GENEWA

Weekend w Genewie. Wydarzenia i atrakcje

Marta Bocianowska, 10.02.2016

Szwajcaria, Genewa

fot.: www.shutterstock.com

Szwajcaria, Genewa
W Genewie przyjezdny niezauważalnie wtopi się w tłum. Ponad połowa mieszkańców miasta ma bowiem zagraniczny paszport. Genewa jest jednym z najbardziej międzynarodowych miast Europy, które swój kosmopolityzm zawdzięcza znajdującym się tu organizacjom międzynarodowym, z ONZ na czele.

Tradycja poszanowania wolności, religii i poglądów ma w Genewie bardzo długą historię. Właśnie tu w XVI wieku zbierali się i nauczali wybitni reformatorzy protestanccy: Jan Kalwin, Teodor de Beze i John Knox. Ich prace na tyle zmieniły krajobraz Europy, że miasto zaczęto nazywać „protestanckim Rzymem”. Warto wstąpić do gotyckiej kaplicy z XV wieku, gdzie nauczał Kalwin i do pobliskiej katedry św. Piotra.

NA TEMAT:

Najciekawsze imprezy w Genewie

Genewa jednak żyje nie tylko historią czy wielką polityką, to także prawdziwa stolica luksusu. Nie każdy może sobie pozwolić na zakupy w ekskluzywnych sklepach, na obiad w eleganckich restauracjach, oznaczonych pięcioma gwiazdkami w czerwonym przewodniku Michelina czy rejsy motorówką po Jeziorze Genewskim. Ale każdy może popatrzeć. Również na najnowsze modele samochodów podczas Salon International de l’Auto (Międzynarodowy Salon Samochodowy), największej i najbardziej wyczekiwanej wystawie motoryzacyjnej w Europie (3-13 III 2016, dorośli 16 CHF, dzieci 9 CHF). Dodajmy, że drogim samochodom towarzyszą piękne hostessy, których stroje są specjalnie zaprojektowane przez znanych projektantów mody.

W maju do Genewy powinni zawitać miłośnicy wina. W ostatni weekend miesiąca ponad 90 okolicznych winnic na jeden dzień (28 V) otworzy swoje drzwi w ramach Open House Day. Każdy będzie miał okazję spróbować trunków z winogron zebranych w minionym roku, a przy okazji poznać uroki szwajcarskiej wsi. Koszt degustacji wynosi ok. 5 CHF.

Z kolei podczas Bol d’Or, święta odbywającego się w sobotę w połowie czerwca (10-12 VI 2016), po Jeziorze Genewskim ściga się blisko 600 jachtów. To największe na świecie śródlądowe regaty.

Dokładnie tydzień później rusza Genewski Festiwal Muzyczny, w ramach którego odbędzie się ponad 500 koncertów. Wydarzenie dedykowane jest wszystkim fanom muzyki, bez różnicy, czy słuchają na co dzień klasyki, jazzu czy popu. Podczas 3 koncertowych dni będzie również mnóstwo wystaw i warsztatów. Wstęp jest bezpłatny.

Symbole Genewy

Szwajcaria, Genewa

 

Symbolem Genewy jest słynna Jet d’Eau (fot. shutterstock.com), najwyższa w Europie fontanna, która leży u brzegów Jeziora Genewskiego. Wyrzuca strumień wody na wysokość 140 m. Można ją podziwiać codziennie pod warunkiem, że prędkość wiatru nie przekracza 20 km/godz.!

Co nam jednak przychodzi do głowy, kiedy myślimy o Szwajcarii? Tak, zegarki.

Szwajcarzy, ze względu na górzyste ukształtowanie swojego niewielkiego kraju, musieli znaleźć sobie inne zajęcie niż rolnictwo. Powstały cechy rzemieślnicze, w tym zegarmistrzowski. Konkurencja sprawiła, że zegarki musiały być wyróżniającymi się jakością misternymi cudeńkami. Takie pięknie inkrustowane eksponaty znajdziemy w Muzeum Zegarmistrzostwa i Emalierstwa (Musée de l’Horlogerie et de l’Emaillerie). Równie piękne przedmioty oglądać można w Patek Philippe Museum (Les Savoises) czy w jednym z największych na świecie salonów Rolexa na Rue de Rhone.

Zdaniem wielu turystów najpiękniejszym ze szwajcarskich zegarków jest jednak ten ułożony z kwiatów. Znajdziemy go w parku Jardin Anglais (fot. shutterstock.com).

Szwajcaria, Genewa

W 1999 roku jubiler Kazes z miasta Carouge skonstruował najwyższy, bo mający ponad trzydzieści metrów wysokości, mechaniczny zegar na świecie. Można go zobaczyć w Hotelu Cornavin, obok dworca kolejowego. Zegar został zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinessa.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.