Wasze wyprawy

Bałtyk: Plaże pełne niespodzianek

Dębki, Jastarnia, Władysławowo to najpopularniejsze miejscowości na Wschodnim Wybrzeżu. Miejscami jest to trochę za gwarno, ale bez problemu można znaleźć dzikie plaże.

Żeglarzom i windsurferom spodoba się Zatoka Pucka. Miłośnicy rozrywek na pewno będą zachwyceni ofertą gwarnych kurortów: Jastrzębiej Góry, Karwi czy Władysławowa.

Bywalcy wybiorą snobistyczne Dębki lub Juratę. Rodziny z dziećmi wyjadą raczej do spokojniejszej Białogóry czy otoczonego pięknymi lasami i niezbyt zatłoczonego Lubiatowa.

Wędkarze mogą wybrać się łodzią na połów dorszy na otwartym morzu albo mniej znanej belony w zatoce.

Dla aktywnych

Hel - Koniec lenistwa
Był niegdyś senną rybacką wioską, o czym przypominają malownicze domki z pruskiego muru stojące wzdłuż ulicy Wiejskiej, teraz zamienione w tawerny i bary.

Miasteczko jest bazą dla wczasowiczów korzystających z pięknej plaży od strony Bałtyku. O plaży miejskiej lepiej zapomnieć. Latem kempingi od strony Zatoki Puckiej przyciągają tysiące miłośników wind- i kitesurfingu.

Osłonięta od otwartego morza mierzeja zapewnia znakomite warunki do uprawiania tych sportów, ponieważ głębokość wody nawet kilometr od brzegu nie przekracza 1,5 m.

Atrakcje:
Muzeum Rybołówstwa w dawnym gotyckim kościele jest świadectwem regionalnej tradycji. Poza ciekawymi łodziami i sprzętem warto zwrócić uwagę na jedyny zachowany bojer rybacki i otaczający kościół skansen kaszubskich łodzi, spore fokarium może być wielką atrakcją dla dzieci, w sezonie można zwiedzić latarnię morską, w skansenie broni morskiej zgromadzono działa, radary i torpedy, z Helu organizowane są wycieczki statkami i wodolotami do Trójmiasta.

Dębki - Stolica Wybrzeża

Do tej położonej w nadmorskim lesie letniskowej osady latem przenosi się chyba cała Warszawa, a przynajmniej jej duża część. W Dębkach nie ma hoteli, tylko kwatery prywatne i pokoje gościnne. Jest tłoczno i "kempingowo". Na plaży w sezonie działa szkoła windsurfingu, a przy ujściu miejscowej rzeki

Piaśnicy wypożyczalnia skuterów wodnych. Jak w każdej nadmorskiej miejscowości nie ma problemu ze znalezieniem lokalu serwującego świeże ryby (polecam bar "Pod Dębami").

Amatorzy jazdy konnej przybywają specjalnie, by o świcie lub o zmierzchu galopować po plaży. Życie towarzyskie koncentruje się na równoległej do brzegu ulicy Spacerowej, która jest również centrum handlowym.

Motorowodniacy upodobali sobie oddalone o kilka kilometrów rynnowe Jezioro Żarnowieckie, gdzie w Lubkowie, obok plaży nad brzegiem jeziora, działa znany ośrodek windsurfingowy "Surf Park Lubkowo".

Atrakcje:
na północny wschód od wsi Odargowo leży ukryty w lesie największy na Kaszubach głaz narzutowy - 20 m obwodu, w pobliskim Żarnowcu warto zobaczyć jednonawowy gotycki kościół z czerwonej cegły, odrestaurowany zamek von Krockowów w Krokowej to otoczona fosą trójskrzydłowa budowla w kolorze ochry z pięciokondygnacyjną wieżą.
Dziś znajduje się tu luksusowy hotel, niewielkie muzeum oraz siedziba Kaszubskiego Centrum Kultury. Na placu przed kościołem jest targ.

Puck - Pod żaglami
To spokojne miasto jest ważnym centrum żeglarstwa, w którym często odbywają się międzynarodowe zawody.

