Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Wakacje w Bułgarii: Nesebyr i Sozopol. Dlaczego warto tu przyjechać?
Grzegorz Dzięgielewski, red. Marta Radzikowska, 26.06.2019
Jeśli chcesz przeżyć wakacje w Bułgarii z historycznym zacięciem, powinieneś odwiedzić Nesebyr. W całej Europie “starówki” cieszą się dużą popularnością. Turyści i miejscowi chętnie przychodzą zobaczyć miejsce, gdzie zaczęła się historia ich miast, dotknąć starych murów, przesuwać leniwie wzrokiem po fasach wiekowych kamienic i kościołów, usiąść na skwerze, gdzie od kilku wieków toczy się gwarne życie. Często nie chodzi tylko o żywą lekcję historii, ale o powrót do świata, w którym nie ma samochodów, wieżowców i supermarketów, tylko niewysokie domki, knajpki i kramy na rynku. Efekt psują tylko czasem wyrastające zaraz za murami starówki. Tego kontrastu na pewno nie doświadczymy w Nesebyrze - starym mieście ze wszystkich stron otoczonym wodą.
Sozopol i Nesebyr - GALERIA ZDJĘĆ
NA TEMAT:
Bułgaria - wakacje w Nesebyrze
Starożytny Nesebyr wypełnił bowiem niedużą wyspę nieopodal bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. W oddali majaczą wielkie kompleksy hotelowe wybudowane przy plaży w Słonecznym Brzegu, ale samo miasteczko to niemal w całości urokliwa stara zabudowa. Można tu nawet ze wspomnianego kurortu przybyć wodolotem - wtedy efekt podróży w czasie będzie jeszcze silniejszy. Większość gości dociera tu jednak po usypanej między wyspą a stałym lądem grobli. Na wszystkich, którzy wybierają tę drogę przy wejściu na wyspę czeka Muzeum Archeologiczne. Dobrze rozpocząć zwiedzanie od niego, bo to ono najlepiej objaśnia, dlaczego to miejsce jest takie niezwykłe i warte była wpisania (w całości!) na listę UNESCO.
Atrakcje Gdańska. Zaplanuj z nami spacer po mieście
Miasto istnieje bowiem od VI wieku p.n.e. Założyli je Trakowie, potem opanowali Grecy, a po nich Rzymianie i Bizantyńczycy. Wyliczankę można by pociągnąć dalej aż do współczesności, ale warto zatrzymać się na epoce, gdy na wyspę dotarło chrześcijaństwo. O ile bowiem ślady po wcześniejszych czasach, oglądać można tylko zebrane w muzeum, to wielowiekowe świątynie pierwszych chrześcijan zobaczymy spacerując po uliczkach miasta. Jest ich ponad 40 zachowanych w różnym stopniu. Od malowniczych ruin do wciąż funkcjonujących świątyń, które można zwiedzać. Wśród nich z pewnością warta uwagi jest cerkiew metropolitalna św. Stefana wzniesiona ok. XII wieku z wnętrzem pełnym kunsztownych fresków przedstawiających postacie prawosławnych świętych. Ale nie tylko stare cerkwie tworzą urok Nesebyru. Całe miasteczko wygląda jakby zapraszało na spacer po wąskich uliczkach wśród starych domów zbudowanych w tradycyjny sposób - na dole są murowane, ale piętra to drewniana nadbudówka. W wielu z nich ulokowano dobrej klasy restauracje specjalizujące się w tradycyjnej kuchni bułgarskiej, ale w sporej części wciąż mieszkają ludzie. Dzięki temu Nesebyr, choć oblegany przez rzesze turystów, potrafi zaskoczyć widokiem małych dzieci biegających po zaułkach czy starych aut zaparkowanych w podwórkach, co nadaje mu jeszcze więcej uroku.
