Aktualności

Muzyczny sierpień w Górach Stołowych – wirtuozi zagrają utwory Chopina i Moniuszki

Uzdrowiska w Polsce: Kudowa-Zdrój

fot.: Jan S., shutterstock.com

Uzdrowiska w Polsce: Kudowa-Zdrój
Już po raz 69. w Dusznikach-Zdroju światowej sławy pianiści zagrają etiudy Chopina. Najstarszy festiwal pianistyczny na świecie i najstarszy festiwal muzyczny w Polsce startuje 1 sierpnia; z kolei koniec miesiąca w Górach Stołowych upłynie pod znakiem utworów Moniuszki – 27 sierpnia w Kudowie-Zdroju rozpoczyna się 52. Festiwal Moniuszkowski.

Już po raz 69. w Dusznikach-Zdroju etiudy Chopina zagrają światowej sławy pianiści. Najstarszy festiwal pianistyczny na świecie i najstarszy festiwal muzyczny w Polsce startuje 1 sierpnia; z kolei koniec miesiąca w Górach Stołowych upłynie pod znakiem utworów Moniuszki – 27 sierpnia w Kudowie-Zdroju rozpoczyna się 52. Festiwal Moniuszkowski.

Góry Stołowe – Festiwal Chopinowski

Pierwszy Festiwal Chopinowski w Dusznikach odbył się pod koniec sierpnia 1946 roku, co roku od tamtej pory u stóp Gór Stołowych przez kilka dni w miesiącu spotykają się wirtuozi międzynarodowej sławy. Wśród nich zwycięzcy konkursów Chopinowskich, ale i młodzi pianiści z Polski, którzy szkolą warsztat podczas kursów mistrzowskich. Żaden festiwal muzyczny w kraju, i pianistyczny na świecie, nie ma równie długiej tradycji, co dusznicki; w ciągu blisko 70 lat w parku zdrojowym koncertowali m.in. Edward Auer, Ryszard Bakst i Zbigniew Drzewiecki. Festiwalowa scena jak co roku stanie w Dworku Chopina, gdzie w 1829 roku wystąpił sam kompozytor, dokładnie 120 lat przed koncertem inaugurującym MFCh.

Ceny koncertów: 20-50 zł, koncert inauguracyjny – 80 zł

NA TEMAT:

Góry Stołowe – Festiwal Moniuszkowski

W lipcu 16 lat później po drugiej stronie Gór Stołowych, w Kudowie Zdroju, którą dzieli 15 km od Dusznik, koncert artystów z Teatru Wielkiego w Warszawie zainaugurował Festiwal Moniuszkowski. Po raz 52. odbędzie się on w dniach 27-30 sierpnia. W odróżnieniu od Chopinowskiego jest darmowy i oprócz pianistów gromadzi solistów - w programie m.in. koncerty chóralne, fortepianowe, występy tenorów i spotkania z artystami. Wszystkie wydarzenia zorganizowano blisko siebie w najciekawszych miejscach na mapie uzdrowiska m.in. Teatrze Zdrojowym, Teatrze ‘Pod Blachą’, Sanatorium Polonii i Sali Koncertowej przy pijalni, do której latem ściągają największe tłumy. Przy okazji warto zobaczyć tu freski węgierskiego malarza, obrazujące Dolny Śląsk w minionym stuleciu.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.