CZARNOGÓRA

Czarnogóra – wakacje na plaży. Na dziko. Jak z bajki

Grzegorz Kapla, red. EP, 30.06.2022

Czarnogóra

fot.: Vladyslav Starozhylov, shutterstock.com

Czarnogóra
Czarnogóra – wakacje w tym kraju są jak kufer pełen sekretów: otwierasz go i znajdujesz kolejne zagadki. Dla wszystkich są tu plaże, dla wytrwałych - góry.

Oto kraina, w której przez ostatnie 800 lat trwały wojny z przerwami na śluby i pogrzeby. W Czarnogórze rzeki wyżłobiły kaniony tak głębokie, iż niebo nad głową wydaje się tylko złudzeniem. Mosty nad nimi łączyły chrześcijan i muzułmanów, żydów i prawosławnych.

Czarnogóra - wakacje z nutą historii

Fala historii przelewała się wybrzeżem wraz z upadkami słowiańskich herzogów, osmańskich baszów, weneckich dożów, europejskich cesarzy, dyktatorów i demokratów. Każdy zostawiał tu część duszy. Upadały państwa, ale miasta czarnogórskie wczepiły się w skałę mocno i nie runęły. Nawet trzęsienia ziemi nie strąciły ich w morze. Trwały jak pamięć o św. Bazylim i Mikołaju Pierwszym. Dziś wielu chce podziwiać skarby tej krainy. Nic dziwnego, że kilka lat po referendum, które w 2006r. przyniosło Czarnogórze niepodległość, Światowa Rada Turystyki ogłosiła ją najszybciej rozwijającym się turystycznie obszarem na ziemi. To tylko jeden z wielu powodów, dla których Czarnogóra na wakacje jest miejscem wymarzonym.

NA TEMAT:

Czarnogóra
Czarnogóra - wakacje / fot. shutterstock.com

Czarnogóra na plażę

Choć 90 % kraju to góry, większość na wakacje do Czarnogóry przybywa, aby podziwiać wybrzeże. Zobaczyć jedyny śródziemnomorski fiord - Bokę Kotorską powstałą, kiedy morze wdarło się pomiędzy górskie kotliny - kilka niezwykle malowniczych zabytkowych miast i plaże. Ta w Tivacie słynie z piasku o leczniczych właściwościach, kalardovska - z maleńkich, gładkich wapiennych otoczaków. Można też odwiedzić największą adriatycką plażę 13-kilometrową Velkę za Ulcinjem, Adę Bojanę na małej wysepce, gdzie kempingi, restauracje i plaża przeznaczone są dla naturystów, albo małą plażę w Sutomore, gdzie nocą usłyszysz - syrenę, która tu przypływa, żeby wyczesać swoje rude włosy. Od ich blasku plaża jest czerwona. Brzmi jak bajka? Taka właśnie jest Czarnogóra. Wakacje mają tu magiczny klimat.

W maleńkiej Mirovicy tuż za sklepem trzeba usiąść pod najstarszym drzewem Europy. Oliwka Stara Maslina ma ponad 2 tys. lat i pień o obwodzie prawie 10 m tak posiekany przez czas w grube plastry, że zdaje się, iż to las rośnie, a nie jedno drzewo. Miejscowi ufają, że jeśli owoc jej zjeść wspólnie - połowa dla ciebie, połowa dla tego, z kim się kłócisz - nastanie zgoda. Może dzięki temu Serbowie i Czarnogórcy potrafili rozstać się bez walki?

Czarnogóra, Herceg Novi
Czarnogóra - wakacje, Herceg Novi / fot. shutterstock.com

Czarnogóra - wakacje na dziko

Planinarska transferzala "Crne Gore" to 120-kilometrowy pieszy, oznakowany czerwonymi kółkami szlak, którym można przewędrować z Durmitoru przez Bjelasicę, Prokletije, aż po przełęcz Ornej i Verusz. Warto spłynąć Tarą, najgłębszym kanionem w Europie, gdzie ściany sięgają niemal 1300 m ponad lustrem wody, zbiegając się miejscami tak blisko, że można tę przepaść... przeskoczyć. Można także wybrać się na dłużej do Bjelasicy, powędrować pomiędzy trawiastymi połoninami i górskimi jeziorami. I jeszcze z Njeguši, gdzie narodził się Petar II Petrović, najsławniejszy poeta, władca i twórca nowoczesnej Czarnogóry, zjechać 25 km najbardziej karkołomną serpentyną Europy do Kotoru, mając fiord Boki to po lewej, to po prawej stronie. Zawrót głowy gwarantowany!

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.