Aktualności

Polskie mocne uderzenie w Berlinie

Roma Kuffel, 16.03.2011

Pawilon polski

fot.: www.swietokrzyskie.travel.pl

Pawilon polski
ITB w Berlinie to największe targi turystyczne na świecie, które odwiedziło około 170 tys. gości. Relacje z nich przekazywało 7 tys. akredytowanych dziennikarzy z ponad 90 krajów. Redakcję "Podróży" na targach reprezentował redaktor naczelny Philip Niedenthal.

Bez fałszywej skromności można stwierdzić, że Polska, jako kraj partnerski targów, zrobiła imponujące wrażenie. Kampania promocyjna naszego kraju pod hasłem "Move Your Imagination" wywołała powszechne uznanie i rozgłos. Przyczynił się do tego także film promocyjny o Polsce w technologii 3 D przygotowany przez „eksportowego” grafika multimedialnego Tomasza Bagińskiego (po raz pierwszy w historii targów ITB w kampanii promocyjnej któregokolwiek z państw użyto technologię 3D). Podczas Gali Otwarcia Targów z udziałem około 4 tys. gości, minister sportu i turystyki Adam Giersz przypomniał, że kampania ma pokazać Polskę na nowo, jako miejsce o niezwykłej różnorodności kulturowej i krajobrazowej, zamieszkane przez kreatywnych ludzi.

NA TEMAT:

Polskie Stoisko Narodowe w hali 15.1 zajmowało 1500 m kw. Swoją ofertę turystyczną przedstawiło tu 16 regionów naszego kraju. I tak Wielkopolska zaprezentowała dwa regionalne produkty turystyczne: turystykę aktywną (wodną  - na rzekach i jeziorach, rowerową, konną) i turystykę kulturową (np. zamek w Rydzynie). Wielkopolska promowała też szlaki zabytków, w tym Szlak Piastowski oraz Kalisz - najstarsze miasto w Polsce, czy turystykę kolejową. Osobną prezentację na ITB 2011 miał Poznań – jako miasto gospodarz EURO 2012.

Na świetny pomysł wpadła Małopolska, nie ograniczając się z działaniami promocyjnymi do zamkniętej hali targowej. Do tego celu wykorzystała przestrzenną instalację w hallu Dworca Głównego, przedstawiającą zaglądające pod ziemię manekiny. Miały one za zadanie zwrócić uwagę podróżnych lub przebywających na dworcu  na „Podziemne skarby Małopolski” - zabytkowe kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, innowacyjne, multimedialne muzeum w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (pisaliśmy o nim w nr 1/2011 „Podróży”) czy malownicze jaskinie w Tatrach i wapienne formacje podkrakowskich dolinek. Dalszą część ekspozycji skarbów Małopolski - wystawę obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO można było obejrzeć w centrum handlowym Alex przy berlińskim Alexanderplatz.

Jak zawsze na tego typu imprezach powodzeniem cieszyły się degustacje naszych regionalnych smakołyków. Świętokrzyskie serwowało nalewkę truskawkową z Belin, chleb ze smalcem oraz ciasteczka z domowego wypieku. Poznaniacy wypiekali na oczach zwiedzających słynne rogale świętomarcińskie i nie musieli zapraszać do ich skosztowania, gdyż cały czas stała kolejka chętnych.  W trakcie bankietu podczas Gali Otwarcia Targów nasi znani mistrzowie kuchni Robert Sowa i Konrad Birek zadbali o to, by goście przekonali się, że nieprawdziwa jest opinia o tym, iż kuchnia polska bywa tłusta i niezdrowa. Serwowano mi.in. tatara ze śledzia na pumperniklu, krem z grzybów leśnych z szyjkami rakowymi, sandacza po polsku z sosem borowikowym i tymiankiem.

Po każdej tego typu imprezie zawsze się zastanawiam, dlaczego w naszych rodzimych restauracjach i bistrach zamiast smacznych i pożywnych polskich potraw królują kebaby, pizze i hot-dogi. Polacy nie gęsi, swoją kuchnię mają!

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.