Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Po zdrowie nad morze
ARTYKUŁ SPONSOROWANY, 1.04.2022
Morska bryza
Pośpiech, życie w napięciu, obniżenie formy fizycznej i psychicznej – niemal każdy z nas od czasu do czasu mierzy się ze spadkiem życiowej energii. Spacer pustymi plażami, wdychanie morskiego powietrza i obserwowanie bałtyckich fal z grzbietami unoszonymi wiatrem to najlepsze remedium na spadek nastroju i kondycji. Gdy nad morzem nie ma tłumów, morskie powietrze notuje wysokie poziomy zawartości jodu, bromu, a nawet magnezu. To wspaniała mieszanka pierwiastków, które oczyszczają układ oddechowy, wzmacniają system odpornościowy, a także wpływają na zdrowy sen. Choćby krótki, kilkudniowy pobyt w rodzinnym gronie nad Bałtykiem pozwoli naładować się pozytywną energią. Dodatkową korzyścią, zwłaszcza dla miłośników morskich ryb, jest fakt, że to właśnie poza sezonem najłatwiej o skosztowanie świeżego dorsza lub flądry, które pochodzą prosto z kutra.
Podreperuj zdrowie w Ustce
Położona na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego, Ustka to jedna z najchętniej odwiedzanych przez całe rodziny miejscowości nadmorskich województwa pomorskiego. Oprócz wakacyjnych atrakcji, posiada także wiele walorów prozdrowotnych, które przyciągają kuracjuszy. Co ciekawe, wzmianki i rekomendacje pobytów zdrowotnych w Ustce pojawiały się jeszcze przed pierwszą wojną światową, m.in. w niemieckim przewodniku po kąpieliskach z 1908 roku. Za główny walor tego miejsca uważane jest jego położenie bezpośrednio nad otwartym morzem. Z tego względu Ustka jest idealnym miejscem do tzw. talasoterapii, czyli najprościej ujmując terapii morzem, która doskonale sprawdza się w schorzeniach układu nerwowego, chorobach reumatycznych czy niedoczynności tarczycy. Za element terapii można uznać już samo spacerowanie po piaszczystej plaży, wdychanie świeżego, morskiego powietrza, które nasycone jest cennymi pierwiastkami. Kolejnym prozdrowotnym walorem Ustki jest występowanie tutaj zjawiska tzw. poduszki hydrotermicznej, które jest spowodowane różnicą temperatur pomiędzy morzem, a kanałem portowym i lądem. Dzięki temu zjawisku powietrze w Ustce przechodzi dodatkową filtrację i jest oczyszczone z pyłów. To jeszcze jeden argument za tym, by miejscowość odwiedził każdy, kto zmaga się z problemami układu oddechowego. Ponadto Ustka słynie ze złóż leczniczych torfów, czyli borowin oraz termalnych wód solankowych, które są wykorzystywane podczas zabiegów prowadzonych w ośrodkach położonych w miejscowości. Pobyt w Ustce można dodatkowo umilić sobie wizytą w Słowińskim Parku Krajobrazowym, którego atrakcjami są m.in. jezioro Łebsko oraz rozległe pole ruchomych wydm, czyli Wydma Czołpińska.
Władysławowo – w przedsionku Półwyspu Helskiego
Dwie godziny drogi samochodem na zachód od Ustki, położona jest kolejna miejscowość, która jest jednym z głównych wczasowisk na Wybrzeżu. Władysławowo, bo o nim mowa jest uważane za wrota na Półwysep Helski. Aby w pełni wykorzystać panujący tu klimat warto przyjechać tu wiosną. Tutejsze powietrze nasycone intensywnym zapachem jodu z pewnością zapewni błogi sen i wzmocni organizm. Ponadto we Władysławowie przybywa obiektów, które oferują aktywny wypoczynek, jak baseny, korty tenisowe czy siłownie. Nie brakuje też miejsc, gdzie można zadbać o ciało, coraz popularniejsze są tu centra odnowy biologicznej i ośrodki SPA. Ciekawe są także okolice Władysławowa, zwłaszcza Rezerwat Przyrody Słone Łąki, znajdujący się na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego z chronionymi obszarami łąk halofilnych oraz rzadkimi gatunkami roślin i siedliskami ptaków.
Otoczona wodami Krynica Morska
Najdalej na wschodzie województwa pomorskiego, na wąskim pasie lądu – Mierzei Wiślanej – znajduje się kurort Krynica Morska. Miejscowość położona jest pośród lasów, otoczona z dwóch stron wodą – Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Cały obszar lądowy należy do Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej. Kojący jest już sam tutejszy krajobraz – na obszarze parku można zobaczyć wzniesienia wydmowe z których najwyższe osiąga wysokość 50 metrów nad poziomem morza. To doskonałe miejsce do rowerowych wycieczek pośród leśnych ścieżek czy długich spacerów wzdłuż lekko niespokojnej wody targanej wiatrem, zwłaszcza wczesną wiosną. Wielogodzinne spacery docenią także alergicy oraz osoby borykające się zaburzeniami układu trawiennego czy chorobami układu krążenia. Podczas wycieczki można spotkać tu także kolonie lęgowe chronionych gatunków ptaków, m.in. kormoranów i czapli siwych.
Po zdrowie z Bonem Turystycznym
W nadmorskich miejscowościach można także w wybranych sanatoriach i uzdrowiskach skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych lub leczyć konkretne schorzenia jak np. niedoczynność tarczycy, problemy układu nerwowego czy krwionośnego. Co więcej, ze względu na panujący niski sezon, można w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie oferują nadmorskie miejscowości i uzdrowiska. Jeśli jeszcze nie wykorzystałeś Bonu Turystycznego, wiosna to świetna okazja, by zregenerować organizm w nadmorskich miejscowościach województwa pomorskiego. Aktualną listę ośrodków przyjmujących płatności Polskim Bonem Turystycznym znajdziesz na stronie Bonu Turystycznego.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Największy festiwal podróżniczy w Europie powraca. Już wkrótce Kolosy 2016!
- Nowe zasady zwiedzania świątyń Angkoru. Turystów będzie obowiązywał dress code
- Po co przepłacać? Druga strona podróżowania za grosze – felieton Filipa...
- Ubezpieczenie na częste lub długie podróże – jak je wybrać?
- Nowe połączenia lotnicze na wakacje
- Cisza nocna na Lotnisku Chopina w Warszawie