Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Miasteczka nad Renem: Rudesheim. Miasto wina
Magda Micuła, 25.02.2015
Wina z doliny Renu i regionalna kuchnia Niemiec
Uprawa winorośli ma na tych terenach tradycję sięgającą tysiąca lat. Świeży, lekki riesling o złotej barwie to najlepsza tutejsza marka. W dobrych restauracjach, winiarniach i gospodach z ogródkami piwnymi można także skosztować potraw regionalnej kuchni. Oprócz grillowanych mięs i steków spróbujemy tu dań charakterystycznych dla Doliny Renu – ryb i soczystych warzyw. Najwięcej tego typu lokali jest na Drosselgasse – wąziutkiej, długiej ledwie na 144 metry, ale co roku odwiedzanej przez tłumy turystów z całego świata uliczce. Drosselgasse przeciska się pomiędzy zabytkowymi kamieniczkami, na parterach których rozparły się winiarnie i sklepy z pamiątkami. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki.
Muzea w Rudesheim
Ale poza tym w mieście i okolicach możemy odwiedzić także intrygujące muzea – w tysiącletnich murach zamku Brömserburg znajduje się muzeum wina (wstęp 5 euro). W muzeum zabawek i kolejek elektrycznych zobaczymy odwzorowaną makietę doliny Renu (tu najlepiej poczują się mali i duzi chłopcy) – wstęp 5 euro, a w muzeum mechanicznych instrumentów muzycznych – zmyślnie wykonane grające szopki i katarynki (wstęp 6,50 euro).
Z widokiem na Ren: wzgórze Niederwald
Winnice na stromych wzgórzach wokół miasteczka, ciągnące się aż po horyzont, nadają mu sielski charakter. Wysoko nad miastem wznosi się wzgórze Niederwald z pomnikiem przedstawiającym triumfującą postać Germanii. Na wzgórze można wjechać kolejką linową (na zdj.), podziwiając po drodze morze dachów starówki i lśniące w słońcu wody Renu (wjazd tam i z powrotem kosztuje 7 euro). W sezonie kolejka kursuje też wieczorem do godz. 23.
Pomnik został wzniesiony dla upamiętnienia zwycięstwa w wojnie z Francją (1870-1871) i utworzenia Cesarstwa Niemieckiego. Odsłonięto go jednak dopiero w 1883 roku, z powodu sporów o koncepcję artystyczną i dłuższego czasu potrzebnego na zebranie funduszy. Wysoki na niemal 40 metrów posąg widoczny jest z daleka. Imponująca statua Germanii mierząca 12,5 metra i ważąca 32 tony patrzy na zachód, w stronę pokonanej Francji. Kiedy i my zapatrzymy się w meandrujący u naszych stóp Ren, pomyślmy o zdradzonej przez ukochanego Loreley, która rzuciła się ze skał w zdradliwy nurt, by potem jako piękna syrena wabić swym śpiewem żeglarzy i prowadzić ich do zguby. Słynna, wznosząca się 120 metrów powyżej poziomu wody skała Loreley znajduje się niecałe 30 kilometrów stąd.
Wokół Rudesheim: inne miasta i atrakcje nad Renem
Malownicze Rudesheim jest idealnym punktem wypadowym do zabytków romantycznej Doliny Renu. Zaledwie godzinę jazdy stąd znajduje się tętniący życiem Frankfurt, a w pół drogi Moguncja i Wiesbaden. Można wybrać się w rejs statkiem po Renie albo na wycieczkę do średniowiecznego opactwa Eberbach, w którym kręcono sceny do filmu „Imię róży” według książki Umberto Eco.
W okolicach Rüdesheim znajdują się także ruiny zamku Ehrenfels pochodzącego z XIII wieku oraz najstarszy zamek nad Renem Brömserburg z ok. 1000 roku (w księdze gości eksponowany jest wpis Goethego z 1814 roku). Zaś po drugiej stronie Renu leży niewielkie miasteczko Bingen, z którego pochodziła święta Hildegarda. Niedaleko znajduje się także Mäuseturm, w którym ponoć myszy zjadły żywcem okrutnego biskupa Moguncji.
RUDESHEIM AKTYWNIE
Okolice można poznawać podczas spacerów malowniczymi szlakami, wycieczek rowerowych (rowery wypożyczymy na miejscu, opłata za dzień to 12,90 euro dorośli, 8,90 euro dzieci), a nawet pokonywania stromych górskich alejek w sąsiedztwie na segwayach. Ale najlepiej spojrzeć na atrakcje Rüdesheim z perspektywy tafli Renu. Codziennie odbywają się wycieczki statkiem do skały Loreley, a także wycieczka do zamków w Rüdesheim, Bingen, Assmannshausen i Trechtingshausen (Bingen-ruedesheimer.de).
Do okolicznych winnic można wybrać się kolejką turystyczną, która wyjeżdża z Oberstrasse sprzed Muzeum Instrumentów Mechanicznych (Winzerexpress.de) albo spojrzeć na region z wysoka, podczas lotu helikopterem nad doliną Renu ze wzgórzami, starymi zamkami i zielonymi winnicami (Rhein-heli.de).
Świetnym pomysłem jest spędzenie popołudnia na zwiedzaniu okolicy, a potem na degustacji miejscowych win. To prawdziwa esencja tego, co w regionie najlepsze. Wycieczka trwa około 3 godzin, a turyści oglądają starówkę w Rüdesheim oraz trzy różne winnice i próbują ich wyrobów. Rezerwacje przez stronę Ruedesheim.de.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Niemcy bez barier – atrakcje dostępne dla wszystkich
- Zobacz Niemcy z nowej perspektywy − wystawa na Placu Zamkowym w Warszawie
- W Bawarii krowy pływają tratwą. Zobacz niezwykły redyk w Alpach!
- Podróże polecają: Niemcy. Najnowsze wydanie specjalne już w kioskach
- Berlin tropem mieszkańców. Sprawdzone miejsca, knajpy i wydarzenia
- Hamburg – idealne miasto dla młodych. Zwiedzamy krok po kroku