Wasze wyprawy

Cuda natury, których nie możesz pominąć na zachodnim wybrzeżu USA

Kanion Bryce

fot.: Koniczyna70

Kanion Bryce
Głębokie kaniony, ogromne przestrzenie pustynne i górskie krajobrazy, tych miejsc nie wolno przegapić!

Joshua Trees
Park Narodowy zawdzięcza swą nazwę drzewom, przypominającym swym wyglądem juccę. Te kilku metrowe drzewa mogą dożyć 1000 lat. Zabawne kolosy świetnie wkomponują się w górski krajobraz, pokryty tu i ówdzie pagórkami z głazów.
Jeśli odwiedzasz park latem, upewnij się, że masz wystarczająco dużo wody, bo temperatury są tu bardzo wysokie. O wędrówkach w takich okolicznościach możesz zapomnieć, ale nawet samo przejechanie główną, wyasfaltowaną drogą przez park, bardzo się opłaca.

Duży Kanion
Nie bez powodu wizytę do Dużego Kanionu, planują wszyscy wyjeżdżający do USA.
Kanion ma 446 metrów długości, średnio 16 km szerokości i 1500 metrów głębokości. Widoki na strome, wysokie klify o wielu barwach, zmieniających się pod wpływem światła, zapierają dech w piersiach! Najlepiej parkowym autobusem dojechać do punktu Hermits Rest, zatrzymując się po drodze przy każdym punkcie widokowym.
Na pobyt w parku narodowym należy zaplanować kilka dni.
Wschody i zachody słońca są nie do opisania. Można też wybrać się na kilkudniową wędrówkę, na samo dno szczeliny lub zafundować sobie przelot helikopterem, choć jest to dość kosztowna atrakcja.

Jezioro Powell
To sztuczne jezioro, powstałe przez budowę zapory Glen Canyon na rzece Kolorado.
Z punktu widokowego na zaporze, mamy piękny widok na wąwóz, wyżłobiony przez rzekę Kolorado. Błękit wody świetnie kontrastuje z otaczającymi go klifami w kolorze ochry.
Samo jezioro zaprasza do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych.

Horseshoe Bend
Niedaleko miasteczka Page, leży Horseshoe Bend, niezwykłe wygięcie w kształcie podkowy.
Prowadzi do niego szlak wędrowny o długości 1,2 km. Pomimo, że szlak można zaliczyć do łatwych, pokonanie go, kosztuje trochę energii, zwłaszcza latem przy wysokich temperaturach. Droga prowadzi przez suchą, niezalesioną okolicę. W samo południe, to nie najlepsza pora na takie wędrówki, ale właśnie wtedy Horseshoe Bend widoczny jest w pełnym słońcu i zdjęcia z tego miejsca są najpiękniejsze. Widok, którym zostaniesz nagrodzony, jest cudowny!

Horseshoe Bend
Horseshoe Bend

Kanion Antylopy
Kanion Atylopy to wąska szczelina, otoczona wysokimi ścianami. Składa się z dwóch części: dolnej i górnej. Obie części można zwiedzić tylko i wyłącznie pod przewodnictwem Indian z plemienia Navajo.
Odwiedzających transportuje się jeepem z Page pod samo wejście kanionu.
Niezmiernie popularna wśród turystów jest górna część kanionu. Wąwóz ma 90 metrów długości i w niektórych miejscach tylko dwa metry szerokości. Przez wąską szczelinę w jego górnej części, wpadają promienie słoneczne, oświetlając wysokie na 40 metrów ściany. Padające światło tworzy piękny kolorowy spektakl.
Bilety najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem.

Monument Valley
Ten park należy do Indian z plemienia Navajo. Niektórzy z nich nadal tu mieszkają, zachowując tradycję swoich przodków.
Charakterystyczne sylwetki trzech samotnych czerwonych skał, były często tłem w wielu kręconych tu westernach.

Monument Valley
Monument Valley

Arches
Przez miliony lat, erozja utworzyła tu wspaniałe formacje skalne. Spotkamy tu skały o przeróżnych kształtach, ogromne bloki piaskowca, mosty łukowe i jeden widok, ładniejszy od drugiego.

Capitol Reef
Białe kopuły piaskowca, przypominające swym wyglądem budynek Kapitolu przyczyniły się do nazwy parku. Dodatkowo, można znaleźć tu wspaniałe formacje piaskowca i kaniony szczelinowe.
Jednak znakiem rozpoznawczym parku jest monoklina Waterpocket Fold, rozciągająca się na długość 160 km, unikalne zjawisko geologiczne.

Kanion Bryce
Kanion Bryce, w przeciwieństwie jak sama nazwa wskazuje, nie jest prawdziwym kanionem.
Park „usiany” jest kamienno-wapiennymi formacjami kolumnowymi, powstałymi na wskutek erozji pod wpływem wody, wiatru i słońca. Koniecznością jest spacer pośród różowo-pomarańczowych wieżyczek. Dla osób, które mają trudności z chodzeniem, wizyta w Bryce też się opłaca. Do licznych punktów widokowych łatwo dojechać samochodem a widoki zapierają dech w piersiach!

Zion
Wizyta w parku narodowym Zion jest dla miłośników przyrody naprawdę niezapomnianym przeżyciem. Piękne widoki, wiele szlaków wędrownych i duża ilość wody. Niezmiernie popularna wśród turystów jest trasa The Narrows. Nie zapomnijmy jednak wcześniej wypożyczyć odpowiedniego sprzętu: specjalnych butów i kija, które ułatwią nam przejście przez rzekę Virgin. Wysokość wody jest zmienna. W wielu miejscach tylko do kolana, ale czasem i do pasa.
Pomimo tego, że szlak jest popularny i na trasie można spotkać tłumy, na pewno warto.
Im dalej idziesz, tym ciszej. Koryto rzeki staje się węższe a ściany kanionu zwisają prawie nad naszymi głowami, imponujące!

Death Valley
Gorąco i sucho, niemalże ekstremalnie!
Najniższy punkt USA leży właśnie tu, w Badwater Basin. 86 metrów poniżej poziomu morza.
Spustoszały krajobraz na piękne wydmy, wyjątkowe formacje piaskowe we wszystkich kolorach tęczy i ogromne solniska, pomimo wysokich temperatur, przyciągają wielu chętnych. 

Death Valley
Death Valley

Jezioro Mono
Jezioro powstało około milion lat temu. Jedną z najbardziej uderzających cech jest obecność dziwnych kształtów wież wapiennych, w wodzie i na brzegu. Wieże te nazywane są tufą. Szacuje się, że tufy w południowej części jeziora mają około 200 do 900 lat.

Yosemite Park
Yosemite Park wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znany jest przede wszystkim ze swych wysokich wodospadów, które wiosną są najpotężniejsze. Należy jednak mieć na uwadze, że droga dojazdowa Glacier Point czasem dopiero jest otwarta pod koniec maja lub na początku czerwca.
Teren parku charakteryzuje się również ogromnymi, granitowymi formacjami skalnymi, pięknymi widokami, polanami pełnymi kwiatów i bogatą fauną, zamieszkującą tutejsze tereny.

Yosemite Park
Yosemite Park

Jeśli wybierasz się do USA i masz zamiar zwiedzać większość parków narodowych to warto przemyśleć kupno Park Pass, który udostępni nam wjazd na ich teren.
W zachodniej części USA, jeden cud natury, przewyższa drugi i wszystkie warte są obejrzenia!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.