MAROKO

Zwiedzamy Rabat – co zobaczyć w stolicy Maroka?

Barbara Wasil, 11.07.2018

Wieża Hassana i kolumny pozostałe po meczecie Hassana

fot.: shutterstock.com

Wieża Hassana i kolumny pozostałe po meczecie Hassana
Z wieży Hassana rozpościera się piękny widok na ocean i miasto. Zwiedzanie Rabatu warto zacząć właśnie od tego miejsca, które uchodzi za symbol stolicy Maroka i liczy tyle lat, co ona – ponad 800.

Rabat leży na zachodzie Maroka, nad Oceanem Atlantyckim. Został założony przez sułtana Abd Al-Mumina z dynastii Almohadów. W XVII wieku zaczęli osiedlać się tu muzułmanie, których wypędzono z Półwyspu Iberyjskiego. W 1912 r. Rabat został stolicą francuskiej kolonii Maroka i pozostał miastem stołecznym również po odzyskaniu przez Maroko niepodległości w 1956 r. W 2012 roku został wpisany na listę UNESCO jako „twórcze połączenie arabsko-muzułmańskiej przeszłości z zachodnim modernizmem”. Na obszarze chronionym znajdują się m.in. ogrody botaniczne, parki i posiadłości królewskie.

NA TEMAT:

Zabytki Rabatu:

  • Ruiny Szalla,
  • Mauzoleum Muhammada V,
  • Wieża Hasana z ruinami meczetu,
  • Kazba al-Udaja,
  • Pałac królewski,
  • Mury obronne z ozdobnymi bramami,
  • parki i ogrody botaniczne Jardins d’Essais.
Mauzoleum w Rabacie
Mauzoleum w Rabacie, fot. shutterstock.com

Jednym z najważniejszych zabytków Rabatu, właściwie symbolem stolicy Maroka, jest 44-metrowa wieża Hassana. To minaret nieukończonego – i nieistniejącego dziś – meczetu Hassana z XII wieku. Budowę świątyni przerwała śmierć władcy Jakuba al-Mansura, a jej pozostałości zniszczyło kilka stuleci później trzęsienie ziemi. Przetrwały m.in. kolumny. W planach była konstrukcja, w której mogłoby modlić się nawet 40 tys. wiernych, co uczyniłoby ją drugim największym wówczas meczetem świata. Jednak wieża nie osiągnęła monumentalnych rozmiarów, mimo to widok z jej szczytu jest wart wspinaczki.

Zabytkowy kompleks dopełnia miłe dla oka mauzoleum Muhammada V, króla Maroka, za czasów którego państwo odzyskało niepodległość. Spoczywa tutaj również jego syn, Hassan II. Biały marmur, którego użyto jako budulca, odbija światło słoneczne tak mocno, że ciężko spoglądać na mauzoleum bez ciemnych okularów. Wstęp jest bezpłatny, lecz aby wejść do środka, trzeba się stosownie ubrać.

Kazba al-Udaja
Kazba al-Udaja, fot. shutterstock.com

Kolejnym istotnym z historycznego punktu widzenia obiektem w Rabacie, który warto zobaczyć jest Kazba al-Udaja, również postawiona z rozkazu al-Mansura, ale dla odmiany dokończona. Kazba była kiedyś zarazem fortecą i osadą, w której rezydował sułtan. Co ciekawe, był czas, że mieszkańcy kazby zajmowali się piractwem i handlem niewolnikami dopóki władcą nie został Mulaj Ismail.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.