Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Wakacje 2021 w Grecji: Wyspa Kos – pływający ogród na Morzu Egejskim
Agnieszka Morawska, Artur Kot, 4.08.2021
Wakacje 2021 w Grecji na wyspie Kos można opluwać w atrakcyjnych cenach jeśli wybieramy się na wczasy z biurem podróży. Nie mniej atrakcyjnie cenowo będzie także jeśli sami zaplanujemy wyjazd. Niezależnie od formy dotarcia na grecką wyspę - Kos odwiedzić warto. Dlaczego? Zwykło się mówić, że wśród greckich wysp Kos jest oazą spokoju. Niewielka, zielona – pływający ogród. Przeszłość miała jednak burzliwą, jak większość jej sióstr z Dodekanezu. Historii najlepiej szukać nie w książkach, lecz na starych murach – agory, meczetu, twierdzy joannitów, pośród hellenistycznych i rzymskich ruin. Wyspa Kos od zawsze przechodziła z rąk do rąk. Swoje trzy grosze dorzucili Włosi, Niemcy i Anglicy. Do Grecji powróciła dopiero w 1947 r. Dawniej była głównie wyspą rolniczą. Nie miała może upraw na wielką skalę, za to klimat pozwalał na zbiory dwa razy do roku. Korzystne położenie i prężny handel długo wystarczały, by żyło się beztrosko. Turystyka zawitała tutaj późno – dopiero w połowie lat 80., gdy inne greckie wyspy (zaczynające nawet 30 lat wcześniej) dawno zostały zastawione hotelami. Na spóźnieniu Kos tylko zyskała. Nie budowano już pensjonatów w jednej linii przy plaży, ale wygodne i eleganckie kurorty, które stały się nową wizytówką wyspy. Z czasem zniknęły pola, jednak z leniwej, sielskiej atmosfery właściwie nic nie ubyło. Co warto zobaczyć na wyspie Kos?
Wakacje 2021 w Grecji: co zobaczyć na wyspie Kos?
Nadal można przysiąść w cieniu platana, pod którym nauczał Hipokrates, i popatrzeć, jak w kafenionie starsi panowie grają w tavli. W upalne dni życie zamiera. Wieje północny wiatr meltemi i tylko surferzy gorączkowo pakują się, by złapać go jeszcze gdzieś na pobliskich plażach. Obok zlot rowerzystów – Kos to ich ulubiona wyspa, mniej górzysta od innych. Za chwilę cienie antycznych kolumn łagodnie położą się na rozgrzanej ziemi. Na horyzoncie zabłysną światełka Azji Mniejszej. Nawet w pandemii otworzą się tawerny, poleje wino, potem ouzo. I chyba nikomu nie będzie żal, że każdy dzień jest tutaj tak podobny do poprzedniego.
DALSZA CZEŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
NA TEMAT:
Główna atrakcja wyspy Kos
Za główną turystyczną atrakcję wyspy Kos zupełnie zasłużenie uchodzi świątynia Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej, położona kilka kilometrów na zachód od stolicy wyspy. W całej Grecji asklepiejonów (pełniących też funkcję szpitali) było blisko 300, ale Kos może pochwalić się zdecydowanie najlepiej zachowanym.
Oprócz połączonych schodami antycznych tarasów można zwiedzić ogród z 250 gatunkami ziół i małe muzeum prezentujące drakońskie niekiedy techniki leczenia z początków medycyny.
Regionalne przysmaki w wiosce Zia
Do górskiej wioski Zia raczej nie trafia się przypadkiem. Jedni rozpoczynają w niej wyprawę na najwyższy szczyt wyspy Kos – Dikeos (843 m n.p.m.). Inni, wręcz przeciwnie, przyjeżdżają tu, by zasiąść za stołem na tarasie którejś z urokliwych tawern.
Królują dania mięsne. Żaden Grek nie wybrałby zresztą inaczej. Ryby zamawia się w tawernach nad morzem, a w górach – głównie kozinę i jagnięcinę. Warto spróbować potraw ze specjalnego, zalepianego gliną pieca (np. w słynnej restauracji Oromedon).
Tawerna w wiosce Zia na wyspie Kos, fot. Shutterstock.com
Antimachia – serce wyspy Kos
W czasach, gdy wybrzeża wyspy regularnie grabili piraci lub napadali Turcy, bezpieczniej mieszkało się z dala od morza. Leżąca w sercu Kos, nieco ponad 20 km na południe od stolicy, Antimachia to jedna z najlepiej znanych historycznych osad całego Dodekanezu. Nie zachowała dużo ze swojego dawnego charakteru, ale przetrwały tu jeszcze stary wiatrak i tradycyjny kamienny dom.
