NORWEGIA

Turystyka lodowcowa w Norwegii. Lodowiec Folgefonna

materiały prasowe, 26.07.2017

Turystyka lodowcowa

fot.: materiały prasowe

Turystyka lodowcowa
Jeśli marzysz o wędrówce po lodowcu, wybierz się do Norwegii. Jest ich tutaj ponad dwa tysiące! Najwięcej znajduje się na Svalbardzie, ale nie trzeba zapuszczać się aż tak daleko na północ, żeby spełnić swoje marzenie. Na południu kraju, 80 km od portu w Bergen, znajduje się trzeci pod względem wielkości lodowiec w Norwegii – Folgofenna. Jakie atrakcje czekają tam turystów?

Folgefonna rozpościera się pomiędzy trzema fiordami: Hardangerfjordem, Sørfjordem i Akrafjordem. Srednia grubość pokrywy lodowej wynosi około 155 metrów, maksymalna – w najwyższych partiach – nawet 500 metrów. Jest to tzw. lodowiec górski, co oznacza, że powstał miejscach, gdzie zgromadziła się duża ilość śniegu. Latem, wierzchnie warstwy topniały, by szybko, z przyjściem ochłodzenia ponownie zmienić stan skupienia zamarznąć i nigdy do końca nie stopnieć. To właśnie temu zjawisku zawdzięczamy niesamowity niebieski odcień lodowca.

Wszyscy Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o lodowcach powinni odwiedzić otwarte wiosną centrum przyrodnicze Parku Narodowego Folgefonna – Folgefonnsenteret. Rezerwat znajduje się w miejscowości Rosendal.

NA TEMAT:

Goście mogą zwiedzać 17 tematycznych, interaktywnych wystaw, prezentujących m.in. procesy zachodzące w środowisku glacjalnym na przykładzie lodowca Folgefonna, życie w wodach Hardangerfjordu – drugiego pod względem długości fiordu w Norwegii, historię osad położonych nad brzegami Hardangeru czy turystykę lodowcową. W pobliżu działa również Skaaluren Collection – muzeum dokumentujące budowę drewnianych łodzi w regionie od połowy XIX do połowy XX wieku. Wstęp do obu atrakcji jest możliwy z jednym biletem, kosztującym 100 NOK (bilet rodzinny, przeznaczony dla dwojga rodziców i dzieci do 16 lat kosztuje 250 NOK).

Turystyka lodowcowa

W Parku Narodowym Folgefonna organizowane są wycieczki w programie m.in. wspinaczka z rakami po gładkiej, lodowej ścianie czy też asekurowane linami skoki przez rozpadliny. To wersja dla zaawansowanych i szukających ekstremalnych wrażeń, natomiast Ci, którzy po prostu chcą przeżyć wędrówkę po lodowcu będą musieli mieć tylko własne ubranie trekkingowe, w tym dobre ubrania przeciwdeszczowe, okulary słoneczne, kremy z filtrem UV i coś cieplejszego. Szczególnie przydatne mogą okazać się kurtki przeciwdeszczowe – roczne sumy opadów na Folgefonnie sięgają 5000 mm. Dla porównania, w niedalekim, słynącym z deszczowej aury Bergen średnia roku to „zaledwie” 2000-2200 mm, podczas gdy Warszawa otrzymuje przeciętnie między 500 a 600 mm. Dzięki tak potężnej dawce opadowej Folgefonna jest lodowcem ekspansywnym – w odróżnieniu od wielu jego krewniaków na świecie, a nawet w samej Norwegii, powiększa swój zasięg i grubość.

Nie wolno samodzielnie poruszać się po lodowcu, jest to zbyt niebezpieczne, dlatego zorganizowanie takiej wyprawy wiąże się ze znalezieniem odpowiedniego biura podróży.

Dojazd

Do Norwegii najlepiej wybrać się własnym samochodem – najpierw szybkimi i bezpłatnymi autostradami przez Niemcy do Danii, a następnie promem wycieczkowym MS Stavangerfjord lub MS Bergensfjord, który dociera bezpośrednio do centrum Bergen.  Przy odrobinie szczęścia z pokładu można dostrzec czapę lodowca Folgefonna. Po zejściu na ląd ostatni odcinek drogi to 80-kilometrowa malownicza trasa z fiordami uchodzącymi do Morza Północnego i tunelem drogowym wyciętym w lodowcu. Liczący 11 kilometrów tunel Folgefonna jest jednym z najdłuższych tunelów drogowych w Europie. Jego budowa i oddanie do użytku w 2001 roku skróciło czas przejazdu z 4 godzin do 10 minut.

Turystyka lodowcowa
Do Norwegii dopłyniemy promem, fot. materiały prasowe

Jadąc samochodem sporo zaoszczędzimy zabierając ze sobą prowiant – koszty jedzenia są w Norwegii znacznie wyższe niż w Polsce. Rozłożenie kosztów paliwa i promu na kilka osób również może okazać się jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Jadąc samochodem nie ogranicza nas bagaż – możemy zabrać ze sobą narty, wędki, sprzęt turystyczny i zaoszczędzić na kosztach wypożyczenia ich w Norwegii.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.