Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
TOP 10. Ciekawe miejsca w Bieszczadach. Znasz je wszystkie?
Agnieszka Morawska, kt, 14.07.2021
W Bieszczady warto wybrać się o każdej porze roku. Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Latem, choć górskie wędrówki w upale i tłoku mogą bardziej dać w kość. Wtedy też najlepiej obserwować rozgwieżdżone niebo. Tylu gwiazd na próżno szukać w innych zakątkach Polski. Jesienią warto przyjechać, by podglądać bieszczadzkie zwierzęta, zagrzać się przy ognisku i w knajpach posłuchać poezji śpiewanej i opowieści zakapiorów. Zimą krajobraz zmienia się nie do poznania. I choć mróz szczypie w policzki, warto zobaczyć atrakcje Bieszczad w białej odsłonie.
Pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie co roku przyciąga coraz więcej turystów. W wakacje 2016 r. szlaki przemierzyło ponad 250 tysięcy wędrowców! Nic dziwnego, że liczby wciąż rosną. Ciekawych miejsc w Bieszczadach nie brakuje. Podpowiadamy, które z nich warto zobaczyć.
Wakacje 2020. Gdzie Polacy chcą spędzić urlop?
Ciekawe miejsca w Bieszczadach
Tarnica
Tarnica (1346 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Bieszczad. Prowadzą tu dwa szlaki: czerwony (końcowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego) i niebieski.
Wędrówkę pierwszym z nich można rozpocząć w Ustrzykach Górnych. Prowadzi przez Szeroki Wierch i przełęcz pod Tarnicą, dalej przez Halicz i Rozsypaniec aż do Wołosatego. Szlak niebieski zaczyna się w Wołosatem i prowadzi przez przełęcz pod Tarnicą do Bukowego Berda. Wędrówka z przełęczy na sam wierzchołek zajmuje ok. 15 min.
Na szczycie znajduje się stalowy krzyż, który upamiętnia wizytę Karola Wojtyły w 1953 r.
Słowenia - atrakcje dla miłośników przygody!
Połoniny
Turyści, którzy nie mają ochoty na zdobywanie Tarnicy, najczęściej wybierają wędrówki połoninami.
Połonina Caryńska znajduje się między dolinami Prowczy i Wołosatego. Rozciąga się na długości 4 km i ma 4 wierzchołki.
Połonina Wetlińska jest dwukrotnie dłuższa. Do 1945 r. służyła jako pastwisko. Dziś, podobnie jak Połonina Caryńska, znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jest objęta ścisłą ochroną.
Chatka Puchatka
Wbrew nazwie nie chodzi o dom postaci wykreowanej przez A.A. Milne'a. Chatka Puchatka to najwyżej położone w Bieszczadach schronisko. Znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m. W schronisku nie ma elektryczności, bieżącej wody ani kanalizacji. Toaleta jest na zewnątrz. Tak było jeszcze do 2020 roku. Niestety mimo licznych protestwó sympatyków kultowej "Chatki" obiekt został rozebrany, a w jego miejsce powstanie nowoczesne schronisko. Przebudowa schroniska ma kosztować około 4,2 miliona złotych, według planów ma się zakończyć jesienią 2021 roku .
Ustrzyki Dolne
W sezonie, kiedy trudno znaleźć kwaterę w miejscowościach położonych tuż przy wejściach na szlaki, warto rozejrzeć się za noclegiem w Ustrzykach Dolnych. Znajduje się tu Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Poznamy tu m.in. kulturę górali, budowę geologiczną gór oraz dowiemy się, które zwierzęta w Bieszczadach są najpopularniejsze, a które spotkać znacznie trudniej.
Warto odwiedzić także Muzeum Młynarstwa i Wsi. Ekspozycja opowiada o historii młynarstwa, turyści mają również szansę przyjrzeć się procesowi mielenia zboża. Odbywają się tu także warsztaty, podczas których można nauczyć się wypiekania m.in. proziaków, rogalików lub bułeczek z kaszą gryczaną.