Wioskę najlepiej odwiedzić późnym latem. Pod koniec sierpnia w Antimachii odbywa się festiwal lokalnych miodów, a we wrześniu – win! Oba przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki i z tańcami do rana.
Jeden dzień na Nisiros
Na jednodniową wycieczkę można wybrać się na pobliską wysepkę Nisiros. Turyści odwiedzają ją głównie po to, by zejść do krateru czynnego (choć leniwego) wulkanu. U jego stóp życie toczy się nadzwyczaj bezstresowo.
W sennym miasteczku Mandraki na słońcu suszą się ośmiornice, a w labiryncie wąskich uliczek czas przyjemnie zwalnia. Niepostrzeżenie można gdzieś zgubić całe popołudnie.
Fot. Artur Kot
Warto, bo wyspa nadal brawurowo opiera się wycieczkowym szturmom (rejs z Kardameny trwa około godziny).
Wakacje na wyspie Kos: informacje praktyczne
Dojazd
Na wyspę Kos wygodnie można dostać się samolotem z Aten. Lot trwa mniej więcej godzinę. Ze stolicy Grecji kursują również promy, podróż jest jednak znacznie dłuższa.
Noclegi
Na Kos jest 270 hoteli i ponad 48 000 łóżek, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Większość miejsc noclegowych oferują tu duże kurorty, jak np. elegancki hotel Kipriotis Panorama (www.kipriotis.gr). Mniejszych, rodzinnych hoteli warto szukać w miasteczkach.
Koronawirus w Grecji. Aktualne zasady wjazdu dla turystów
Grecja podjęła decyzję o całkowitym odmrożeniu branży turystycznej, w maju zniosła obowiązkową kwarantannę po przyjeździe do kraju, a od 7 czerwca obostrzeń jest jeszcze mniej. Turyści, którzy wybierają się na wakacje 2021 do Grecji mogą przekraczać granicę na podstawie unijnego certyfikatu covidowego, który potwierdza zaszczepienie, bycie ozdrowieńcem lub posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Takie certyfikaty wydawane są już w Polsce. Od 19 czerwca w przypadku braku Zielonego Certyfikatu COVID, nie ma już obowiązku okazywania wyników testu PCR, a jedynie antygenowego. Co ważne, do Grecji wciąż można wjechać, okazując zaświadczenie o szczepieniu, negatywny wynik testu PCR lub potwierdzenie przebycia choroby. Od 19 czerwca granicę z Grecją mogą przekroczyć także turyści z negatywnym wynikiem testu antygenowego. Jest on znacznie tańszy od testu PCR, który kosztuje około 400 złotych. Na wynik testu antygenowego czekamy tylko kilka minut i wraz z tłumaczeniem kosztuje około 130 złotych. Ważne zmiany dotyczą także najmłodszych turystów. Od 19 czerwca dzieci do 12 roku życia wjadą do kraju bez testów. Do tej pory dotyczyło to pociech do 6 lat. Nadal trzeba wypełniać formularz lokalizacyjny - Passenger Locator Form – z danymi kontaktowymi. Na granicy przeprowadzane są także wyrywkowe testy. Ponad to, jeśli po przylocie do Grecji okaże się, że podróżny jest zakażony koronawirusem, to będzie musiał poddać się krótszej niż dotychczas izolacji. Dla zaszczepionych czas kwarantanny skróci się o połowę - zamiast 14 dni będzie to 7 lub 10 dni dla pozostałych.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Ceny noclegów nad polskim morzem są kosmiczne? Bałtyk za drogi nawet dla...
- Wakacje 2021. Chorwacja drży przed „czerwoną listą”. Polska ambasada apeluje do...
- Wielka Brytania. Nowe zasady wjazdu. Koniec kwarantanny - co z testami?
- Wakacje 2021. Tajlandia bez kwarantanny. Polacy znów mogą podróżować na Phuket,...
- Trentino - wakacje na dwóch kółkach wśród gór. Sprawdź szlaki rowerowe w...
- Cypr na wakacje 2021 - bez testu i kwarantanny. Sprawdź aktualne zasady wjazdu...