POLSKA

Koniec z podróżami „służbowymi”? Będą kary dla właścicieli hoteli i turystów

AG, 26.11.2020

Hotel

fot.: East News/Cover Images

Hotel
Do 27 grudnia hotele i inne obiekty noclegowe w Polsce są zamknięte dla turystów. Skorzystać z nich mogą jedynie goście w podróży służbowej. Polacy jednak naginają przepisy, a fora internetowe pełne są porad, jak podróżować „służbowo”. Rząd planuje ukrócić te praktyki. Powstał system składania oświadczeń hotelowych. Naruszenie przepisów będzie miało konsekwencje zarówno dla właścicieli obiektów, jak i samych turystów.

W ramach rządowego projektu "100 dni solidarności w walce z COVID-19", od 7 listopada do 27 grudnia rząd zawiesił działalność hoteli i innych obiektów noclegowych. Wyjątkiem są goście przebywający w podróży służbowej, sportowcy na zgrupowaniach i zawodach oraz medycy. Do tej pory goście obiektów noclegowych składali pisemne lub ustne oświadczenie na miejscu, którego nikt nie weryfikował. Polacy masowo korzystali z możliwości podróży pod przykrywką wyjazdu służbowego. Teraz ma się to zmienić - poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski.

NA TEMAT:

Powstał system składania oświadczeń w przypadku pobytów hotelowych, który posłuży ich weryfikacji. "Po pierwsze chciałem zwrócić uwagę, że każde naruszenie przepisów będzie powodowało dla właścicieli hoteli czy właścicieli pensjonatów ryzyko utraty możliwości skorzystania z instrumentów tarczy finansowej (…) Jeżeli ktoś składa oświadczenie, będziemy chcieli również mieć możliwość weryfikacji takiego oświadczenia, ale jak to się ładnie mówi, ślad po takim oświadczeniu zostanie na zawsze" – mówił szef MZ na konferencji prasowej. Według obecnych wytycznych hotele i pozostałe obiekty noclegowe będą zamknięte do 27 grudnia, ale rząd zapowiada, że podobnie będzie w ferie.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.