Szkolenia żeglarskie dla młodzieży organizuje Harcersi Ośrodek Morski.

Pomiędzy gotyckim kościołem św. św. Piotra i Pawła a portem znajduje się doskonała tawerna rybacka "U Budzisza", w której podają wszystkie chyba rodzaje bałtyckich ryb. Miasto ma doskonałą infrastruktrę sportową: kompleks boisk, basen i kręgielnię.

Atrakcje:
w pobliskiej Rewie jest miasteczko żeglarskie; są tam doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, długa na 50 m grota w Mechowie, jedyna tak duża na północy Polski, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Morza w Swarzewie, odpusty 16 sierpnia i 8 września, odrestaurowany neogotycki pałac w Rzucewie, obecnie luksusowy hotel.

Dla rozrywkowych

Jastarnia - Muzyka na wodzie

Latem podobać się będzie bez wątpienia jedynie młodym, którym nie przeszkadza hałas zwany muzyką dyskotekową oraz tłumy kłębiące się na pięknej plaży i jedynym, dość okazałym jak na Półwysep deptaku.

Tym, którzy chcą nieco odpocząć od zgiełku, polecam spacer do centrum dawnej kaszubskiej wioski rybackiej pełnej uroczych, kolorowych domków albo wycieczkę do portu położonego nad Zatoką Pucką.

Amatorom dobrej ryby (wędzonej i smażonej) polecam odejść nieco od deptaka - w zaułkach starszej części Jastarni znajduje się jedno z lepszych w Polsce miejsc na rybkę. W sezonie nad brzegiem morza można uprawiać wszelkie rodzaje sportów wodnych, łącznie z pływaniem katamaranem i nurkowaniem.

Przy molo od strony zatoki chętni zapisują się do szkółki windsurfingowej i na kursy nurkowania.

Szukającym spokojniejszego miejsca polecam pobliską Kuźnicę, zaś Jurata to ekskluzywne wczasowisko z luksusowymi hotelami i dwiema plażami. Przyjeżdża tu śmietanka towarzyska z całego kraju, a częstym gościem był prezydent RP.

Atrakcje:
neobarokowy kościół z ciekawą amboną w kształcie łodzi, zawody w poławianiu belony - maj, na święto Piotra i Pawła w końcu czerwca z Chałup, Kuźnicy i Jastarni wypływają umajone łodzie na rybacką pielgrzymkę do Pucka.

Jastrzębia Góra - Bawi się

Centrum rozrywki rodzinno-kolonijnej, kombinat wczasowy, który ma jeden ogromny atut - położenie.

Nie dość, że leży w dogodnym punkcie komunikacyjnym, to jeszcze na jednym z najpiękniejszych fragmentów polskiego Wybrzeża - na stromym klifie.

W sezonie czynne są liczne puby i dyskoteki. Funkcję centrum pełni skwer i deptak pomiędzy ulicami Pucką i Radosną.

W Jastrzębiej Górze najlepiej czuć się będą wielbiciele nocnego życia, którym nie przeszkadza nieco chaotyczna zabudowa tego kutortu z tradycjami.

Atrakcje:
latarnia morska w Rozewiu; z 60-metrowego klifu roztacza się piękna panorama okolicy; latem działa niewielkie, ale ciekawe Muzeum Latarnictwa; u wylotu malowniczego wąwozu Lisi Jar stoi obelisk poświęcony Zygmuntowi III Wazie, który zatrzymał się tu, wracając z wyprawy do Szwecji.

Władysławowo - Przyjazne turystom

Leżące u nasady Półwyspu Helskiego Władysławowo słynie z dużego portu rybackiego i licznych wędzarni, w których można kupić świeże śledzie, łososie, węgorze i szprotki.

Wakacyjne życie tego niezbyt urodziwego miasta skupia się nad brzegiem morza. Szeroka, piaszczysta plaża przy porcie ma drewniane chdniki i pomosty umożliwiające korzystanie z niej niepełnosprawnym i turystom z wózkami dziecięcymi.

Na plaży organizowane są koncerty, zawody sportowe, skoki na bungee i zabawy dla dzieci. Pomyślano nawet o wyznaczeniu specjalnych dojść do brzegu dla sprzętu motorowego.

