Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Atrakcje Gór Stołowych nie kończą się na Błędnych Skałach. Co jeszcze warto zobaczyć
Agata Winnicka, 17.09.2015
Malownicze Góry Stołowe są jednym z nielicznych przykładów gór płytowych w Europie, a ich pochodzenie jest podobne do pochodzenia słynnej Góry Stołowej, będącej symbolem Kapsztadu. Pasmo wypiętrzyło się ok. 30 milionów lat temu.
Największą atrakcją Gór Stołowych są Błędne Skały, przyciągającą nie tylko polskich turystów, ale także obcokrajowców. Warto zaplanować więc wycieczkę tak, by zobaczyć skalne miasto w Błędnych Skałach ukształtowane na przestrzeni wieków. Po drodze zobaczymy m.in. rzadkie, objęte ochroną gatunki roślin i zwierząt. Aktywni mogą ruszyć na górski szlak lub w skałki doskonałe do uprawiania wspinaczki.
Jednak Błędne Skały to nie wszystko. Podpowiadamy, co jeszcze warto zobaczyć w Górach Stołowych.
Góry Stołowe – największe atrakcje
SZCZELINIEC WIELKI
Z rozległego płaskowyżu wyrasta masyw Szczelińca Wielkiego, najwyższego (919 m n.p.m.) szczytu w Górach Stołowych (10,5 km od skalnego miasta w Błędnych Skałach). Szlak turystyczny prowadzi po płaskim, spękanym wierzchołku przez piaskowcowe tunele i obok fantazyjnych skalnych form, które przybrały postać m.in. Wiewiórki, Małpoluda, Słonia czy Fotela Ducha Gór – Liczyrzepy.
Zgodnie z legendą Duch Gór, w akcie zemsty na pewnej Emilce, która nie odwzajemniła jego uczucia, jej najbliższych pozamieniał w skały, kawałki ciała swojego rywala wrzucił w szczeliny w Górach Stołowych (najgłębsza, sięgająca 30 m, nazywana jest Piekłem), a w jedną z nich wetknął serce samej ukochanej, które bije na Szczelińcu do dziś.
Na górze poza skalnym labiryntem znajduje się restauracja ze schroniskiem oraz taras widokowy, skąd rozpościera się widok na Góry Stołowe i pobliskie pasma.
KAPLICA CZASZEK
U podnóża Gór Stołowych w Czermnej (część Kudowy-Zdroju) znajduje się najbardziej przerażająca kapliczka w Polsce. W małej barokowej budowli ze ścian i z sufitu spogląda 3 tys. ludzkich czaszek. Na taki pomysł upamiętnienia zmarłych wpadł pod koniec XVIII w. ówczesny proboszcz, kiedy wraz z kościelnym grabarzem odkrył w okolicy liczne groby ofiar epidemii i lokalnych bitew.
Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odbywa się tu msza, natomiast zwiedzanie możliwe jest codziennie prócz poniedziałków. W Czermnej trzeba też wstąpić do gospodarstwa p. Gorczyńskich. Pozna się tu tajniki garncarstwa, tkactwa i pieczenia chleba.
FORT KAROLA
Nie jest aż tak popularny jak inne atrakcje Gór Stołowych, dzięki czemu nie trzeba obawiać się tu tłumów. Fort z XVIII wieku strzegł niegdyś granicy austriacko-pruskiej przebiegającej przez Góry Stołowe. Po opuszczeniu popadał w ruinę, jednak fragmenty, które przetrwały do dziś pozwalają sobie wyobrazić, jak wyglądał za czasów świetności.
UZDROWISKA
Już od XVII wieku, kiedy to oficjalnie potwierdzono lecznicze właściwości wód bijących ze źródeł w Górach Stołowych, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój (na zdjęciu) cieszą się statusem najlepszych uzdrowisk w Polsce.
W Dusznikach poza zabiegami zdrowotnymi czy regeneracyjnymi, wizytą w jaskini jodowo-solnej i skosztowaniem wód z cennych źródeł, warto również wybrać się na koncert fortepianowy do położonego w sercu Parku Zdrojowego Dworku im. Fryderyka Chopina oraz do Muzeum Papiernictwa mieszczącego się w zabytkowym młynie papierniczym.
W Kudowie-Zdroju zalecana jest z kolei wizyta w Pijalni Wód Mineralnych oraz spacer po zabytkowym Parku Zdrojowym i po Ogrodzie Japońskim, położonym w niedalekim Jarkowie, a by sprawić przyjemność maluchom - w Muzeum Zabawek i jedynym w Polsce Muzeum Żaby.
MUZEUM PAPIERNICTWA
Muzeum położone jest nad Bystrzycą Dusznicką, której krystalicznie czyste wody przez blisko 400 lat umożliwiały czerpanie papieru.
Dziś można tu wziąć udział w specjalnych pokazach tej tradycyjnej metody.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Masyw Śnieżnika – narciarze mogą tu coraz więcej
- Te atrakcje w Sudetach warto mieć na oku. Zwłaszcza, gdy podróżujesz z dziećmi
- Szklarska Poręba narty: Dojazd do Szklarskiej Poręby z Wrocławia komunikacją...
- Góry Świętokrzyskie – atrakcje, najlepsze szlaki i największe tajemnice
- Andrzej Bargiel planuje jako pierwszy zjechać na nartach ze szczytu K2!
- Praca marzeń dla wielbicieli gór