Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Chełmno miastem zakochanych? Sprawdź, dlaczego!
Mateusz Łysiak, 21.03.2017
Mały Kraków, polskie Carcassonne... mowa o Chełmnie – dwudziestotysięcznym miasteczku w województwie kujawsko-pomorskim.
Jego historia sięga XI wieku. Według źródeł Zakon Krzyżacki chciał ustanowić Chełmno stolicą swojego państwa. Nie ma co się dziwić Krzyżakom, miasteczko zakochanych to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Co więcej, mimo że czasy jego świetności minęły kilkaset lat temu, to spacerując po rynku i wąskimi uliczkami wciąż czujemy niepowtarzalny klimat średniowiecza. Pomorska perła architektury renesansowej może pochwalić się jednym z najdłuższych murów obronnych w Europie, zachowanym niemal w całości.
NA TEMAT:
Zabytki Chełmna
Jednym z symboli Chełmna jest jego panorama. Dzięki położeniu miasteczka na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, możemy podziwiać ją z czterech stron świata.
Nad starówką góruje renesansowy ratusz, z którego codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał.
Przechadzając się po ulicach miasteczka, na każdym kroku trafimy na zabytkowe budynki. Do najstarszych należą XIII-wieczny Zespół Klasztorny ss. Miłosierdzia, wybudowany w tym samym stuleciu Kościół pw. Ducha Świętego oraz dawne koszary korpusu kadetów z 1776 roku.
Na przedpolach miasta znajdują się pozostałości twierdzy Chełmno z czasów I wojny światowej.
Chełmno miastem zakochanych
Oprócz bogatej historii i zabytków, Chełmno może poszczycić się również wyjątkowo romantyczną atmosferą. Zawdzięcza ją między innymi siostrzenicy Mikołaja Kopernika – Krystynie.
Dziewczyna wstąpiła do zakonu w miasteczku, po niedługim czasie postanowiła jednak zrzucić habit i wyjechać do Królewca. Przyczyną jej ucieczki była miłość do Kaspra Stulpawtiza, dobosza księcia Albrechta.
Innym powodem, dla którego Chełmno uznawane jest za Miasto Miłości, są przechowywane w chełmińskiej Farze relikwie św. Walentego. Są one uznane za źródła cudów. W 1630 roku córka Jadwigi z Czarnków Działyńskiej została uzdrowiona z ciężkiej choroby. W ramach wdzięczności kobieta kazała wykonać relikwiarz ku czci świętego Walentego. Przez wiele lat nie był wystawiany dla wiernych, jednak po nastaniu mody na obchodzenie Walentynek w Polsce uroczystości związane z Dniem Świętego Walentego nabrały nowego znaczenia. W 2002 roku, po 200 latach przerwy relikwie znów zostały wyniesione na ołtarz.
Romantyczne atrakcje Chełmna
Tradycje miłosne i walentynkowe są żywe w Chełmnie przez cały rok, nie tylko 14 lutego. Oryginalne dywany kwiatowe w kształcie serc na Nowych Plantach to miejsce, gdzie bez względu na porę roku można spotkać pary podczas romantycznym spacerów.
Charakterystyczne dla Chełmna są ławeczki zakochanych. Jedną z nich wykonano z marmuru i umieszczono w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera w pobliżu małej fontanny. Inną, z rzeźbą zakochanej pary, ustawiono w sąsiedztwie Bramy Grudziądzkiej. Z ławeczki przy Urzędzie Miasta można przesłać swojej sympatii „Pozdrowienia na żywo”.
Turyści oraz fani gry terenowej geocaching mogą zwiedzać Chełmno specjalną trasą „Serce miasta zakochanych”. Na starówce oraz w jej okolicach zostały ukryte skrzynki z drobnymi przedmiotami. Znalezienie ich jest nierzadko bardzo czasochłonne i wymaga pomocy GPS-u.
Poza Walentynkami, w Chełmnie równie hucznie obchodzi się Noc Świętojańską. Co roku w noc z 23/24 czerwca organizowana jest impreza nad Jeziorem Starogrodzkim. Odbywają się wtedy konkursy, zabawy oraz rywalizacje sportowe nawiązujące do tradycji ludowych. Jedną z głównych atrakcji jest pokaz tańca z ogniem przygotowany przez chełmińskich rycerzy.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Najlepsze smażalnie nad polskim morzem. Gdzie zjeść dobrą rybę? TOP 18 smażalni...
- Wiosenne festiwale i wystawy w Poznaniu: World Press Photo, Ukraińska Wiosna,...
- Kogut kazimierski: jak kogut stał się symbolem miasteczka nad Wisłą
- Świnoujście: atrakcje polskiej twierdzy surferów
- Darmowy listopad w rezydencjach królewskich
- Strefy dla palących nad Bałtykiem. Sprawdź, gdzie powstaną