Wasze wyprawy

Czeska stolica Księstwa Nyskiego - Javornik

Javornicki zamek na skale

fot.: Marti1512

Javornicki zamek na skale
Ciekawą historią polsko-czeskiego pogranicza jest historia biskupiego Księstwa Nyskiego - od 1302 r. Nie zawsze Nysa była jego stolicą - od 1742 r. był to Javornik, znany z potężnego zamku na skale.

Na weekendową wycieczkę w Sudety Wschodnie można wybrać kierunek Javornik (blisko z Paczkowa, nawet rowerem) i jego najbliższe okolice, do poznania pieszo czy na rowerze. Javornik należał niegdyś do Dolnego Śląska i polsko-czeska historia okolicy miała swój finał dopiero 37 lat temu. W połowie czerwca co roku po tutejszych Rychlebskich Szlakach organizowany jest rajd pieszy na dystansach 7-50 km - to dobra okazja, by zobaczyć w okolicy także historyczne i przyrodnicze ciekawostki przy szlakach. M.in. piec wapienniczy, słynną kapliczkę z Matką Boską Robiącą na Drutach, (przy drodze do Travnej), Koniec Świata, sympatyczne miejsca odpoczynku (jak Turisticke Odpocivadlo) na tle dolinki, pięknie wyremontowany obiekt Tancirny v Racim udoli (dawne miejsce tańców), formacje skalne - Certova Kazatelna czy ruiny zamku Rychleby (4,5 km od zamku Jansky Vrch, który był kiedyś letnią, a potem główną siedzibą biskupów wrocławskich - ostatnią stolicą Księstwa Nyskiego). Zamek Jansky Vrch został wybudowany na skalistym wzgórzu w XIII w. przez piastowskiego księcia Bolka I. Pierwsze wzmianki o nim są z 1307 r., gdy należał do książąt świdnickich, potem przejęła go diecezja wrocławska. W XVIII w. został przebudowany w stylu barkowym i stał się centrum muzycznego życia całego Śląska. Tu przez 30 lat tworzył znakomity skrzypek i dyrygent Karel Ditters z Dittersdorfu, który w Javorníku skomponował 40 oper komicznych - obecnie co roku organizowany jest tu festiwal muzyczny jego imienia. Zamek należy oficjalnie do państwa dopiero od 1984 r., gdy rozliczono finalnie majątki kościelne polskie i czeskie. Można go zwiedzać przez cały rok (https://www.zamek-janskyvrch.cz/cs/o-zamku). W Javorniku urodził się też m.in. kompozytor Liberatus Geppert (https://www.youtube.com/watch?v=ZGuep7sS378).

centralna ulica miasteczka
centralna ulica miasteczka
Javornik to przede wszystkim świetny punkt wypadowy, np. na Borówkowa Górę w okolicy Lądka
Javornik to przede wszystkim świetny punkt wypadowy, np. na Borówkowa Górę w okolicy Lądka
v Racim udoli + ruiny zamku Rychleby
v Racim udoli + ruiny zamku Rychleby

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.