Przy porcie można jeździć konno, zarówno po piasku, jak i w płytkiej wodzie. Plaża na wysokości Cetniewa jest od kilku lat strzeżona wyłącznie przez dziewczyny nazywane żartobliwie "Słonecznym patrolem". Z wieży Domu Rybaka, symbolu miasta, przy dobrej pogodzie widać cały Hel.

Atrakcje:
w centrum miastaw sezonie czynne są dwa duże wesołe miasteczka z diabelskim młynem i rollercoasterem, można korzystać z wielu atrakcji sportowych w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie.

Dla rdzin z dziećmi Karwia - Plaża tuż-tuż

Miejsc noclegowych ma mnóstwo, ale tłok jest straszny i nawet pod koniec sezonu ryzykowny jest przyjazd bez rezerwacji. W Karwi nie ma deptaka jak w innych kąpieliskach, więc życie skupia się na szerokiej, najpiękniejszej w Polsce plaży. Ta rzeczywiście jest ładna, a na dodatek leży blisko "centrum". Promenadę w sezonie zastępuje równoległa do morza uliczka z kilkoma kramami. Szukający spokoju powinni poszukać noclegu raczej we wsiach oddalonych trochę od morza.

Atrakcje:
windsurferzy mają szanse na największe fale na polskim Wybrzeżu

Białogóra - Za lasami, za wydmami

Idealne miejsce na rodzinne wakacje - ciche, spokojne, położone poza szlakami, wśród lasów i łąk. Plaża jest równie piękna jak w Karwi, ale mniej zatłoczona. Od miejscowości oddziela ją szeroki (ok. 1 km) pas zalesionych wydm. W sezonie z centrum Białogóry na plażę można dojechać wynajętym wozem konnym, rowerem (jest kilka wypożyczalni) lub rikszą. Dobrym letniskiem na rodzinne wakacje są jeszcze oddalone nieco od brzegu Karwieńskie Błota oraz Puck z bezpieczną plażą i basenami dla najmłodszych.

Atrakcje:
niedaleko morza leży rezerwat przyrodniczy Białogóra z rzadkimi gatunkami traw, stadnina koni.

Dla szukających spokoju

Kto szuka miejsca z dala od tłumu rozbawionych turystów, powinien przyjechać do Kuźnicy - autentycznej rybackiej osady, w której nie ma wielkich hoteli i tłumów wczasowiczów.

Atmosferę cichej kaszubskiej wioski odnajdziemy również w Chłapowie.

Warto odwiedzić warsztat bursztyniarski przy ulicy Władysławowskiej 56 i przyjrzeć się pracy bursztyniarza oraz kupić oryginalną pamiątkę.

Dużą atrakcją jest też spacer Wąwozem Chłapowskim schodzącym do samego Bałtyku.

Plaże w okolicach Lubiatowa i Kopalina należą do najczystszych i najrzadziej odwiedzanych na Wybrzeżu.
Koło Chłapowa, Dębek przy ujściu Piaśnicy i w Chałupach na Helu są plaże przeznaczone dla naturystów.


Dla miłośników dzikich plaż

Helskie dzikie plaże od strony Bałtyku są szerokie i mają piękny piasek, ale morze jest tam zwykle dość zimne, z reguły chłodniejsze niż w okolicach Dębek i Białogóry. Plaże od strony zatoki nie są aż tak piękne, pozwalają jednak na kąpiel w dużo cieplejszej wodzie.

To jedyne plaże w Polsce zwrócone na południe, dlatego są dobrze nasłonecznione i zaciszne dzięki osłaniający je wydmom i lasom. Piękne dzikie plaże można znaleźć też w Ostrowie pomiędzy Jastrzębią Górą i Karwią, pomiędzy Dębkami i Białogórą i dalej na zachód. Naturyści mają swoje oznakowane plaże pomiędzy Chałupami i Kuźnicą na północnym brzegu Półwyspu, w Chłapowie koło Władysławowa i w Dębkach na lewo od ujścia Piaśnicy.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.