FRANCJA

Lazurowe Wybrzeże: 7 zachwycających miejsc na Riwierze Francuskiej

Podroze.pl, 24.07.2018

Lazurowe Wybrzeże – Menton

fot.: Rostislav Glinsky, shutterstock.com

Lazurowe Wybrzeże – Menton
Co roku 10 milionów osób pakuje walizki i zmierza na Lazurowe Wybrzeże. Które miasta i plaże cieszą się największą popularnością? Przedstawiamy 7 miejsc na mapie Lazurowego Wybrzeża, które warto odwiedzić.

1. Cassis i 2. La Ciotat

Cassis to malowniczy port otoczony kamienicami i kawiarniami. Najlepiej wypoczywać na dwóch niestrzeżonych plażach (w stronę Cap Canaile): na położonej 15 minut spacerem od portu Plage de Corton i 5 minut od niej Plage de ľArene (bardzo spokojna, ale kamienista). 12 kilometrów od Cassis leży La Ciotat, gdzie wynaleziono grę w kulę. To jedno z najbardziej urokliwych miast Lazurowego Wybrzeża. Jedzie się do niego Drogą Szczytów (D141) prowadzącą obok największych urwisk w Europie. Ściany wznoszą się na 400 m n.p.m! Inną atrakcją są zaciszne zatoczki Mogel i Figuerolles oraz masyw Ile Verte.

3. Frejus i Saint-Raphael

Frejus i Saint-Raphael, miasta połączone w jeden miejski organizm, leżą u ujścia do Morza Śródziemnego rzeki Argens, oddzielającej od siebie dwa masywy górskie: Esterrel i Maures. Frejus to stary ośrodek rzymski, w którym zachowało się sporo zabytków Rzymu z czasów starożytnych i średniowieczny zespół katedralny, z kolei Saint-Raphael to nadmorski kurort, jakich wiele na Lazurowym Wybrzeżu.

Z zabytków rzymskich najlepiej zachował się amfiteatr – Arenes de Frejus w zachodniej części starówki. Współcześnie odbywają się w nim korridy i koncerty. Na widowni może zasiąść aż 10 tysięcy widzów. Podczas wizyty w tej części Lazurowego Wybrzeża warto odwiedzić także zespół katedralny (Groupe Episcopal) z baptysterium pochodzącym z V w. Ewenementem są tu malowidła z XIV i XV w., pokrywające drewniane stropy krużganków. W pobliżu Frejus rozpościerają się malownicze, dzikie plaże. Nikogo nie dziwią tu odpoczywający turyści z namiotami i karimatami.

NA TEMAT:

Lazurowe Wybrzeże, Nicea
Nicea uchodzi za stolicę Lazurowego Wybrzeża, fot. shutterstock.com

4. Nicea

W Nicei, stolicy Lazurowego Wybrzeża, słońce świeci przez 320 dni w roku, a mistral jest najsłabszy na całym wybrzeżu. Miasto wyróżniają wspaniałe plaże, czysta woda w morzu i wyjątkowe zbiory muzeów (rewelacyjne muzea Matissa i Chagalla), dorównujące rangą paryskim. Jednym z najefektowniejszych miejsc jest plac Masséna – otoczony jedynie od północy eleganckimi kamienicami. Pozostałą jego przestrzeń zajmują parki i kaskady fontann. Plaża miejska ciągnie się wzdłuż Promenade des Anglais na odcinku ok. 6 km, są też plaże prywatne.

5. Menton

Menton, na wschodzie Lazurowego Wybrzeża, słynie z urzekających plaż. Z powodu bliskości granicy czasami więcej tu Włochów niż Francuzów, turyści i miejscowi cenią sobie kameralność i urok tradycyjnego południa Francji, którego nie wyparł współczesny kicz i blichtr. To najcieplejsze miejsce na Lazurowym Wybrzeżu (również zimą), słynące z upraw cytryn i Festiwalu Cytryn, odbywającego się co roku w lutym (początek w "tłusty wtorek"). Można tu zwiedzić muzeum malarstwa (niektóre eksponaty pochodzą z XIV wieku), muzeum poety, dramaturga i reżysera Jean Cocteau, poza tym stare miasto. Warto zobaczyć też kościół St. Michel z barokową fasadą i bogato zdobionym wnętrzem.

Lazurowe Wybrzeże, Saint Tropez
Lazurowe Wybrzeże, Saint Tropez, fot. shutterstock.com

6. Saint-Tropez

To zdecydowanie jedna z najlepiej znanych turystom stron Lazurowego Wybrzeża, rozsławiona choćby przez żandarma Ludovica Cruchota i dj-ów w wakacyjnych kawałkach. Niewielkie Saint Tropez, dawna osada rybacka, latem rozrasta się do rozmiarów niejednej nadmorskiej aglomeracji, a samochody na głównej arterii stają w gigantycznym korku. Nic dziwnego, na najsłynniejszej w miasteczku plaży Pampalonne można spotkać gwiazdy kina i muzyki z całego świata. Także z tego powodu Saint-Tropez jest szalenie drogie i ma opinię kurortu dla bogaczy. Z drugiej strony tutejsze plaże uważa się za najpiękniejsze w Prowansji i wbrew pozorom na niektórych z nich można złapać oddech. Szczególnie na tych za miastem np. na plage de l’Escalet, gdzie wylegują się także naturyści.

7. Awinion

Być na Lazurowym Wybrzeżu i nie odwiedzić Awinionu? Niewybaczalny błąd. Tym bardziej, że miasto leży jedynie ok. 100 km na północny zachód od Marsylii. Z czasów świetności pozostał olbrzymi, chroniony przez UNESCO pałac papieski - najcenniejszy na świecie obiekt spośród gotyckich pałaców - i starówka z murami obronnymi. Do zobaczenia obowiązkowo ogromny podwórzec, klasztor, apartamenty papieskie, kaplice i bogate komnaty. Trudy zwiedzania zrekompensuje odpoczynek w otaczającym pałac parku Rocher des Doms. Z tarasów roztacza się widok na okolicę i malowniczy Rodan, na brzegu którego ocalały 4 przęsła (spośród 22) słynnego kamiennego Mostu Awiniońskiego z 1177 roku. W lipcu w mieście odbywa się festiwal teatralny o międzynarodowej randze. Trzeba zajrzeć też do Musée Angladon, by podziwiać obrazy Cezanne´a, Degasa, Picassa, Maneta czy van Gogha.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.