HISZPANIA

Na Wyspach Kanaryjskich zobaczysz najwięcej gwiazd. Na Teneryfie świecą najjaśniej

Karolina Tomas, 10.02.2016

Obserwowanie gwiazd na Wyspach Kanaryjskich: Park Narodowy Teide na Teneryfie

fot.: www.shutterstock.com

Obserwowanie gwiazd na Wyspach Kanaryjskich: Park Narodowy Teide na Teneryfie
Jaskrawe neony, podświetlane billboardy i zapalone latarnie w miastach uniemożliwiają rozkoszowanie się widokiem rozgwieżdżonego nieba. Zjawisko to nazywane jest zanieczyszczeniem świetlnym. Na szczęście powstaje coraz więcej parków ciemnego nieba, które ułatwiają obserwację ciał niebieskich. By zobaczyć, jak jasno mogą świecić gwiazdy, warto wybrać się na Wyspy Kanaryjskie, zwłaszcza na Teneryfę.

Na Wyspach Kanaryjskich można znaleźć mnóstwo zakątków, które umożliwiają obserwacje astronomiczne. Aż trudno uwierzyć, że jednej nocy można zobaczyć tyle gwiazd!

Według Międzynarodowej Unii Astronomicznej istnieje 88 gwiazdozbiorów. Wizyta na Teneryfie daje szansę zobaczenia aż 83 z nich.

NA TEMAT:

Gwiazdy Teneryfy

Teneryfa jest jednym z najlepszych na świecie miejsc do obserwowania gwiazd. Nocą niebo jest tu właściwie czarne, szczególnie w okolicy wulkanu Teide – najwyższego szczytu w całej Hiszpanii (3718 m n.p.m.). To jednocześnie jeden z największych wulkanów świata.

W Parku Narodowym Teide gwiazdy błyszczą najjaśniej – wszystko dzięki przejrzystemu niebu i czystemu powietrzu. Większa część terytorium parku znajduje się powyżej 2000 m n.p.m. Taka wysokość gwarantuje dobrą widoczność – obserwacji nie utrudnia morze mgieł, czyli zjawisko typowe dla terenów górskich.

Obserwowanie gwiazd na Teneryfie: Park Narodowy Teide

Fot. Shutterstock.com

Tradycja obserwacji astronomicznych na Teneryfie

W 1856 roku na Teneryfę przybył szkocki astronom Charles Piazzi Smyth. Podążając za myślą Isaaca Newtona, chciał przekonać się, czy wysokość wpływa na jakość obserwacji. Eksperymenty prowadził na na górze Guajara. Po Teide i Pico Viejo to trzeci najwyższy szczyt Teneryfy.

Jego badania potwierdziły przypuszczenia Newtona. Piazzi Smyth udowodnił, że obserwatoria astronomiczne powinny być budowane na górskich szczytach, a nie w dużych miastach. Teleskopy znajdowałyby się wtedy powyżej warstwy chmur i z dala od sztucznych źródeł światła, dzięki czemu obserwacje byłyby znacznie dokładniejsze.

Jego badania dały początek nowoczesnej astronomii na Wyspach Kanaryjskich. W uznaniu za jego pracę jego nazwiskiem nazwano nawet jeden krater na Księżycu.

Obserwatorium astronomiczne na Teneryfie

Fot. Shutterstock.com

Obserwatorium na Teneryfie

Na Teneryfie znajduje się dziś jedno z najbardziej zaawansowanych obserwatoriów astronomicznych na świecie – Observatorio del Teide. Położone jest na wysokości niemal 2400 m n.p.m. Pierwszy teleskop został zamontowany w 1964 roku.

Obserwatorium służy przede wszystkim astronomom i uczonym, jednak znajduje się tu również centrum edukacyjne. Można dowiedzieć się tu, do czego właściwie wykorzystuje się obserwatoria, jak działają teleskopy i poznać znaczenie astronomii dla człowieka.

Obserwatorium astronomiczne na Teneryfie

Fot. Shutterstock.com

Skąd najlepiej widać gwiazdy

Nie tylko Park Narodowy Teide gwarantuje niezapomniane widoki. Jest jednak dość wygodną lokalizacją. Znajduje się tu (jedyny na terenie całego parku) hotel Parador de Las Cañadas del Teide. By móc spokojnie przyglądać się rozgwieżdżonemu niebu, warto zatrzymać się tu na noc. Po zachodzie słońca tłumy odwiedzające park znikają, a na niebie pojawiają się miliony gwiazd.

Wycieczki po Parku Narodowym Teide połączone z obserwacją gwiazd organizuje m.in. Teno Activo (www.tenoactivo.com).

Dobrym punktem widokowym jest również El Palmar w północno-zachodniej części wyspy i wspomniana już góra Guajara (2718 m n.p.m.).

Astro festiwal

Na Teneryfie organizowany jest nawet astro festiwal Starmus. Impreza jest połączeniem nauki, sztuki i muzyki. Gromadzi zarówno profesjonalnych astronomów jak i amatorów. Program wypełniają wykłady, wspólne obserwacje nieba, koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 27.06-02.07.

Więcej informacji: www.starmus.com

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.