Aktualności

„Tatrzańska Atlantyda” – nieznane zdjęcia Tatr. Tych miejsc w Tatrach już nie ma...

Góry w Polsce: Tatry

fot.: Archiwum Muzeum Tatrzańskiego / Zbigniew Kamykowski

Góry w Polsce: Tatry
7 maja nakładem wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego ukaże się ekskluzywny album „Tatrzańska Atlantyda”. Piotr Mazik stworzył unikatowe, bogato ilustrowane historycznymi fotografiami kompendium wiedzy o Tatrach widzianych oczami pionierów gór w Polsce.

7 maja nakładem wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego ukaże się ekskluzywny album „Tatrzańska Atlantyda”. Piotr Mazik stworzył unikatowe, bogato ilustrowane historycznymi fotografiami kompendium wiedzy o Tatrach widzianych oczami pionierów gór w Polsce.

Spacer po Krupówkach, wycieczka do schroniska nad Morskim Okiem, oscypki na Gubałówce, wyciąg na Kasprowy – tak zazwyczaj kojarzy się nam Zakopane. Piotr Mazik, przewodnik tatrzański, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i członek Fundacji „Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu Tożsamości”, ucieka od stricte komercyjnego wizerunku Podhala opanowanego przez szukających rozrywki turystów. Przypomina, że Zakopane to element kulturowego dziedzictwa Polski, miasto-symbol, gdzie swoją przystań nalazła artystyczna bohema.

NA TEMAT:

Książka została poświęcona m.in. pierwszym odkrywcom Tatr, historii ratownictwa górskiego, urokliwym miejscom i niezwykłym ludziom związanym z Tatrami i Zakopanem. Autor stworzył wyjątkowy album – wydany w nowoczesnej szacie graficznej, zaskakujący nie tylko od strony historycznej, lecz także pod względem artystycznym. Zamieszczone zostały w nim głównie nieznane szerszemu gronu odbiorców fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Dzięki temu portretowane przez autora Zakopane nie jest zredukowane do obrazków z komercyjnych pocztówek.

„Tatrzańska Atlantyda” pozwala czytelnikom na poznanie sekretów nieistniejących już miejsc, które niegdyś stanowiły ważne punkty na mapie tej części gór w Polsce. Przeglądając fotografie czytelnik wędruje zapomnianymi górskimi szlakami – modne przed wojną schroniska już nie istnieją, po słynnych kąpieliskach, do których tłumnie przyjeżdżali letnicy, nie został nawet ślad, podobnie jak po zlikwidowanych wyciągach narciarskich. Popularne niegdyś atrakcje turystyczne zarasta dziś dzika przyroda, a lata ich świetności dawno przeminęły.

Album prezentuje Tatry, które zadziwiają i intrygują. Mało kto wie, że w najpopularniejszym polskim centrum zimowej turystyki istniały kamieniołomy i pastwiska usytuowane w miejscach obecnie nie do wyobrażenia. Zarówno lokalizacje niedostępne dla dzisiejszych turystów, jak również cały świat uwieczniony na zgromadzonych przez autora fotografiach to tytułowa „Tatrzańska Atlantyda” – fascynujący zaginiony ląd, który dotąd znali tylko prawdziwi pasjonaci gór.

Autor

Piotr Mazik jest absolwentem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczycielem narciarstwa, instruktorem taternictwa oraz przewodnikiem tatrzańskim. Oprowadza po Zakopanem, Podtatrzu, Spiszu, Liptowie i Orawie, opowiadając o historii, kulturze i sztuce tej części gór w Polsce. Architektura i góry to jego dwie największe pasje. Członek Fundacji „Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu Tożsamości”, której celem jest promocja zakopiańskiej kultury oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących dziedzictwa Podtatrza i Tatr.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.