Aktualności

Otwarcie podziemi wydarzeniem 2010

Roma Kuffel, 6.04.2011

Muzeum pod Rynkiem Głównym w Krakowie

fot.: Wojciech Schab/ materiały prasowe

Muzeum pod Rynkiem Głównym w Krakowie
W głosowaniu, w którym wzięło udział kilka tysięcy internautów wydarzeniem historycznym roku 2010 wybrano „Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie”, które zgłosiło Stołeczno-Królewskie Miasto Kraków. Organizatorem plebiscytu było Muzeum Historii Polski wraz z portalem historia.org.pl

W finale plebiscytu Muzeum Historii Polski i portalu historia.org.pl, w którym wzięło udział kilka tysięcy internautów, wydarzeniem historycznym 2010 roku wybrano „Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie”. Internauci mogli wybierać spośród ponad 30 zgłoszonych wydarzeń o rozmaitym charakterze. W finałowej dziesiątce oprócz wyróżnionej ekspozycji znalazły się rekonstrukcje historyczne, filmy, portale internetowe. Na multimedialne muzeum w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie głosowało ponad 18 proc. uczestników plebiscytu.

"Po kilkuletniej budowie w Krakowie otworzono absolutnie wyjątkowe i to w skali świata podziemne Muzeum. Oprócz unikatowych eksponatów archeologicznych w Muzeum znajduje się mnóstwo nowoczesnej techniki, która urozmaica zwiedzanie. Na zwiedzających czeka multimedialna kurtyna z pary wodnej, hologramy, ekrany dotykowe etc.” - tak podziemia Rynku Głównego rekomendowali organizatorzy tego przedsięwzięcia.

Drugie miejsce zdobyła VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r., a na trzecim uplasował się ośmiominutowy film animowany Platige Image na temat historii Polski, przygotowany na EXPO w Szanghaju, w reżyserii znanego twórcy Tomasza Bagińskiego.

Przypomnijmy, że redakcja „Podróży" miała przysłowiowego nosa, gdyż w nr 1/2011 naszego magazynu opublikowaliśmy artykuł Agnieszki Kozak „Zdążyć na hejnał”, w którym pisaliśmy m.in.: ”Do nowo otwartego muzeum pod Rynkiem dostaniemy się przez ostatni kram w Sukiennicach od strony ul. św. Jana. Spacerując po szklanych kładkach, zawieszonych nad średniowiecznymi traktami, których powstanie datuje się na XI w., można podziwiać stare domy i sklepy, wodociągi, a nawet groby. W specjalnym kąciku dla dzieci najmłodsi mogą pod okiem archeologa zbudować z klocków romańskie budowle”.

źródło: Muzeum Historii Polski w Warszawie

zdjęcie: Wojciech Schab/ materiały prasowe

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.