Ciekawe miejsca w Polsce

Matura 2020. Elementy fantastyczne w “Weselu”, to z pewnością nie miejsce akcji. Gdzie odbyło się najsłynniejsze polskie wesele?

AMOR, 8.06.2020

Bronowice. Uroczystość osadzenia chochoła w Rydlówce

fot.: ADAM WOJNAR/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Bronowice. Uroczystość osadzenia chochoła w Rydlówce
Matura 2020 z języka polskiego zaskoczyła wielu zdających. Podczas gdy większość tegorocznych maturzystów liczyła na tematy związane z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza lub „Lalką” Bolesława Prusa, uczniowie musieli wskazać elementy fantastyczne w utworach w oparciu m. in. o dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Miejscowość opisywana prze Wyspiańskiego naprawdę istnieje. Poznaj wieś, w której odbyło się najsłynniejsze polskie wesele.

Bronowice - nazwę tej niegdyś podkrakowskiej wsi, dziś części Karkowa powinni znać wszyscy, którzy zdawali maturę 2020. To właśnie w tym miejscu rozgrywa się akcja dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Tytułowe „Wesele” odbyło się w roku 1900 w dworku młodopolskiego malarza Włodzimierza Tetmajera, odkupionego później przez Lucjana Rydla - przyjaciela pisarza. Wesele Rydla poruszyło wyobraźnię Wyspiańskiego dzięki, któremu podkrakowska dzielnica zyskała sławę i do dziś przyciąga turystów oraz miłośników literatury.

NA TEMAT:

Bronowice. Wieś z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

Bronowice - dziś jedna z krakowskich dzielnic. Obejmuje tereny dawnej wsi Brunowice nad Rudawą. W latach 1934-1941 wchodziła w skład istniejącej do dziś gminy Bronowice Małe. W 1941 roku wieś stała się XXXV dzielnicą katastralną Krakowa. W latach 80. w jej najwyższym punkcie postawiono umocnienia Twierdzy Kraków. Do dziś można zobaczyć pozostałości fortyfikacji takich, jak Fort VII Bronowice, Fort 41 Bronowice Małe, Fort Mydlniki (Szlak Twierdzy Kraków). Swoją „artystyczną karierę” Bronowice zawdzięczają krakowskim malarzom, którzy zafascynowani przyrodą i folklorem zaczęli przyjeżdżać do wsi w poszukiwaniu inspiracji. Oprócz malowniczych terenów, artystów przyciągała także uroda córek jednego z chłopów - Jacentego Mikołajczyka. Pierwszą z nich - Marię Mikołajczykównę w 1889 roku pojął za żonę malarz Ludwig de Laveaux. Rok później, Włodzimierz Tetmajer, łamiąc wszelkie konwenanse, zakochał się i ożenił z Anną. W 1894 r. zbudował w Bronowicach dwór, nazywany obecnie „Rydlówką”. To właśnie tu w nocy z 20 na 21 listopada 1900 roku odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z trzecią córką Jacentego - Jadwigą Mikołajczykówną. Dworek znajduje się przy ulicy Tetmajera 28. Teraz mieści się w nim oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Muzeum w dworku "Rydlówka" w Bronowicach

Rydlówka - oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa FOT: ADAM WOJNAR/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Elementy fantastyczne w “Weselu”Stanisława Wyspiańskiego. „Osadzenie chochoła” w Bronowicach

„Osadzenie chochoła” przyciąga do Bronowic tłumy turystów i miłośników literatury. Uroczystość zainspirowana „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego odbywa się tu od ponad 50 lat. Podczas listopadowej imprezy dzieci oraz gospodynie, ubrane w krakowskie stroje ludowe, przy dźwiękach kapeli nakładają na krzak róży słomiane okrycie, tańcząc w wokół niego tak,  jak w ostatniej scenie dramatu Wyspiańskiego. Później impreza przenosi się do "Rydlówki", gdzie odbywają się spektakle w wykonaniu artystów z krakowskich teatrów. Całość kończy poczęstunek tradycyjnym kołaczem.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.