Aktualności

UNESCO wyróżni podziemia Tarnowskich Gór? Polscy kandydaci do słynnej listy

AJ, 24.04.2014

Ciekawe miejsca w Polsce: Zabytkowa Kopalnia Srebra

fot.: Mirek Hejnicki, shutterstock.com

Ciekawe miejsca w Polsce: Zabytkowa Kopalnia Srebra
Wniosek o wpisanie podziemi Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO będzie gotowy na przełomie czerwca i lipca. Kto oprócz śląskich kopalni stara się o prestiżową nominację? Kolejka polskich kandydatów do listy jest długa.

Wniosek o wpisanie podziemi Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO będzie gotowy na przełomie czerwca i lipca. Kto oprócz śląskich kopalni stara się o prestiżową nominację? Kolejka polskich kandydatów do listy jest długa.

O miejsce na prestiżowej liście starają się miłośnicy Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Obiekty są częścią dawnych kopalni rud srebronośnych, pociętych dziś gęstą siatką tras turystycznych o długości 150 km. Leżą nawet 40 metrów pod ziemią. 300-metrowy odcinek w kopalni i 600-metrowy w sztolni, najdłuższy tego typu szlak w Polsce, trzeba pokonać łodzią.

Jeżeli komisja zaopiniuje wniosek pozytywnie, oba szlaki trafią na listę nie wcześniej niż w 2017 roku. W tym czasie przetestują je pod względem atrakcyjności sami przedstawiciele UNESCO. Od 1976 roku tylko kopalnię odwiedziło już 2,5 miliona turystów. 10 lat temu nadano jej status Pomnika Historii poprzez wpisanie na nie mniej prestiżową listę Prezydenta RP. Nieco mniejszą popularnością cieszy się Sztolnia Czarnego Pstrąga, którą przez 57 lat odwiedziło 2,3 miliony osób.

NA TEMAT:

Polscy kandydaci do listy UNESCO

Wpis na listę UNESCO ma ogromne znaczenie wizerunkowe i finansowe, dobrze wykorzystana szansa może zaprocentować w przyszłości wyższą liczbą turystów. Jedno z francuskich miasteczek, Carcassonne, które trafiło do spisu w 1997 roku, odwiedziło aż pięć razy więcej osób niż przed nominacją. W tym samym roku rekord ponad 700 tys. przyjezdnych padł w wyróżnionym przez organizację Malborku.

Droga do UNESCO jest jednak długa i kręta, pokonanie jej zajmuje zwykle kilka lat, a w związku z promocją w ostatnim czasie obiektów spoza Starego Kontynentu, skurczyła się liczba miejsc dla europejskich zabytków. Lista polskich kandydatów jest długa, próbują także ci, którym już raz się nie powiodło np. Kanał Augustowski. Do UNESCO przymierzają się m.in. Dolina Pałaców i Ogrodów z kompleksem najpiękniejszych zamków w Polsce, Przełom Dunajca, Twierdza Kraków i XIII-wieczna Księga Henrykowska, w której zapisano najstarsze zdanie w języku polskim.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.