LUKSOR

A w Luksorze 25 stopni C! Egipt jesienią i zimą

Łukasz Czapliński, 3.11.2014

Egipt, Luksor

fot.: Elżbieta Sękowska, shutterstock.com

Egipt, Luksor
Tak dużej liczby zabytków nie ma chyba żadne inne miasto na świecie. Luksor to kwintesencja starożytnego Egiptu.

Egipt, Luksor - Atrakcje Luksoru

Dzisiejszy Luksor to 180-tysięczne miasto, którego nazwa pochodzi od arabskiego wyrażenia „al uksur”, co dosłownie oznacza miasto pałaców. Arabscy najeźdźcy z VII wieku, widząc starożytne świątynie, myśleli, że są one pałacami królewskimi – stąd ta nazwa. Cała aglomeracja liczy sobie ponad 2,4 tys. km kw. Transport po mieście zapewniają liczne i tanie mikrobusy oraz popularne dorożki – tzw. calèche (ok. 20 funtów na godzinę jazdy). Większość mieszkańców wyznaje islam, reszta to Koptowie. Warto wybrać się do Muzeum Luksorskiego, które znajduje się w połowie drogi między świątyniami w Karnaku i Luksorze – można tam poznać historię tego miejsca nie tylko z czasów faraonów, ale i późniejszych.

REJSY PO NILU

Popularnością cieszy się podziwianie starożytnych zabytków z perspektywy Nilu – w tzw. felukach, czyli tradycyjnych łodziach żeglownych. Ceny zaczynają się od 20-30 funtów egipskich za rejs. Swoje usługi oferuje szereg firm i prywatnych „kapitanów”, od których aż roi się na brzegu Nilu. Nile Felucca Adventure organizuje kompleksowe wycieczki ze zwiedzaniem Egiptu i rejsami feluką (za trzydniową podróż z Asuanu do Luksoru z dwoma noclegami na łodzi trzeba zapłacić 150 $).

NA TEMAT:

MIASTO FARAONÓW

Luksor to miejsce, w którym na własnej skórze poczuć można oddech tysięcy lat potęgi imperium faraonów. Na tym terenie na wschodnim brzegu Nilu rozwijało się Miasto Żywych – część starożytnych Teb, w której rezydowali faraonowie. Na przeciwnym brzegu leżało z kolei Miasto Umarłych – rozległa tebańska nekropolia wraz z licznymi grobowcami, Doliną Królów i Kolosami Memnona. Sąsiadujący z Luksorem Karnak imponuje największą na świecie świątynią z salą kolumnową – Świątynią Boga Amona, do której prowadzi aleja z 40 sfinksami o głowach barana (święte zwierzę Amona). W samym Luksorze znajduje się Świątynia Luksorska – również poświęcona Amonowi. Był on najwyższym bogiem starożytnych Teb. Na zachodnim brzegu najbardziej znanym zabytkiem architektury starożytnej jest Świątynia Hatszepsut wybudowana u stóp wielkiego zakola skalnego utworzonego przez urwisko płaskowyżu Pustyni Libijskiej.

LOT NAD LUKSOREM

Jednym z niezapomnianych doświadczeń w Luksorze jest lot balonem i podziwianie zabytków z powietrza. Wycieczka rozpoczyna się wcześnie rano, między 5 a 5.30. Balon szybuje nad Zachodnim Brzegiem, skąd roztacza się niezapomniany widok na Nil, nekropolię i świątynie. Podczas wycieczki nie obowiązuje specjalny ubiór, jednak warto zabrać ze sobą czapkę i okulary przeciwsłoneczne, a także obuwie na płaskim obcasie. W porze zimowej warto założyć sweter! Cena ok. 110 $ od osoby. Informacje: firma Hod Hod.

SUK W LUKSORZE

Warto zajrzeć także na suk w Luksorze. To nie tylko możliwość kupienia pamiątek z Egiptu (trzeba się targować i zbić cenę przynajmniej o 30%), ale również okazja do kontaktów z tubylcami. “Jeden ze sprzedawców ofiarował mi za żonę 10 milionów wielbłądów”, wspomina turysta na jednym z portali. Na miejscu kupić można piękne lniane szale, biżuterię, fajki wodne, pocztówki oraz buty. Idealne miejsce na zakupy!

Egipt, Luksor - Dojazd do Luksoru

Port lotniczy w Luksorze obsługuje przede wszystkim loty krajowe, ale ma status lotniska międzynarodowego. Za bilet w obie strony z Kairu do Luksoru u przewoźnika Egypt Air zapłacisz ok. 100-200 $, a za połączenie z Szarm el-Szejk – ok. 300 $. Koszt taksówki z portu lotniczego do centrum miasta nie powinien przekroczyć ok. 50 funtów egipskich (ok. 25 zł). Luksor ma połączenia kolejowe z Kairem i Asuanem. Podróż pociągiem jest stosunkowo tania, trwa jednak prawie cały dzień. Do Luksoru kursują zarówno pociągi ekspresowe (Wataniasleepingtrains.com, 100 $ w kabinie 2-osobowej), jak i osobowe.

Gdzie spać w Luksorze

Jak przystało na zagłębie turystyczne, Luksor oferuje niezliczone możliwości zakwaterowania. Od opcji tańszych po te dla bardziej wybrednych z głębszą kieszenią. W pięciogwiazdkowym i nieprzyzwoicie drogim Sofitel Winter Palace zatrzymują się gwiazdy kina i głowy państw. Nieco taniej jest w Jolie Ville Luxor Resort. Z tańszych propozycji polecamy Nefertiti Hotel, gdzie za noc w standardowym pokoju zapłacisz już od ok. 11 $. Hotel ten zlokalizowany jest niedaleko Świątyni Luksorskiej. Do tego: hotel al Moudira (ceny od ok. 100 $). Warto zajrzeć na strony, na których można szczegółowo zorientować się, jakie oferty przygotowali tamtejsi hotelarze: www.pl.hotels.com i www.tripadvisor.com.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.