Wasze wyprawy

Dubrownik i góra magii

Dubrovnik widziany o zmierzchu ze szczytu góry Srd w wiosce Bosanka

fot.: orka&kgo

Dubrovnik widziany o zmierzchu ze szczytu góry Srd w wiosce Bosanka
Srd to góra w chorwackiej wiosce Bosanka, rozciągającej się niczym wielkie skrzydło anioła tuż u podnóża bośniackich gór. Góra, jak ten niezwyciężony wojownik, ułożyła sobie u swych stóp jeden z cudów świata – Dubrownik…

Z widokiem na Dubrownik

 

Wszystkie męki świata, cały wylany pot podczas wspinaczki na Srd wynagrodzi nam widok jaki roztacza się z jego szczytu. Dubrownik, jak na przysłowiowej patelni. Stojąc na skraju przepaści nieodparcie ma się wrażenie, że oto jest się panem tej okolicy. Chociaż tak naprawdę człowiek dyszy jeszcze z wysiłku i marzy o kropli wody…

 

Tradycyjnie okazało się, że na wyprawę nie zabraliśmy żadnych napoi. Po drodze ani jednego sklepu, czy miejsca gdzie można by było kupić coś mokrego. Za to spotkaliśmy starą kobietę pilnującą kóz, która na pytanie, czy rzeczywiście w okolicy jest jeszcze pełno min, jak podają niektóre źródła, uśmiechnęła się dziwnie i poszła w swoją stronę.

 

Staliśmy więc na szczycie wielkiej góry i czekaliśmy na zachód słońca. Języki wisiały nam do pasa, ale wytrwaliśmy i zobaczyliśmy Dubrownik tak jak go widzą ptaki szybujące po niebie, gdy słońce zanurza się już w morzu. Srd to jednak nie tylko zachwycające widoki. To również dowód tak niedawnego cierpienia, gniewu i wszystkiego co niesie ze sobą wojna. To z tego miejsca ostrzeliwany był Dubrownik, jedno z najpiękniejszych miast świata. Aż nadto jest na to dowodów na szczycie tej góry – najokazalszy i najdziwniejszy, to zrujnowana stacja kolejki górskiej. Gdyby tak dobrze podłubać w ostrzelanych murach stacji, z pewnością można by jeszcze sporo zużytej amunicji z nich wydobyć. Cóż…diabeł kusi, w gardle pustynia, a w około coraz ciemniej. Pora wracać. Co też uczyniliśmy, aby rychło przekonać się, że droga powrotna, mimo iż lżejsza, to jednak jest niebezpieczniejsza.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.