Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Podróże kulinarne – poznaj smaki Chorwacji, Włoch i Węgier
materiały prasowe, 11.09.2015
Wiele osób łączy wakacyjny wyjazd z możliwością skosztowania nowych dań. O ile przyjemniej poznaje się historię i kulturę danego kraju, zajadając się oryginalną włoską pizzą na ulicach Neapolu, czy próbując regionalnej zupy rybnej (Fiš paprikaš) w północnych regionach Chorwacji?
Wiele smaków mają do zaoferowania również Węgry, które wielu kojarzą się głównie z treściwym gulaszem. Turyści wypoczywający nad Balatonem mogą znacznie poszerzyć swoją wiedzę kulinarną.
Szefowie kuchni lokalnych restauracji zabierają nas w kulinarną podróż do swoich miejsc, odkrywając przed nami smaki, które znają od dzieciństwa.
NA TEMAT:
Kuchnia chorwacka
Chorwacja jest krajem o tak dużej różnorodności kulinarnej, że każdy turysta znajdzie odpowiednie dla siebie smaki. W kontynentalnej części Chorwacji, głównym elementem regionalnych dań jest mięso, przede wszystkim jagnięcina i baranina.
– Osoby wypoczywające w Dalmacji zdecydowanie powinny spróbować dwóch regionalnych potraw Ćevapčići oraz Pašticada. Oryginalne Ćevapčići jest przygotowywane z dwóch rodzajów mięsa, wołowiny i jagnięciny. Mięsne kotleciki podaje się z jasnym chlebem, sosem oraz warzywami. Z kolei Pašticada jest przygotowywana z mięsa wołowego, aromatycznych przypraw i wina. Potrawa często gości na chorwackich stołach. Jest to również jeden ze specjałów serwowanych na święta Bożego Narodzenia – komentuje Renata Litwinowicz, szefowa kuchni oraz właścicielka restauracji Dalmacija w Gdyni.
Północna część kraju słynie z ryb, owoców morza oraz świeżych warzyw. Miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej mogą zakosztować między innymi Fiš paprikaš, czyli pikantnego gulaszu rybnego, do którego przygotowania używa się aż 4 rodzajów ryb.
Z kolei osoby wypoczywające w Istrii powinny zakosztować regionalnej zupy warzywnej Maneštra, która często jest serwowana z mięsną wkładką, regionalną szynką Pršut.
Miłośnicy makaronów również znajdą coś dla siebie. Jednym z lokalnych specjałów jest ręczne wyrabiana pasta fuži, często podawana z truflami.
Kuchnia włoska
Kuchnia włoska uchodzi za jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych w Europie. Słońce oraz przyjazny klimat sprawiają, że podstawą wielu dań są soczyste pomidory oraz dobrej jakości oliwy.
Każdy region Włoch charakteryzuje się innymi specjałami. Turyści wypoczywający w regionie Toskanii powinni spróbować lokalnej zupy z fasoli (Ribollita). Jest to gęsta i sycąca zupa, która najlepiej smakuje kolejnego dnia po ugotowaniu.
Miłośnicy mięsnych potraw na pewno nie przejdą obojętnie obok Bistecca alla fiorentina, czyli soczystego i grillowanego steku z wołowiny.
Włoska kuchnia kojarzy się przede wszystkim z pizzą. Turyści wypoczywający w regionie Kampanii albo w samym Neapolu nie powinni wyjeżdżać bez spróbowania regionalnej pizzy, która ma fanów w każdym zakątku świata.
Amatorzy makaronów powinni natomiast odwiedzić Sycylię.
– Z regionu Sycylii wywodzi się Rigatoni alla norma, czyli pasta w sosie pomidorowym z bakłażanem i serem ricotta salata. Sekretem tego dania są świeże i soczyste pomidory. Słynnym lokalnym daniem jest również Pasta con le sarde, czyli sycylijski makaron z sardynkami. Danie to serwuje się w okresie od marca do września, kiedy na rynku dostępne są świeże sardynki. Uwiecznieniem obiadu z pewnością będzie Cannoli, czyli sycylijskie rurki z kremem – komentuje Domenico Celona, właściciel warszawskiej restauracji Casa Sicilia.
Kuchnia węgierska
Będąc na Węgrzech, warto spróbować regionalnych zup, a przed wszystkim zupy rybnej (Halászlé) oraz zupy gulaszowej (Gulyásleves).
Podstawą Halászlé jest ryba, głównie karp, duża ilość papryki oraz cebula. Z kolei Gulyásleves jest tradycyjną węgierską zupą, przygotowywaną z mięsa, papryki, cebuli oraz smalcu. Zupa będzie idealna dla miłośników ostrych smaków.
Wiele osób kojarzy Węgry przede wszystkim z gulaszem. Aby zakosztować oryginalnej wersji tego dania, warto zamówić w restauracji Pörkölt, który przyrządzany jest z różnych rodzajów mięs.
– Nie można wyjechać z Węgier bez spróbowania langosza, czyli placka drożdżowego smażonego na głębokim oleju, który tradycyjnie jest podawany ze śmietaną, czosnkiem i żółtym serem. Wielbiciele słonych smaków powinni spróbować także pogaczy, czyli węgierskich bułeczek, które są serwowane w różnych wariantach, np. Túrós pogács, czyli pogacze z serem. Słone przekąski z pewnością umilą wieczorne rozmowy przy lampce węgierskiego wina – komentuje Joanna Wojtowicz-Petrovic, która wraz z mężem prowadzi warszawską restaurację Bistro Budapeszt.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Trekking w Chorwacji, czyli Bałkany bez tłumów. Odkryj uroki gór Welebit
- Macedonia – w bałkańskim tyglu. Przewodnik po najciekawszych miejscach
- Zjawiskowy Kotor czy imprezowa Budva? Poznaj 6 wakacyjnych miast Czarnogóry
- Kuchnia grecka najlepsza na świecie? Te przysmaki trudno przebić!
- Ochryda i Jezioro Ochrydzkie – perła Macedonii
- Baw się w Chorwacji! TOP 7 festiwali i wydarzeń kulturalnych