GDAŃSK

Długi Targ – znane zabytki Gdańska i klimatyczne miejsca do odkrycia

Maria Brzezińska, 26.10.2016

Długi Targ, Fontanna Neptuna – najsłynniejszy z zabytków Gdańska

fot.: shutterstock.com

Długi Targ, Fontanna Neptuna – najsłynniejszy z zabytków Gdańska
Przy tej ulicy jest miejsce na wszystko. Zabytki Gdańska nie przeszkadzją rozgościć się współczesnej kulturze. Turyści mogą ruszyć utartym szlakiem lub wpaść na mniej oczywisty trop. Albo połączyć jedno z drugim.

Może tu wejść każdy, nawet spacerowicz z psem. Wysoka na dwie kondygnacje sień Instytutu Kultury Miejskiej otwarta jest dla wszystkich, zarówno gdańszczan, jak i turystów, którzy licznie zwiedzają zabytki Gdańska i odwiedzają Długi Targ. Ulica od zawsze stanowiła epicentrum życia miasta – mieszkali tu członkowie najznamienitszych rodów, a w kamienicach nr 1-6 zatrzymywali się polscy królowie podczas swych wizyt. Tak jak dawniej Długi Targ nadawał charakter przestrzeni miejskiej, tak i dziś działający przy nim IKM to jedna z ciekawszych atrakcji Gdańska. Jest on  jest siłą napędową dla wydarzeń kulturalnych w mieście (m.in. festiwali Narracje, Europejski Poeta Wolności czy projektu „Gdańskie miniatury”). Przyjacielska atmosfera w Sieni sprzyja poczytaniu dostępnych na miejscu książek i czasopism, skorzystaniu z internetu, a nawet spotkaniu z przyjaciółmi. 

 

To już dzisiaj! IKM otwiera festiwal Europejski Poeta Wolności! #epw #ikm #gdansk

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Instytut Kultury Miejskiej (@ikm_gdansk) 19 Mar, 2014 o 6:00 PDT

 

 

Czapki, szaliki, kominy- Prulla w akcji:). #druty #szydlo #wloczka #welna #warsztaty #cieplo #zima #dzierganie

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Instytut Kultury Miejskiej (@ikm_gdansk) 8 Lis, 2014 o 3:29 PST

NA TEMAT:

Nie tylko słynne zabytki Gdańska

Jednak najciekawszą (i bezpłatną) inicjatywą uruchomioną przez IKM są spacery alternatywne z lokalnymi przewodnikami, dzięki którym poznamy nie tylko słynne zabytki Gdańska znanych dzielnicach – Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Biskupiej Górce, Zaspie i Orunii. Przez Główne Miasto, którego centrum stanowią ul. Długa oraz Długi Targ, prowadzą dwie interesujące trasy: Działaczek Polonijnych i Gdańskich Prekursorek. O wolność realizowania swych pasji walczyła na przykład Jadwiga Łuszczewska. W 1858 r. spędziła w Gdańsku wakacje. Wiele lat później napisała powieść „Panienka z okienka”. Hedwiga, przybrana córka tutejszego rzemieślnika, mieszkała w kamienicy przy Długim Targu 43. Gdańszczanie uważają książkę za jedną z najważniejszych pozycji opowiadających o ich mieście. Na spacery można zapisywać się w Sieni, gdy przyjedziemy na weekend w Gdańsku  – po sezonie organizowane są indywidualnie (również bezpłatnie!), w odpowiedzi na zgłoszenie.

 

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.