Aktualności

Laboratorium sztuki w warszawskim Arsenale

Roma Kuffel, 18.03.2011

Zamek Ujazdowski na fresku

fot.: archiwum CSW Zamek Ujazdowski

Zamek Ujazdowski na fresku
Nie zobaczycie tu probówek, kolb i innych akcesoriów kojarzących się z typowym laboratorium. To, udostępniane obecnie twórcom i zwiedzającym w XVII-wiecznym Arsenale, należącym do CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, jest wspaniałym laboratorium sztuki - Międzynarodowym Centrum Wymiany Artystycznej.  

Nie zobaczycie tu probówek, kolb i innych akcesoriów kojarzących się z typowym laboratorium. To, udostępniane obecnie twórcom i zwiedzającym w XVII-wiecznym Arsenale, należącym do CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, jest wspaniałym laboratorium sztuki - Międzynarodowym Centrum Wymiany Artystycznej.

Arsenał/Laboratorium dysponuje imponującą salą widowiskową, pracowniami filmowymi i fotograficznymi oraz komfortowym studiami dla artystów. Tym samym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zyskało nowe, bezprecedensowe możliwości wsparcia artystycznych działań i procesów twórczych, szczególnie w obszarze nowych technologii i zapewnienia artystom warunków do komfortowej pracy.

Przedstawiciele CSW Zamek Ujazdowski wyjaśniają, że pomysł rewitalizacji budynku Arsenału zrodził się w odpowiedzi na potrzebę odtworzenia jedynego autentycznego, siedemnastowiecznego budynku na Ujazdowie, połączoną z planami uruchomienia Międzynarodowego Centrum Wymiany Artystycznej. Było to naturalne rozwinięcie działalności programowej CSW Zamek Ujazdowski, które od 2003 roku prowadziło program pilotażowy pn. Program Pobytów Twórczych. Odbudowa zabytkowego Arsenału i uruchomienie w nim Międzynarodowego Centrum Wymiany Artystycznej pozwoli na wykorzystanie w pełni potencjału Centrum, unikalnego w skali Europy Środkowowschodniej. Wyjątkowość funkcji Arsenału/Laboratorium polega na tym, że w odróżnieniu od dominującego w Zamku Ujazdowskim programu prezentacji, Laboratorium stanie się przede wszystkim miejscem procesów twórczych, spotkań młodej generacji artystów z całego świata.

NA TEMAT:

Drugi etap rewitalizacji Arsenału (zakup wyposażenia i zagospodarowanie terenu) sfinansowano ze środków unijnych. Wsparcia finansowego udzieliły Islandia, Lichtenstein i Norwegia oraz nasze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, że budowę zamku na Ujazdowie na skarpie wiślanej rozpoczęto na początku XVII wieku na polecenie Zygmunta III Wazy. Podczas potopu szwedzkiego (1655-1660) obiekt został zdewastowany przez najeźdźców. Kilkakrotnie przebudowywany. Zamek był prywatną rezydencją królów Polski, w tym ostatniego, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od II połowy XVIII w. służył za koszary i lazaret; spalony w 1944 podczas II wojny światowej. Na polecenie marszałka Konstantego Rokossowskiego został rozebrany w 1954 r. W latach siedemdziesiątych XX wieku rozpoczęto odbudowę zamku w kształcie z XVII stulecia, a ostatnimi laty uporządkowano obiekty towarzyszące, w tym budynek dawnego Arsenału.

Laboratorim Live

Jak poinformowała Zofia Chojnacja z Biura Prasowego CSW Zamek Ujazdowski, uroczystemu zakończeniu projektu rewitalizacji Arsenału towarzyszyć będzie tygodniowy projekt interdyscyplinarny Laboratorium Live, przygotowany z myślą o pokazaniu publiczności, artystom, współpracownikom Zamku i mieszkańcom Warszawy zadań i charakteru nowego miejsca.

 

Projekt Laboratorium Live będzie realizowany od 24 do 31 marca br. Złoża się na niego, obok prezentacji programu Międzynarodowego Centrum Wymiany Artystycznej, warsztaty artystyczne i edukacyjne, seminaria, performanse i inne działania, które w przyszłości stanowić będą wizytówkę Laboratorium. Do wspólnych działań CSW Zamek Ujazdowski zaprosiło swoich partnerów, m.in. warszawską Akademię Sztuk Pięknych, podkreślając w ten sposób otwarty charakter miejsca.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Bezpłatne wejściówki: Informacja CSW Zamek Ujazdowski tel. 22 628 12 71 wew. 135 w godz. 12.00 - 19.00 (oprócz poniedziałków). Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji: www.csw.art.pl

źródło: CSW Zamek Ujazdowski

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.