Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Zwiedzaj Bornholm rowerem [Artykuł sponsorowany]
Mieszkańcy Bornholmu najchętniej poruszają się po wyspie rowerem. Warto się do nich dołączyć, by niespiesznie i z przyjemnością zwiedzać najciekawsze atrakcje Majorki Północy.
Artykuł napisany przez Novasol.pl
Dlaczego Bornholm
Europa w skorupce orzecha – tak niektórzy nazywają tę niewielką wyspę na Morzu Bałtyckim - ze względu na malownicze krajobrazy i łagodny, niemal śródziemnomorski klimat. Latem na tej północnej wyspie rosną figi, morele i malwy. Wyspę można łatwo objechać rowerem – jadąc wzdłuż wybrzeża pokonamy w sumie 140 km. Jednak wiele byśmy stracili, licząc tylko przejechane kilometry. Warto zagłębić się w centrum tej ciekawej współcześnie i historycznie krainy. Południe przywita nas uroczymi plażami i bezpiecznymi kąpieliskami. Północ zaś oczaruje urozmaiconymi wzniesieniami i ostrymi klifami.
Podczas zwiedzania wyspy, warto poznać jej mieszkańców, którzy zajmują się przede wszystkim rolnictwem, rybołówstwem i turystyką. Duńczycy na Bornholmie mają doskonale rozwiniętą infrastrukturę rowerową, należącą do najlepszych w Europie. Podczas wyprawy zobaczmy miejsca i zabytki związane z niezwykle bogatą historią tej maleńkiej wyspy: fortecę biskupa w Hammershus – największe ruiny obronne w Europie Północnej, najstarszy czynny teatr duński, jedno z najstarszych muzeów w Danii, opowiadające 10 tys. lat historii Bornholmu. Warto również pobudzić zmysł smaku, kosztując miejscowe rarytasy. Kulinarną wizytówką wyspy jest jedyny w swoim rodzaju wędzony śledź „Bornholmer”.
NA TEMAT:
Aktywne wakacje na Bornholmie
Ta mała duńska wyspa jest idealnie przystosowana do poruszania sie po niej na rowerze. A rower, wiadomo, daje swobodę przemieszczania się: w każdej chwili można się zatrzymać, by podziwiać widoki, zrobić piknik, porozmawiać z ludźmi. Opcja polecana absolutnie dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie jeżdżą na rowerach zbyt dużo: wynajęcie domu na wyspie i potraktowanie go jako bazy wypadowej. Przykładowe lokalizacje z oferty Novasol http://www.novasol.pl/, który na Bornholmie ma największy wybór domów wakacyjnych: w pobliżu Gudhjem i Svaneke (północ) http://www.novasol.pl/p/I57111 i w pobliżu Hasle (południowy zachód) http://www.novasol.pl/f?q=i55332 i przy pięknych plażach Dueodde http://www.novasol.pl/f?q=i51504
Bornholm na rowerze
Trasa: Gudhjem Svaneke – Allinge-Sandvig - Rønne- Hasle
Startujemy w Gudhjem zwanym skandynawskim Capri. To miasto bardzo lubiane przez artystów, którzy uwielbiają tutejsze krajobrazy - wielu malarzy uwieczniło je na swoich płótnach. Miasto liczy tylko 900 stałych mieszkańców, jest wspaniale usytuowane na wzgórzu i blisko stąd do małego archipelagu Ertholmene, na który koniecznie trzeba się wybrać. Tamtejsi mieszkańcy (łącznie 100 osób na dwóch małych wyspach) uznają tylko jednoślady jako środek lokomocji, ponieważ nie ma tam asfaltowych dróg. Ertholmene leży tylko 18 km od Svaneke i Gudhjem. Ciekawostką w Gudhjem jest największy młyn wiatrowy na wyspie i jeden z największych w Danii.
Z Gudhjem udajemy się na północ do Allinge-Sandvig. Tam właśnie rośnie najwięcej malw i fig, a potężne granitowe skały osuwają się wprost do Bałtyku, tworząc niepowtarzalny pejzaż. Jest to też najbardziej zamożna część wyspy z luksusowymi pensjonatami i hotelami. Ale największą atrakcją, szczególnie dla fanów historii i zamków, będzie Hammershus, w średniowieczu jedna z najpotężniejszych twierdz północnej Europy. Została zbudowana w XIII wieku na niedostępnych zboczach masywu Hammeren.
Nie można pominąć Ronne, czyli stolicy Bornholmu. Przyjazd tutaj trzeba zaplanować nie wzdłuż brzegu, tylko przez środek wyspy, żeby zdążyć wrócić do bazy. W Rønne mieszka 15 tys. osób, czyli 1/3 wszystkich mieszkańców wyspy. Miasto jest jej centrum administracyjnym. Średniowieczny fragment Ronne z kościołem św. Mikołaja, wąskie brukowane uliczki, domy z pruskiego muru, małe, pomalowane na żółto, biało lub czerwono kamieniczki, mnóstwo kawiarenek, restauracji, wszechobecne kwietniki – miasteczko robi bardzo miłe wrażenie.
Położone na zachodnim wybrzeżu wyspy Hasle jest jedną z najstarszych osad na wyspie. Po raz pierwszy jego nazwa została wymieniona w 1149 roku jako miejsce targowych spotkań kupców. Obecnie jedną z największych jego atrakcji są wędzarnie ryb. Koło starego cmentarza znajdziemy kamień runiczny, jeden z wielu jakie można zobaczyć na Bornholmie. Tuż po wyjechaniu z miasta, wracając na trasę rowerową miniemy kilkanaście olbrzymich elektrowni wiatrowych.
Polub nas na Facebooku!