BRNO

Brno – architektoniczny melanż

Roma Kuffel, 24.06.2014

Czechy - Brno

fot.: Roman Slavik, shutterstock.com

Czechy - Brno
Brno, historyczna stolica Moraw, słynie z międzynarodowych targów, wyścigów motocyklowych Grand Prix, a także modernistycznej i secesyjnej architektury, której można pozazdrościć jej sama Praga.

Brno - jak dojechać do Brna

 

Brno leży 260 km od Katowic, ze względu na bliskość Czech, polecamy podróż do Brna samochodem. Najbliższe przejścia graniczne od strony Katowic znajdują się za Gorzyczkami lub w Cieszynie, od Poznania i Wrocławia - za Boboszowem. W Brnie działa międzynarodowe lotnisko, które obsługuje m.in. Ryanaira, niestety nie dostaniemy się do niego z Polski. Z Cieszyna bezpośrednim pociągiem do Brna dostaniemy się w 3,5 godziny. Czeskie 'vlaki' utrzymane są w standardzie podobnym do naszych, zdarzają się opóźnienia.

NA TEMAT:

Brno - co zobaczyć w Brnie

 

Brno bez pośpiechu zwiedzimy w jeden weekend - koniecznie trzeba zobaczyć królewski zamek Špilberk z XIII wieku przebudowany na barokową twierdzę (naprzeciwko ul. Husowej, wstęp 30/15 Kč), obecnie siedzibę muzeum miejskiego. Na wzgórzu Petrov króluje majestatyczna katedra św. Piotra i Pawła z XI wieku (wejście od Šilingrovo nám, czynna do 18.00), jedna z trzech największych w Czechach gotyckich katedr. Widać ją z niemal każdego punktu na mapie Brna.

 

Brno - Architektoniczny melanż

Architektura secesyjna Brna cieszy się taką sławą jak praska i jest niedoceniona. W Morawskiej Galerii (Husowa 14) można obejrzeć ciekawe zbiory z tego okresu. Mistrz secesji Alfons Mucha chodził w Brnie do gimnazjum. Warto zobaczyć również dwa inne ciekawe obiekty modernistyczne: Kleinuv palác i Teatr Mahena z końca XIX wieku, pierwszy w Europie w pełni zelektryfikowany teatr. Obiekty secesyjne najwyraźniej kształtują architektoniczny styl miasta, który urozmaicają budowle ultranowoczesne.

Wokół Brna - Masaryk Circuit

 

Na jednym z najpopularniejszych czeskich torów wyścigowych 5 km od Brna miłośnicy motoryzacji mogą emocjonować się wyścigami motocyklowymi i samochodowymi najwyższej rangi. Na torze odbywają się najsłynniejsze wyścigi świata m.in. samochodów turystycznych - WTCC (World Touring Car Championship). Przed nami jeszcze m.in. MOTO GP Grand Prix Republiki Czeskiej (od 4 lipca 2014 r.).

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.