DUBROWNIK

Dubrownik: Co zobaczyć, gdzie spać, jak dojechać do Dubrownika

Romana Kuffel, red. AJ, 26.05.2014

Dubrownik: Stare Miasto w Dubrowniku

fot.: Sergey Novikov, shutterstock.com

Dubrownik: Stare Miasto w Dubrowniku
Dubrownik to najpiękniejsze chorwackie miasto nad Adriatykiem, jest jak książę z bajki – bogate, dumne, ze starożytnym rodowodem i słowiańską duszą. Sprawdź jakie zabytki i atrakcje w Dubrowniku warto zobaczyć.

Jak dojechać do Dubrownika?

Najwygodniej i najszybciej Dubrownik dostępny jest z Warszawy samolotem. Na miejsce dolecisz Lufthansą z przesiadką w Wiedniu lub we Frankfurcie (cena od ok. 1500 zł w obie strony) albo Czech Airlines z przesiadką w Pradze (od 1200 zł).

Najwięcej jednak zobaczysz i zwiedzisz, jadąc do Dubrownika samochodem. Z Warszawy na południowy kraniec Chorwacji jest ponad 1600 km. Najkrótsza droga prowadzi przez malownicze Brno, Wiedeń i Zagrzeb, a następnie przecina całą Dalmację.

NA TEMAT:

Pogoda w Dubrowniku

Najwyższa temperatura powietrza w Dubrowniku panuje od maja do października, ale sezon zaczyna się już w kwietniu. Jej wartość wzrasta od 21 do 33 stopni C, najcieplejszymi (i najbardziej zatłoczonymi) miesiącami są lipiec i sierpień. W tym czasie woda nagrzewa się do 25 stopni C, a noce są przyjemnie chłodne.

Idealną porą na urlop w Dubrowniku jest wiosna i wczesna jesień – we wrześniu słupek rtęci osiąga przynajmniej 23 stopnie C, a morze ochładza się dopiero w listopadzie, który jest najbardziej deszczowym miesiącem w Dalmacji. Plaże pustoszeją, a ceny niektórych hoteli znów osiągają 'normalny' poziom.

Ceny w Dubrowniku

Nie różnią się zbytnio od polskich, choć są nieco wyższe, i tak jak w Polsce, rosną bliżej morza. Ceny w marketach do zniesienia – za 1,5-litrową butelkę wody zapłacimy 3-3,5 zł, chleb ok. 4 zł, tyle samo co za piwo. Koszt noclegu zależy od liczby gwiazdek, ceny szybują w górę nad samym Adriatykiem, gdzie ciągną się luksusowe hotele.

Nocleg w standardzie pięciogwiazdkowym w Dubrowniku to wydatek rzędu 15 tys. zł w szczycie sezonu (2 tygodnie w apartamencie dla 2 osób z widokiem na morze). Pokój w hotelu trzygwiazdkowym, kilka minut spacerem od plaży, kosztuje ponad 8 tys. zł (2 tygodnie dla 2 osób). 930 zł zapłacimy za 2-tygodniowy pobyt w hostelu ok. 15 minut od starówki. Niecałe 800 zł zapłacimy w trzyosobowym Hostelu Omladinski zlokalizowanym od centrum Dubrownika 20-25 minut spacerem. Cena paliwa w Chorwacji wynosi 5,25 zł (czerwiec 2016).

Co zwiedzać w Dubrowniku?

Najważniejsze kamienne zabytki Dubrownika znajdują się w obrębie Starego Miasta, do którego możemy dostać się przez jedną z kilku bram, np. przez bramę św. Wawrzyńca (patrona miasta) lub okazałą bramę Pile.

Koniecznie zobacz Wielką Studnię Onofria z 16 rzeźbami – twarzami tryskającymi wodą (napicie się z nich przynosi ponoć szczęście), małą Studnię Onofria w pobliżu kościoła św. Błażeja, barokowy kościół w klasztorze Franciszkanów z czynną przy wejściu apteką istniejącą od 1317 r., XV-wieczną studnią na dziedzińcu i muzeum klasztornym, gdzie znajdują się XIV- i XV-wieczne sprzęty apteczne. Ozdobą katedry (niedaleko Pałacu Rektora) jest wspaniały tryptyk Tycjana – Wniebowzięcie NMP.

Wielka Studnia Onofria w Dubrowniku
Wielka Studnia Onofria w Dubrowniku, fot. Shutterstock.com

Centrum Dubrownika przez okrągły rok tętni życiem. Z wysokich na 25 m murów miejskich widać uliczki, które brną między ciasno usytuowanymi kamienicami, bramy, fortece i pobliską Lokrum, Wyspę Miłości, gdzie utworzono rezerwat przyrody. Można podpłynąć do niej łodzią zaparkowaną w przystani na starówce.

Po spacerze murami miejskimi, który kosztuje 35 zł, ulubioną rozrywką turystów są zakupy na głównej ulicy Starego Miasta w Dubrowniku – Stradun. Znajdują się przy niej m.in. pomniki historii, a początek i koniec znaczą dwie słynne fontanny Onofria. Kolejka na górę Srd, która dominuje w krajobrazie Dubrownika, jest znów na chodzie od 2010 roku. Zmodernizowana za 5 milionów euro kabina w 4 minuty pokonuje różnicę 800 m wysokości, koszt wycieczki jedyne 47 zł.

Dubrownik nocą

Jeśli masz ochotę na dyskotekowe szaleństwo, polecamy stworzony w dawnej fabryce farb i lakierów Factory Club (ul. Vukovarska), w pobliżu Mercante Shopping Center. Jednorazowo może się tu bawić 1500 osób (od czwartku do soboty od godz. 22, wstęp ok. 30 kun). To jeden z najlepszych klubów, jakim może się pochwalić Dubrownik.

Nocleg w Dubrowniku

Przy przystani promowej i dworcu autobusowym w Dubrowniku można spotkać miejscowych oferujących noclegi. Poza sezonem pokój dwuosobowy kosztuje ok. 10-20 euro, w sezonie 20-40 euro.

Najtańszą opcją jest hostel (ok. 14 euro za dobę od osoby w pokoju wieloosobowym) i kemping.

Jedyne pole namiotowe w Dubrowniku działa na półwyspie Babin Kuk, który słynie z bajecznych plaż. Ceny miejsc w szczycie sezonu zaczynają się od 30 euro za dzień. Tańsze są noclegi w pobliżu Dubrownika, np. na kwaterze w Orasacu.

Letni Festiwal w Dubrowniku

W lipcu i sierpniu w Dubrowniku odbywa się najważniejsze wydarzenie kulturalne w całej Chorwacji – Dubrownicki Letni Festiwal. Przedstawienia teatralne, operowe, baletowe, koncerty symfoniczne i imprezy folklorystyczne odbywają się w zabytkach Starego Miasta, np. na dziedzińcach Pałacu Rektora i Pałacu Sponza, na tarasie fortu Revelin czy w kościele Franciszkanów. Niesamowitych przeżyć dostarcza inscenizacja „Hamleta” w twierdzy Lovrijenac. Na większość przedstawień trzeba kupić bilety. Kolorytu imprezie dodają teatry uliczne i performerzy.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.