Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
materiały promocyjne, 1.06.2015
Promieniowanie UV
O promieniowaniu ultrafioletowym słyszał chyba każdy. O tym, że jest szkodliwe dla skóry, również. Dlatego na wakacje obowiązkowo zabieramy kremy z filtrem, a na plaży chronimy się dodatkowo w cieniu parasolek lub zakładamy zwiewne koszule, zakrywające ramiona i plecy. Ale co z naszymi oczami? Kiedy przebywamy nad morzem, wzrok jest szczególnie narażony na negatywny wpływ promieniowania UV, ponieważ promienie słoneczne docierają do nas bezpośrednio z góry, ale także odbijając się od powierzchni wody, piasku czy kart ulubionej książki. Odbite w ten sposób światło jest nie tylko nieprzyjemne i powoduje intensywne mrużenie oczu. Przede wszystkim jest bardzo szkodliwe i może prowadzić między innymi do zaćmy czy nieodwracalnych oparzeń rogówki. Dlatego zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych jest tak ważny.
NA TEMAT:
Zadbaj o wzrok swojego dziecka już dziś
Szacuje się, że nawet 80% całkowitej życiowej ekspozycji człowieka na działanie promieni UV ma miejsce przed ukończeniem 18 roku życia. Dlaczego? To proste – dzieci i młodzież spędzają na świeżym powietrzu znacznie więcej czasu niż dorośli. Oko dziecka przepuszcza również więcej promieniowania niż oko dorosłego, ponieważ soczewka i rogówka młodego człowieka są znacznie bardziej przejrzyste niż w pełni rozwiniętym narządzie wzroku osoby dorosłej. Ponadto skóra dziecka, również ta na powiekach, jest delikatniejsza, dlatego wzrok naszych pociech wymaga szczególnej ochrony. Zwłaszcza, że problemy ze wzrokiem mogą mieć wpływ na sprawność fizyczną i aktywność ruchową dziecka. Czapka z daszkiem czy kapelusz z dużym rondem nie wystarczą, ponieważ chronią tylko przez światłem padającym z góry. Dla pełnej ochrony przed promieniowaniem UV niezbędne są dobre okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście o wzrok należy dbać przez cały rok, ale zbliżające się wielkimi krokami wakacje mogą być impulsem do wymiany soczewek okularowych całej rodziny na lepsze.
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci w pierwszej kolejności powinny zapewnić jak najlepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Poza tym powinny być odporne na uderzenia, wygodne i lekkie. Dlatego zapomnijmy o tanich okularach ze straganów ulicznych. Choćby miały najmodniejsze oprawki, nie zapewnią odpowiedniej ochrony, a co gorsza, mogą zaszkodzić jeszcze bardziej. Ich przyciemniane szkła często nie są wyposażone w filtry ochronne. Powodują jedynie ograniczenie dopływu światła, w wyniku czego źrenica rozszerza się i przepuszcza więcej szkodliwego promieniowania UV. Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka powinny być dostosowane do aktywnego trybu życia, tak, by pociecha mogła nosić je nie tylko podczas spokojnych spacerów po plaży, ale również podczas harców na placu zabaw. Warto przyjrzeć się bliżej ofercie japońskiej firmy Hoya. Znajdujące się w ich ofercie soczewki PNX Kids zostały opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych klientach. Są wykonane z niezwykle wytrzymałego materiału Trivex, dzięki czemu są bardzo odporne na uderzenia, co w przypadku dzieci ma niebagatelne znaczenie. Ich trwałość w żadnym razie nie wpływa negatywnie na wagę okularów. Soczewki PNX Kids są bardzo cienkie i ultralekkie, dzięki czemu okulary pozostają na swoim miejscu i nie uciskają nosa. Warto dodać, że aż 90% urazów oka związanych z aktywnością sportową można uniknąć dzięki odpowiedniej ochronie, w tym odpowiedniemu doborowi okularów.
Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, koniecznie należy zwrócić uwagę na dobór powłoki antyrefleksyjnej. Wysokiej jakości materiały, z których wykonywane są soczewki, jak wspomniany już PNX, chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, padającym na soczewki z przodu. Jednak część promieni dociera do oczu, odbijając się również od wewnętrznej powierzchni soczewek. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest powłoka UV Control, której zadaniem jest blokowanie szkodliwego promieniowania UV, odbijającego się od wewnętrznej powierzchni soczewek. Wówczas możemy mieć pewność, że oczy naszego dziecka chronione są w 100%.
Poradnik wakacyjnego okularnika
Znając już cechy, jakie powinny posiadać dobre okulary przeciwsłoneczne, czas na zakupy. Nie zapomnijmy zabrać na nie swojej pociechy. Jeżeli podejmiemy decyzję samodzielnie, możemy spotkać się z oporem ze strony dziecka. Dopuszczając je do głosu, rośnie szansa, że z przyjemnością będzie wkładało okulary. Pozwólmy zatem wybrać mu wymarzone oprawki, sami zadbajmy o dobór soczewek. Dziecko z pewnością chętniej będzie nosić okulary, które są zgodne z jego gustem, a nie narzucone przez rodzica.
Pamiętajmy również o innych formach ochrony przed promieniowaniem UV. Oprócz okularów przeciwsłonecznych, które od tej pory powinny znajdować się na szczycie listy rzeczy do spakowania, zadbajmy o odpowiednie nakrycie głowy, kremy z filtrem oraz picie dużej ilości wody.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Sardynia wprowadza limit turystów
- Zapytaliśmy o picie alkoholu na plaży. Zaskoczenie? [SONDAŻ „PODRÓŻY”]
- W Europie jest plaża "z popcornu"! Turyści ją rozkradają
- W Holandii będzie plaża dla muzułmanów? "Czują się nieswojo ze skąpo odzianymi...
- Zaginione dzieci na plaży. Genialny sposób na odnalezienie pociechy!
- Ewakuacja plaży w Barcelonie. Znaleziono ładunek wybuchowy - WIDEO