AUSTRALIA

Australia: dwa miliony dzikich kotów ma zostać zabitych

Julia Maria, 8.05.2019

Kot / fot. shutterstock.com

fot.: shutterstock

Kot / fot. shutterstock.com
Australia wypowiedziała wojnę dzikim kotom. Populacja obejmująca 2-6 milionów osobników została uznana za ogromne zagrożenie dla ekosystemu. Dzikie koty polują na ptactwo oraz ssaki, dokonując ogromnych strat. Do 2020 roku ma zostać uśmierconych dwa miliony przedstawicieli tego drapieżnego gatunku.

Taką decyzję podjął w 2015 rząd Australii. Do 2020 roku ma zostać zabitych dwa miliony dzikich kotów. Dlaczego? Są one drapieżnikami, dla których łup stanowią inne zwierzęta. Choć domowe i dzikie koty są przedstawicielami tego samego gatunku, te pierwsze nie muszą polować, by przetrwać. Dzikie koty są jednym z największych zagrożeń dla wielu ssaków i ptaków żyjących na terenie Australii. Spora ich część nie występuje nigdzie indziej na świecie i z tego względu wymaga specjalnej ochrony.

NA TEMAT:

Dzikie koty zagrażają zwierzętom w Australii 

Jak podaje CNN badania pokazują, że każdego dnia koty zabijają ponad milion rodzimych ptaków i około 1,7 miliona gadów w całej Australii. Szczególnie narażone są gryzonie, np. królikoszczur krzaczastoogonowy, a także małe torbacze jak krótkonos złocisty.

Eliminacja dzikich kotów ma polegać na podawaniu kotom kiełbasek z trucizną. Zwierzęta umierają w ciągu 15 minut od ich zjedzenia.

Jak mówi Gregory Andrews - krajowy komisarz do spraw zagrożonych gatunków - Od czasu wprowadzenia zwierząt (dzikich kotów - przyp. red.) na tereny kontynentu mogło wyginąć około 20 gatunków ssaków. (...) Musimy dokonywać wyborów, aby uratować zwierzęta, które kochamy i które definiują nas jako kraj - dodaje.

Dziki kot, Australia
Dziki kot, Australia/ fot. shutterstock.com

Ekolodzy biją na alarm

Plan australijskich władz spotkał się ze sprzeciwem aktywistów PETA, organizacji broniącej praw zwierząt. Tim Doherty - ekolog z Deakin University nie ma wątpliwości co do tego, że koty powodują straty dla ekosystemu Australii, jednak dostrzega wiele niejasnych kwestii w zaproponowanym przez władze rozwiązaniu. Uważa, że rząd przeszacował wielkość populacji drapieżników.
TOP 10 niesamowitych zwierząt Australii zobaczycie TU!

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.