Dolny Śląsk

Podziemne atrakcje Dolnego Śląska

materiały prasowe, red. Joanna Jarzyna, 14.04.2015

Eksploracja jaskini

fot.: materiały prasowe

Eksploracja jaskini
Od dawna nieużywane kopalnie, tajemnicze hitlerowskie korytarze i pełne skamielin jaskinie oferują podróż w świat historycznych i przyrodniczych ciekawostek. Krótko mówiąc, czasem warto zajrzeć nieco głębiej – szczególnie jeśli jest się na Dolnym Śląsku.

Dolnośląskie Sztolnie Kowary

Jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji Dolnego Śląska jest kopalnia „Liczyrzepa”, wchodząca w skład kompleksu Sztolnie Kowary. Plątanina korytarzy nieopodal Karpacza była kiedyś centrum wydobycia polskiego uranu. Promieniotwórcze rudy odkryli w Sudetach przedwojenni Niemcy, a ich wydobycie na masową skalę rozpoczęli radzieccy inżynierowie. Kompleks działał w tajemnicy do lat 60. XX wieku, a praca w nim była źródłem utrzymania dla setek dolnośląskich rodzin.

Dziś ciemne korytarze „Liczyrzepy”, wolne od niebezpiecznych dawek promieniowania, przyciągają turystów. Wybierając się na wycieczkę do kopalni warto jednak zabrać dodatkowe oświetlenie. – Wewnątrz panuje półmrok, a wiele odcinków trasy jest nieoświetlonych. Można więc wyposażyć się w solidną latarkę ręczną. W ten sposób wrażenia ze zwiedzania będą jeszcze lepsze – mówi Weronika Kostrzewska z wrocławskiej firmy Mactronic.

NA TEMAT:

Dolny Śląsk podziemne miasto Osówka

Riese znaczy olbrzym. To słowo, kryptonim największego przedsięwzięcia górniczo-budowlanego w dziejach III Rzeszy, najlepiej opisuje kolejną podziemną atrakcję regionu – Osówkę w Sierpnicy. Przeznaczenie odkrytych 70 lat temu przez Armię Czerwoną w Górach Sowich i na terenie zamku Książ wielopoziomowych tuneli do dziś pozostaje tajemnicą. Nadal nie wiadomo, po co hitlerowcy wydrążyli kilometrowe korytarze. Historycy przypuszczają, że eksperymentowano w nich nad bronią atomową. Mówi się też, że mieściła się tu tajna kwatera Hitlera. Dziś trasy udostępniane są zwiedzającym. Część z nich prowadzi przez zalane ciemne korytarze, a ze sklepień kapie woda, warto więc zabrać nieprzemakalną kurtkę, buty, wodoodporne oświetlenie, a dzieci wyposażyć w odblaski.

Dolny Śląsk Jaskinia Niedźwiedzia

Nie wszystkie dolnośląskie podziemne atrakcje powstały na skutek działalności człowieka. Podróżników przyciągają też liczne jaskinie, w tym - wyjątkowa atrakcja regionu  odkryta w 1966 roku, położona w Kletnie w Sudetach, Jaskinia Niedźwiedzia. To w niej znaleziono szczątki wymarłego niedźwiedzia jaskiniowego, który żył na terenie Europy w epoce lodowcowej, a także szkielety innych prehistorycznych zwierząt. W grotach oglądać można skamieliny, pozostałości po morzu, które w przeszłości pokrywało Europę, a także stalagmity i stalaktyty – wyjątkowe pomniki podziemnej przyrody.

Jaskinia jest gratką zarówno dla pasjonatów historii naturalnej, geologów, speleologów, jak i dla turystów chcących poznać Sudety od podszewki.

 

 

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.