Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
"Polskie Himalaje", czyli mrożące krew w żyłach opowieści o uzależnieniu od gór
Marta Radzikowska, Polskie Himalaje, materiały prasowe, 15.01.2019
"Polskie Himalaje" to zaktualizowana jednotomowa edycja bestsellerowego wydawnictwa, poświęconego udziałowi Polaków w zdobywaniu najwyższych gór świata - Himalajów i Karakorum! Przy lekturze zanurzycie się w opowieściach o najważniejszych wyprawach, podczas których dokonano pierwszych wejść na niezdobyte wcześniej szczyty, złotych latach polskiego himalaizmu zimowego, osiągnięciach Polaków w przejściach stylem alpejskim, samotnych wejściach i wyznaczaniu nowych dróg na szczyty. Nie brak tu także mrożących krew w żyłach opowieści o największych tragediach, które wydarzyły się podczas polskich wypraw.
Ludzkie historie, ale też kompendium wiedzy na temat genezy polskiego himalaizmu. Publikacja uzupełniona została o unikatowy leksykon polskiego himalaizmu. Dzięki tej encyklopedycznej części, fachowy język nie będzie już krył tajemnic przed Czytelnikami.
NA TEMAT:
Ludzkie historie w "Polskich Himalajach"
Co było motywem Polaków do ruszenia w góry i jak ustanawiano pierwsze rekordy? Autorzy przytaczają najnowsze osiągnięcia polskich himalaistów, znane z telewizyjnych i internetowych relacji, które śledziliśmy z zapartym tchem, jak chociażby wyprawy na Broad Peak, K2, czy Nanga Parbat.
Ukłonem w stronę polskich himalaistek jest osobna część książki poświęcona kobietom. Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była pierwszą damą światowego himalaizmu. Tej czołówce w skali globalnej kroku dotrzymują m.in. Anna Czerwińska, czy Kinga Baranowska. "Polskie Himalaje" to doskonała pozycja dla tych, którzy pragną zrozumieć tajemnicę przyciągania gór i fenomen Polaków, którzy stali się mistrzami jednego z najbardziej ekstremalnych sportów na świecie.
"Polskie Himalaje" ukazały się 28 listopada 2018 r. nakładem Wydawnictwa Agora.
O autorach
Janusz "Jano" Kurczab - polski sportowiec i autor książek o wspinaczce górskiej. Dwukrotny indywidualny mistrz Polski w szpadzie. Był jednym z dwóch w historii sportowców, którzy otrzymali złoty medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” w różnych dyscyplinach. Drugą jego pasją była wspinaczka górska. W 1973 r. był uczestnikiem wyprawy będącej pierwszym polskim przejściem drogą Major na wschodniej ścianie Mount Blanc. Obok Andrzeja Zawady był najwybitniejszym kierownikiem himalajskich ekspedycji z czasów wielkich narodowych i klubowych wypraw. Pokierował 6 wyprawami. Autor kilkunastu książek, m.in. "Shispare. Góra wyśniona" (Sport i Turystyka, 1976), "K2 8611 m. Ostatnia bariera" (Sport i Turystyka, 1980), "Na szczytach Himalajów" (ze Zbigniewem Kowalewskim, Sport i Turystyka, 1983), "Wokół Annapurny i Dhaulagiri. Trasy i szczyty trekkingowe" (Wydawnictwo "Sklep Podróżnika", 2011). Jego opus magnum stały się wydane przez Agorę - 6 tomowe „Polskie Himalaje” (są podstawą wydania, które oddajemy do rąk czytelników). Zmarł w 2015 roku.
Wojtek Fusek 26 lat był związany z „Gazetą Wyborczą”. Zaczynał w dziale sportowym, którym kierował dwa lata. 9 szefował „Gazecie Stołecznej”, był dyrektorem oddziałów lokalnych, współtwórcą i dyrektorem serwisu Sport.pl, dyrektorem wydawniczym „GW” oraz zastępcą redaktora naczelnego „GW”. Jest konsultantem ds. strategii kontentowych, redaguje i pisze teksty, scenariusze oraz książki o górach. Działa w ruchu Obywatele RP, gdzie współtworzy strategię medialną serwisu Obywatelerp.org. Współpracuje z tygodnikiem "Newsweek", i serwisem Newsweek.pl. Autor bloga „Pod górę”. Aktywny w Social Mediach. Ma liczący 1000 tomów księgozbiór górski. Pasjonat ski-alpinizmu, uczestnik rajdów "Camell Trophy" i "Gauloisse", przemierzył Spitsbergen, Amerykę Południową, wędrował przez Himalaje. Pochodzi ze sportowej rodziny.