Bułgaria - wakacje w Sozopolu
Tym zaś, co szukają nieco mniej popularnych miejsc na wakacje w Bułgarii, należy polecić położony nieco dalej na południe Sozopol. To miasteczko także otoczone jest wodą, ale już “tylko” z trzech stron (znajduje się na wydłużonym półwyspie). Ma podobnie długą i zawiłą historię, jednak nie jest tak tłumnie odwiedzane. Starych brukowanych uliczek nie wypełnia tyle kramów z pamiątkami, co w Nesebyrze, za to łatwo napotkać leciwych mieszkańców, którzy na zaimprowizowanym stoliku sprzedają figi w syropie własnej produkcji. Ciasne uliczki pełne starych domów zaprowadzić nas z czasem na sam skraj półwyspu, zakończony bardzo stromą skarpą. Na jej krawędzi przycupnęło wiele klimatycznych knajpek, z eksploatującymi walory miejsca szerokimi tarasami. Wystarczy wybrać odpowiedni stolik, a smakowaniu sałatki szopskiej i innych wykwintnych potraw podczas kolacji towarzyszyć będzie wyborny widok na chowające się w Morzu Czarnym słońce. Na korzyść Sozopolu przemawia też znajdująca się nieopodal szeroka, piaszczysta i świetnie zagospodarowana plaża.
Które ze starożytnych miast odwiedzić, będąc na wakacjach w Bułgarii? Najlepiej po prostu zobaczyć oba. Zarówno Sozopol, jak i Nesebyr leżą niedaleko Burgas, z którego zaczynają podbój Bułgarii wszyscy indywidualni podróżnicy przybywający do niej samolotem - wygodne, bezpośrednie połączenia dostępne są przez cały sezon, wiec nawet jeśli wybierzecie nocleg w pobliżu jednego z tych miast, drugie będzie w zasięgu jednodniowej wycieczki. Warto mimo pięknych hotelowych basenów, all inclusive i wszystkich innych dobrodziejstw oferowanych przez kurorty na wybrzeżu, wybrać się do tych starożytnych miejsc. Nie tylko, aby pozwiedzać, ale także, by poczuć prawdziwy smak nadmorskiej Bułgarii.
Bułgaria - wakacje: opinie
Wakacje w Bułgarii kojarzą nam się głównie ze Słonecznym Brzegiem, piaszczystymi plażami i tanimi kurortami. Polacy cenią sobie bogactwo przyrodnicze kraju. W jednym z komentarzy, zamieszczonych na internetowym forum, czytamy: To górzysty kraj, więc jest tam wiele jaskiń (Magura – rysunki naskalne), skalnych mostów, ciekawych klifów nad morzem, kanionów, niezwykłych formacji skalnych (Bełogradczik), wodospadów, monastyrów wykutych w skale, ponadto uroczych cerkiewek, wiele zabytków starożytności, trackich grobowców, rezerwatów przyrody, do tego uroczy ogród botaniczny w Bałcziku, monastyr Rilski, przylądek Kaliakra i wreszcie jeździec z Madary, itd. Ktoś inny docenił bułgarską kuchnię: Wyśmienity wakacyjny klimat, przepyszne jedzenie, smaczne owoce – w tym owoce morza – oraz warzywa, a wszystko za kasę zdecydowanie poniżej polskich kurortów – czytamy w komentarzu na temat Pomorie. Jak z każdym wakacyjnym miejscem bywa – Bułgaria ma zarówno swoich wielbicieli, jak i przeciwników. Drudzy skarżą się m.in. na tłok i chaos w zagospodarowaniu przestrzeni. – Niestety Bułgaria dla mnie skończyła się jakieś 10 lat temu. Obecnie praktycznie każda wolna część wybrzeża jest zabudowywana apartamentowcami. W około nich jest straszny bałagan architektoniczny – twierdzi na forum niejaki Piotr. Jeżeli więc chcecie zobaczyć Bułgarię inną, niż ta reklamowana w agencyjnych katalogach, a od apartamentowców wolicie klimatyczne miasteczka z duszą – Nesebyr i Sozopol powinny przypaść Wam do gustu.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również: