Aktualności

Święto wolności w Normandii – co zwiedzić przy okazji

Anna Mrozowska, 11.04.2014

Klify Etretat, Normandia

fot.: StevanZZ, shutterstock.com

Klify Etretat, Normandia
6 czerwca to dla mieszkańców Dolnej Normandii data bardzo znacząca. Tego dnia w 1944 roku miało miejsce lądowanie Aliantów: największa pod względem użytych sił i środków operacja desantowa w historii wojen, która zmieniła bieg XX wieku.

6 czerwca to dla mieszkańców Dolnej Normandii data bardzo znacząca. Tego dnia w 1944 roku miało miejsce lądowanie Aliantów: największa pod względem użytych sił i środków operacja desantowa w historii wojen, która zmieniła bieg XX wieku.

W tym roku będzie miała miejsce okrągła, 70. już rocznica wydarzenia – w jej obchodach, trwających od 5 czerwca do 21 sierpnia, tradycyjnie wezmą udział bezpośredni uczestnicy i świadkowie tzw. D-Day, którzy są ostatnimi depozytariuszami żywej pamięci o czasach wojennych. W programie obchodów znalazły się liczne wystawy, projekcje filmów, rekonstrukcje wojskowych obozów, koncerty oraz pikniki, będące dla przybyłych okazją do spotkania z wielką historią.

NA TEMAT:

Piękno z impresjonistycznych obrazów

Historyczny jubileusz może stanowić świetny pretekst do zwiedzenia Normandii – krainy Wikingów i Ryszarda Lwie Serce. Północna prowincja Francji oferuje turystom skarby średniowiecznej architektury, kredowe klify i urokliwe wioski nad Sekwaną. Jej piękno docenili już XIX – wieczni artyści – zafascynowani otaczającymi ich pejzażami umieścili swoje sztalugi w plenerze i uwiecznili na płótnach normandzki krajobraz. Tak narodził się impresjonizm, a Normandia była kolebką tego nurtu.

Najsłynniejszym i najbardziej pocztówkowym miejscem regionu jest skalista wyspa Mont Saint-Michel - druga po Paryżu najchętniej odwiedzana atrakcja turystyczna Francji, zwana też „Cudem świata Zachodu”. Mieści się tutaj sanktuarium Michała Archanioła, a całe miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Normandia stanowi również popularny cel pielgrzymkowy – Bazylika św. Teresy z Lisieux i średniowieczne normandzkie opactwa są świadkami bogatej religijnej przeszłości regionu.

Co można zrobić z jabłka

Smakosze także powinni umieścić Normandię na mapie swoich gastronomicznych wypraw. Owoce morza, francuskie sery i śmietana to tylko niektóre z lokalnych specjałów. Region słynie przede wszystkim z obfitych zbiorów jabłek i gruszek, z których przyrządza się wyśmienite owocowe tarty, najróżniejsze marmolady oraz słynne normandzkie alkohole. Wytyczono nawet 40 – kilometrowy Szlak Cydru prowadzący przez gospodarstwa 40 producentów tego trunku (Polakom znanego jako swojski „jabłecznik”) – nie polecamy zaliczać wszystkich piwniczek w ramach jednorazowej wyprawy! Innym sztandarowym alkoholem Normandii jest winiak Calvados, produkowany z 200 specjalistycznych odmian jabłek.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.