Jerzy Porębski urodzony 1956 w Bielsku-Białej agent literacki książek górskich, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pasjonat kultury górskiej, wspinaczki, a także historii, miłośnik literatury podróżniczej, interesuje się odkryciami i odkrywcami. Twórca filmów o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Pomysłodawca i producent wykonawczy wydanej przez Agorę serii książek i filmów z cyklu „Polskie Himalaje”. Współzałożyciel i członek zarządu powołanej w czeskiej Ostrawie fundacji kultury górskiej „Historie dobrodruzstvi”. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach górskich. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach, czy Bułgarii. Silnie związany z Beskidami, wierny kibic Podbeskidzia Bielsko-Biała, zafascynowany śląską gwarą.
Pierwszych 50 osób, które zamówią prenumeratę "Magazynu Podróże" , otrzyma książkę Janusza Kurczaba, Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego "Polskie Himalaje".
Fragment książki "Polskie Himalaje": Gorzkie zwycięstwo na Broad Peaku
Kolejna zimowa ekspedycja obrała za cel Broad Peak. O wadze tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że kierownikiem został Krzysztof Wielicki. W zespole szturmowym znaleźli się doświadczony już, choć nadal młody Adam Bielecki, świetnie zapowiadający się Artur Małek i początkujący himalaista, świetny biegacz górski o stosunkowo małym wspinaczkowym doświadczeniu – Tomasz Kowalski.
Jako czwarty dołączył – ku zaskoczeniu wszystkich – sławny Maciej Berbeka. Ten sam, któremu 25 zim wcześniej zabrakło tak niewiele do zdobycia Broad Peaku podczas samotnej szarży. Jeden z najwybitniejszych wspinaczy złotej ery polskiego himalaizmu liczył wtedy 59 lat.
Postępy ekspedycji śledziła cała Polska niemal online. Niestety, sprawdziła się górska przestroga, że wejście to tylko połowa sukcesu, 6 marca 2013 (dokładnie w ten sam dzień 6 marca, tyle, że 1988 roku Maciek Berbeka wszedł na Rocky Summit) w godzinach mocno popołudniowych szczyt zdobyła cała czwórka. W trudnych zimowych warunkach dwaj wspinacze – najmniej i najbardziej doświadczony Kowalski i Berbeka – nie wrócili do obozu szturmowego. Bielecki melduje się tam ok. 22, a Małek cztery godziny później.
Wyprawę poddano krytycznej analizie [opiszemy ją niżej – przyp. W.F.]. Oskarżenia nie ominęły też Artura Hajzera, który nie tylko był motorem projektu, ale koordynował też działania z Polski. Przybity Hajzer, chcąc odetchnąć od piekła sporów, wyjechał na Gaszerbrum I. Podczas wspinaczki odpadł od ściany i zginął.
Dziś program PHZ nosi jego imię, a najwięksi nawet oponenci widzą, jak wiele talentu i energii wkładał popularny „Słoń” w organizację kolejnych ekspedycji i jak bardzo go brakuje. Gdy 26 lutego 2016 roku Simone Moro zdobył zimą Nanga Parbat wraz z Muhammadem Alim Sadparą (Sadpara to przydomek pochodzący od nazwy wioski w okolicach Skardu) z Pakistanu i Baskiem Alexem Txikonem, został jedynym człowiekiem, który zimą wszedł jako pierwszy na cztery ośmiotysięczniki.
Konkurs
Kochacie góry? Podziwiacie polskich himalaistów? Weźcie udział a naszym konkursie! Wystarczy pod postem konkursowym na fanpage'u "Podróży" odpowiedzieć na pytanie: Którego polskiego himalaistę cenisz najbardziej oraz uzasadnić swoją odpowiedź. Szczegółów konkursu szukajcie na naszym Facebooku.
***
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- W tym kraju można chodzić w pracy bez butów. "Finlandia. Sisu, sauna i...
- Polscy podróżnicy nie tylko jeździli przetartym szlakiem. Poznajcie tych, co...
- Znamy laureatów Nagród Magellana!
- "Made in Japan". Rafał Tomański. Recencja książki
- Pojechała na Filipiny by pomagać ofiarom tajfunu. Zobacz zdjęcia z jej...
- Big Book Festival już w weekend! Warszawa po raz piąty zmieni się w kwaterę...