parada oraz zwiedzanie zajezdni Stalowa. Na drogi wyruszą trzy specjalne linie: dwie autobusowe – A i N, a także tramwajową – M.
W programie jest również wystawa architektoniczna w Widok Towers, zwiedzanie podziemnych pozostałości warszawskiej Starówki czy silent disco z bitami, w których wykorzystano dzieła W.A. Mozarta. Zapraszamy do odwiedzenia aż 84 wydarzeń na zewnątrz, przygotowaliśmy też wiele atrakcji dla dzieci. 24 instytucje będą brały udział w Nocy Muzeów po raz pierwszy, więc warto przekonać się, co mają do zaproponowania - zachęca prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski
Europejska Noc Muzeów Warszawa 2022. Atrakcje i program
Noc Muzeów w Fabryce Norblina
Trasa zwiedzania to niemal 2 hektary terenu, 10 zabytkowych budynków, 50 odrestaurowanych maszyn i urządzeń, kolekcja platerów-norblinianów oraz moc ciekawostek historycznych związanych z dawnymi zakładami Norblin, Bracia Buch i T. Werner. To wszystko czeka tych, którzy odwiedzą Muzeum Fabryki Norblina podczas najbliższej edycji Nocy Muzeów w sobotę 14 maja. Uczestnicy sami mogą wybrać swoją ulubioną formę zwiedzania – wycieczkę grupową, indywidualne zwiedzanie z audioguide’m w aplikacji mobilnej lub analogowo – z muzealnymi drukami. Ci, którzy zdecydują się na zwiedzanie z przewodnikiem będą mogli wybrać spośród aż trzech dostępnych opcji wycieczek: z animatorami-aktorami przebranymi w stroje z epoki, z przewodnikiem miejskim, a także w języku ukraińskim.
Harmonogram wycieczek:
- 18:00 – wycieczka animacyjna z aktorami
- 18:20 – wycieczka z przewodnikiem miejskim
- 18:40 – wycieczka w języku ukraińskim
Kolejne wycieczki będą odbywać się analogicznie co godzinę: 19:00, 20:00, 21:00. Ostatnia tura zwiedzania rozpocznie się o godz. 22:00.
Noc w Polin: Muzeum od Kuchni
W tym roku podczas Nocy Muzeów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowano wydarzenie zarówno w formie online, jak i stacjonarnej. Odbędą się pod hasłem „Muzeum od kuchni”. W programie między innymi spotkania na wystawie stałej i czasowej, spacery wirtualne, spacery „Muzeum od kuchni”, warsztaty i gra rodzinna. Tej nocy przewodnicy zmieniają się w szefów kuchni i zdradzają wszystkie tajniki gotowani oraz mnóstwo przepisów na tradycyjne żydowskie potrawy. 14 maja będzie można zwiedzić także całe muzeum „od kuchni”. Noc Muzeów będzie szansą na zobaczenie miejsc niedostępnych na co dzień dla publiczności. Cały harmonogram jest dostępny na FB Muzeum.
Noc Muzeów 2022 w Koperniku
„Zapraszamy 14 maja. Czekają na Ciebie nasze wystawy, w tym nowiutka ekspozycja muzyczna „GraMY – WYgramy”. Zagrasz tu na klapkofonie, butelkofonie, gadającym bębnie i gigantycznych cymbałach. Sprawdzisz, jakie dźwięki kryje w sobie zwykły kafel łazienkowy, drewniana deska, a nawet felga. Przekonasz się, że muzyka jest dla każdego, bez względu na wiek i doświadczenie" – zachęcają organizatorzy. Co jeszcze w programie?
Słuchanie transformatorów Tesli w Teatrze Wysokich Napięć, świetlny pokaz z udziałem mimów, programowanie robota, oglądanie wiosennych gwiazdozbiorów w Planetarium.
Warunkiem wejścia jest posiadanie bezpłatnych wejściówek. Można je rezerwować:
- od 9 maja – dzwoniąc na infolinię: 22 596 41 00 lub pisząc na adres email: info@kopernik.org.pl
- od 10 maja – w kasach Centrum Nauki Kopernik • na bilety.kopernik.org.pl („kupując” bilet za 0 zł).
Wejścia na wystawy: 20.00 – 21.30 22.00 – 23.30 00.00 – 01.30. Wejścia do Planetarium: 20.00-01.00, pokazy odbywają się co pół godziny. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety na wystawy i 4 do Planetarium.
Cały program Europejskiej Nocy Muzeów 2022 jest dostępny na stronie internetowej stołecznego ratusza TUTAJ.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Najciekawsze inicjatywy podczas Nocy Muzeów 2018 w Poznaniu
- Noc Muzeów w Warszawie: BUW z grą terenową
- Europejska Noc Muzeów Kraków 2022. Co warto zobaczyć? Atrakcje i program
- Vienna Gallery Weekend – 22 galerie sztuki w Wiedniu w weekend zwiedzisz...
- Polsko-czeska Noc Muzeów w Kłodzku
- 5 znakomitych, darmowych wystaw w Europie z okazji Nocy Muzeów i Dnia Muzeów