Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Erzurum: narty w Turcji. Ze stoku do hammamu!
Marcin Lewicki, Monika Witkowska, 28.11.2017
Co prawda większość terytorium Turcji pokrywają góry, ale o narciarstwie w ojczyźnie Ataturka słyszeli tylko prawdziwi pasjonaci sportu. Położone we wschodniej Turcji Erzurum popularność zyskało dzięki rozgrywanej tu w 2011 roku zimowej Uniwersjadzie i – rok później – Mistrzostwom Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym.
Tradycje narciarskie regionu sięgają lat 30. ubiegłego wieku, kiedy wybudowano tu pierwszą drewnianą skocznię. Natomiast prawdziwy rozwój stacji narciarskiej nastąpił dopiero w latach 90. Gospodarze zachwalają, że ze względu na warunki klimatyczne śnieg jest tu idealny do uprawiania sportów zimowych.
NA TEMAT:
Położenie Erzurum
O śnieg w Erzurum martwić się nie musimy. Miasto położone jest na wysokości 2100 m, czyli wyżej niż nasz Kasprowy, u stóp Gór Pontyjskich (Kuzey Anadolu Daglari). Zimy we wschodniej Turcji z założenia bywają śnieżne i długie. I do tego góry – inne niż Alpy – przypominają białe wydmy, ale są też trzytysięczniki. Wszystko razem gwarantuje dobry dla narciarzy suchy śnieg (armatki w razie czego są, tyle że raczej nie ma potrzeby ich wykorzystywania), no i sezon trwa od listopada do maja.
Kayaki, czyli narty w Turcji
Niech nas nie zmyli to, że choć przyjedziemy na narty, wszędzie będą nam mówili o... kayakach. Tak właśnie po turecku nazywa się narty. Ponieważ wiele hoteli wybudowanych jest wprost na stokach, to mamy szansę wskoczyć w owe kayaki praktycznie na progu wakacyjnego lokum. Wyciągi są nowoczesne: długa gondola, a poza tym głównie krzesełka i babylift dla dzieci.
Tak naprawdę Erzurum to połączone wspólną nazwą i jednym skipassem dwa ośrodki narciarskie – położone na obrzeżach miasta Palandoken oraz wymagające dojazdu Konakli (17 km od centrum). Gdzie lepiej? Rzecz gustu. W pierwszym jest większe zróżnicowanie tras (najdłuższa ma 12 km), w drugim są one trudniejsze (z homologacją FIS).
Erzurum: trasy narciarskie
W sumie do dyspozycji narciarzy jest 65 km naprawdę dobrze przygotowanych nartostrad, obejmujących tereny od wysokości 2198 do 3180 m n.p.m. Większość z nich to stoki oznaczone kolorem czerwonym (średnio trudne) bądź niebieskim (łatwe), ale eksperci niech się nie martwią – czarne również są.
Zaletą jest to, że nie musimy obawiać się tłumów. Z roku na rok jednak popularność Erzurum jako centrum narciarskiego rośnie, także wśród narciarzy z Zachodu, przyjeżdża sporo Holendrów i Brytyjczyków. Dzięki długim trasom i dużej przepustowości wyciągów jeździć możemy bez przestojów w kolejkach. A jak nam mało szaleństw za dnia, możemy wyjść na stok wieczorem, bo jest wyciąg z oświetloną trasą.
Nie ma także problemu z jazdą na biegówkach – w okolicy znajduje się ośrodek narciarski Kandilli, gdzie można uprawiać biegi narciarskie i biatlon. Centrum jest przystosowane do trenowania tych dyscyplin latem.
Inne atrakcje Erzurum
Narty nartami, ale szkoda lecieć z Polski tak daleko i poprzestać tylko na śniegowym szaleństwie. Erzurum samo w sobie też jest ciekawe, a ludzie bardzo gościnni.
Na zwiedzanie miasta możemy wyskoczyć choćby po nartach. Na pewno warto dla widoku wejść na mury cytadeli pamiętającej jeszcze czasy Rzymian, zajrzeć do zabytkowych meczetów, na głównym placu wypić aromatyczną kawę, no i zrobić sobie zdjęcie przy stanowiącej symbol miasta Medresie Dwóch Minaretów. Jest też gratka dla miłośników architektury militarnej – pozostałością po XIX-wiecznych wojnach Imperium Osmańskiego z Rosją są rozsiane po okolicy twierdze.
Oczywiście trzeba jeszcze znaleźć czas na zakupy. Typowymi miejscowymi pamiątkami są dywany oraz biżuteria z czarnego kamienia zwanego po turecku oltu, a po naszemu gagat. A jak już wszystko zobaczymy i kupimy, zafundujmy sobie lokalną specjalność cag kebap, w przeciwieństwie do innych kebabów przyrządzany na poziomym ruszcie i podawany w formie szaszłyka. Po takiej kolacji na pewno będziemy mieli siłę na kolejny dzień zjazdów po tureckich stokach.
Narty w Turcji praktycznie
Dojazd
Nie ma z Polski do Erzurum bezpośrednich przelotów. Są z przesiadką w Stambule lub Ankarze, nie będzie problemów z połączeniami. Lotnisko w Erzurum położone jest zaledwie 20 minut jazdy od wyciągów.
Skipaa
Skipass jest ważny w obydwu ośrodkach (Palandoken i Konakli). www.ejder3200.com
Gdzie spać
Przy wyciągach ośrodka Palandoken jest całkiem duży wybór miejsc noclegowych. W większości ofert są noclegi ze śniadaniami i kolacjami.
Co jeść
W menu są zarówno kebaby, jak i potrawy wegetariańskie, zupy i desery. Posiłek tradycyjnie zaczyna się od zupy ayran aşı, a kończy nadziewanym ciastem kadayif.
Zakupy
Rustem Pasza Karawanseraj to wybudowany w 1561 roku przez Rustema Paszę – wielkiego wezyra Sulejmana Wspaniałego – dawny zajazd dla karawan. Jest on atrakcją ze względu na ciekawą architekturę oraz oryginalne miejsce na robienie zakupów. Ten dwukondygnacyjny budynek potocznie określa się mianem Stone Khan (Kamienny Han). Na znajdującym się w nim starym bazarze lub bezpośrednio od samych rzemieślników można nabyć wszelkiego rodzaju pamiątki, także biżuterię z gagatami. Dobrym miejscem na zakupy jest dzielnica Tasmagazalar oraz centrum handlowe Modern Mall.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Nocuj w szklanym igloo i oglądaj zorze bez wychodzenia na mróz. W Finlandii...
- 39. Bieg Piastów: Trwają zapisy na największą imprezę narciarzy biegowych w...
- Tu Słowacy zakochali się w zimie. Historia słynnego kurortu
- Gdzie na narty? Do Sarajewa! Sporty zimowe na Bałkanach
- Sezon narciarski w Polsce zostanie odwołany? Rząd podał wytyczne
- Szpindlerowy Młyn szykuje się do sezonu narciarskiego. Sprawdź nowości na stoku