SŁOWACJA

Tranzyt przez Słowację: po zmianach przepisów Polacy nie wjadą do Czech. Aktualne zasady na granicy

Agnieszka Morawska, 13.07.2021

Tranzyt przez Słowację: po zmianach przepisów Polacy nie wjadą do Czech

fot.: www.shutterstock.com

Tranzyt przez Słowację: po zmianach przepisów Polacy nie wjadą do Czech
9 lipca Słowacja zmieniła zasady wjazdu. Wróciły szczegółowe kontrole na granicach, obowiązują także nowe przepisy dotyczące tranzytu przez Słowację. Wyznaczono specjalne korytarze. Dodatkowo według aktualnych obostrzeń podróż tranzytem z Polski przez Słowację do Czech jest niemożliwa. Co jeszcze się zmieniło?

Z powodu szybko rozprzestrzeniających się mutacji koronawirusa, Słowacja wprowadziła nowe przepisy dla podróżnych. Zmieniły się także zasady dotyczące tranzytu przez Słowację. Przekroczenie granicy bez obowiązku poddania się pięciodniowej kwarantannie mają tylko osoby uważane za w pełni zaszczepione lub posiadające negatywny wynik na obecność COVID-19. Aktualne zasady wjazdu dla turystów opisujemy na podroze.pl tutaj. Po zmianie przepisów na granicach zapanował chaos. Tworzą się ogromne korki, najczęściej spowodowane brakiem odpowiednich dokumentów podróżnych. Zdezorientowani są także kierowcy przejeżdżający przez Słowację tranzytem. Według aktualnych przepisów Polacy nie mogą np. wjechać ze Słowacji do Czech oraz z Czech do Słowacji. Co jeszcze się zmieniło?

ZOBACZ TEŻ: Zabierz w każdą podróż, a unikniesz niespodzianek. Na wakacjach z dzieckiem może być niezbędna

Tranzyt przez Słowację: specjalne korytarze i zakaz wjazdu do Czech

Podróżni wjeżdżający do Słowacji w ramach tranzytu do krajów Unii Europejskiej mają na przejazd 8 godzin i mogą zatrzymywać się tylko na stacjach benzynowych. Kierowcy muszą respektować trasy wyznaczonych korytarzy tranzytowych. Dla podróżujących z Polski na Węgry lub do Austrii wyznaczone są trasy: od przejścia granicznego Chyżne -Trstena, przez Dolny Kubin, Martin, Żylinę i Bratysławę do przejścia Kittse koło Bratysławy lub Czunovo-Rajka. Wyznaczony jest też korytarz od przejścia w Chyżnem przez Rużomberok, Bańską Bystrzycę i Zwoleń do przejścia Szahy-Parassapuszta. Na Węgry i do Austrii można się dostać także przez przejście graniczne Skalite-Zwardoń i dalej przez Czadcę i Kysucke Nove Mesto do Bratysławy. Czwarta trasa przewiduje tranzyt przez przejście Barwinek-Vyszny Komarnik i dalej przez Przerov i Koszyce na przejście słowacko-węgierskie w Milhost’-Tornyosnemeti. Złamanie zasad może być karane mandatem w wysokości około 1600 euro (ok. 7280 zł). Co ważne - Polacy nie mogą podróżować tranzytem do Czech, Ukrainy, Niemiec. Przejazd jest traktowany jako nieuzasadniony geograficznie i należy się liczyć z odmową wjazdu. Jadąc do wyżej wymiennych krajów, trzeba wybierać trasy przez Polskę i przekraczać odpowiednio: polsko-czeskie, polsko- niemieckie, polsko- ukraińskie przejścia graniczne.

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.