Zimą Ustrzyki Dolne to bieszczadzka stolica narciarska. Do wyboru są dwie stacje narciarskie: Gromadzyń (4 wyciągi, najdłuższa trasa: 900 m) i Laworta (na zdjęciu, 3 wyciągi, najdłuższa trasa: 1300 m).
Park Gwiezdnego Nieba
W dużych miastach łatwo zapomnieć, jak rozgwieżdżone może być niebo – zbyt wiele źródeł sztucznego oświetlenia odbiera nam przyjemność obserwowania gwiazd.
Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Kosmos widać stąd jak na dłoni.
Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” obejmuje tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jego celem jest przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym.
Więcej informacji: www.gwiezdnebieszczady.pl.
Browar Ursa Maior
To jedyny browar w Bieszczadach. Powstaje tu kilkanaście gatunków piwa regionalnego.
Na miejscu organizowane są wycieczki, podczas których można zwiedzić wnętrza Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. Będziemy mieli szansę dowiedzieć się też, jak powstaje piwo. Oczywiście degustacja również jest możliwa.
Browar znajduje się w Uhercach Mineralnych. Więcej informacji: www.ursamaior.pl.
Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie, nazywane czasami bieszczadzkim morzem, to w rzeczywistości zbiornik retencyjny. Nie tylko chroni okolicę przed powodzią. Woda zasila także hydroelektrownię.
W sezonie nad brzegiem zalewu trudno znaleźć wolne miejsce na rozłożenie leżaka czy koca. Można się tu opalać, pływać kajakiem, rowerem wodnym lub żeglować. W okolicy prężnie działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, które latem przeżywają oblężenie.
Będąc nad Jeziorem Solińskim, koniecznie trzeba zobaczyć zaporę. Prowadzi do niej deptak, na którym roi się od straganów z pamiątkami. Można przejść się po koronie tamy lub zwiedzić jej wnętrze (więcej informacji: www.solina.pl/zwiedzanie).
Krzemieniec
Krzemieniec (1221 m n.p.m.) to jeden ze szczytów w Bieszczadach Zachodnich. Nieco na zachód od wierzchołka zbiegają się trzy granice: Polski, Słowacji i Ukrainy. Miejsce oznaczono granitowym obeliskiem.
Siekierezada
Kolejne kultowe miejsce w Bieszczadach. Nazwa knajpy w Cisnej nawiązuje do tytułu powieści Edwarda Stachury z 1971 r. Główny bohater zatrudnia się w głuszy jako drwal. Czas mija mu na ciężkiej pracy, chłonięciu dzikiej przyrody i zakrapianym kontemplowaniu życia. To historia o urokach i trudach prostego życia.
Również wystrój Siekierezady przywodzi na myśl dzieło Stachury. Wnętrze zdobią siekiery, diabły i dzieła bieszczadzkich artystów. Można się tu zagrzać przy grzanym piwie lub domowym winie. Często odbywają się tu wieczory poezji śpiewanej.
Choć w sezonie pełno tu turystów, Siekierezada zachowała swój niepowtarzalny klimat.
Park Miniatur – Centrum Kultury Ekumenicznej
Park Miniatur znajduje się na terenie ośrodka Caritas w Myczkowcach. Zobaczymy tu makiety drewnianych kościołów i cerkwi. Odwzorowane obiekty pokazują, jak bardzo różnorodna jest architektura sakralna, z jaką można zetknąć się na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim.
Na 10 wzgórzach znajduje się ok. 150 makiet świątyń.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- „Przyroda to spokój, cisza i bezruch”. Fotograf o tropieniu zwierząt w...
- Zaplanuj Bieszczady z dziećmi. Te triki ułatwią ci rodzinny wypad na szlak
- Park Gwiezdnego Nieba to idealne miejsce do obserwacji kosmosu
- Połonina Caryńska: trasa krok po kroku. Czy to najładniejsza bieszczadzka...
- Chatka Puchatka zamknięta do odwołania
- Atrakcje Gór Stołowych nie kończą się na Błędnych Skałach. Co jeszcze warto...