Wasze wyprawy

El Caminito del Rey - trasa zawieszona nad kanionem rzeki Guadalhorce

Most linowy na trasie El Caminito

fot.: StarymFordem

Most linowy na trasie El Caminito
Jedną z głównych atrakcji Andaluzji jest trasa górska, zawieszona nad kanionem rzeki Guadalhorce . Pierwszy raz usłyszeliśmy o niej gdy w 2014 roku trwał jej remont a liczne filmiki i zdjęcia w internecie zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Plan mieliśmy dosyć ryzykowny szczególnie, że tego samego dnia rano zwiedzaliśmy Alhambrę i dopiero popołudniu mogliśmy ruszyć z Granady w stronę przedmiotowego kanionu. Morale było raczej słabe, lecz mimo braku biletów w internecie, postanowiliśmy przynajmniej zobaczyć trasę z daleka. Sama droga z Granady do El Chorro jest bardzo malownicza i przysparza dużo przyjemności a widoki są jak żywcem wyjęte z "Bonanzy".

Identyfikacyjnym punktem charakterystycznym jest Restaurante El Mirador Ardales z płatnym parkingiem przy drodze MA-5403 obok wejścia na el Caminito. My jednak podjechaliśmy dalej w dół, mijając „sławne” wejście do tunelu z niewielkim drogowskazem, że to właśnie tu jest El Caminito i zaparkowaliśmy na dziko przy drodze (0€) nad jeziorkiem Embalse del Conde de Guadalhorce. Swoją drogą turkusowa woda i słoneczna pogoda kusiły by poleżeć na plaży i zanurzyć w turkusowej wodzie – górę wzięła jednak ciekawość i zniknęliśmy w czeluści tajnego skalnego tunelu...

Po kilunastominutowym spcerze szutrową drogą doszlismy do wejścia północnego (Accesso Norte). Ku naszemu zaskoczeniu kłebiła się tu jedynie niewielka grupka młodzieży. Sympatyczna pani w kasie spojrzała na nasze buty i powiedziała, że oczywiście są bilety a następne wejście jest za 15 min. Z niedowierzaniem kupiliśmy wejściówki i założyliśmy kaski. Po krótkim instruktarzu (w języku angielskim) weszliśmy na szlak. Po kilku minutach doszliśmy do pierwszego ok 1 kilometrowego odcinka, prowadzonego pomostami zawieszonymi na skałach. Nagle cała grupa, z którą weszliśmy zaczęła robić zdjęcia i się przepychać. Na szczęście za kilka minut towarzystwo się rozproszyło na trasie i w zasadzie zostaliśmy sami. Pojawił się jednak inny, fotograficzny problem. Jak się okazało są tu „trudne” warunki oświetleniowe – duże kontrasty przy oświetlonej pełnym słońcem jednej ścianie kanionu i zupełnie zacienionej drugiej. Łatwo o prześwietlone lub niedoświetlone kadry! Trzeba nieco kombinować z ustawieniami

Środkowy ok 1,5 km odcinek jest zwykłą górską ścieżką z pięknymi widokami na dolinę. Najciekawszy a zarazem najbardziej obfotografowany jest ostatni, niespełna kilometrowy fragment, prowadzony na stalowo drewnianej konstrukcji zawieszonej nad kilkudziesięciometrową przeopaścią ze spektakularnym mostem linowym. Przy gorszych warunkach pogodowych, wietrze most bywa zamykany i trzeba wtedy wracać do wejścia północnego.

Cała trasa od wejścia północnego do południowego ma ok 3,4 km i potrzebujemy na nią z małym odpoczynkiem 2 – 2,5 godziny.

Od południowego wejścia musimy przejść jeszcze ok 1,7 km do stacji kolejowej w El Chorro, skąd autobusem (1,5€) dostaniemy się do parkingu przy wejściu północnym.

Sama trasa jest raczej łatwa/ bardzo łatwa, można rzec spacerowa, ma jednak ogromne walory widokowe. Z mrożących krew w żyłach scenek z You Tube  zostało niewiele, jednakże osobie z lękiem wysokości może przysporzyć nieco stresu....

Mimo złych prognoz długoterminowych na AccuWeather pogoda na El Caminito trafiła nam się idealna – słońce, zero wiatru i temperatura ok 22 stopni, a nasłuchaliśmy się opowieści o hulających huraganach, zamykaniu trasy oraz o dzikich tłumach – może to szczęście a może przypadek!?

starymfordem.pl

El Caminito
El Caminito
Najciekawszy, wiszący odcinek trasy
Najciekawszy, wiszący odcinek trasy
Przełom rzeki Guadalahorce
Przełom rzeki Guadalahorce
Trasa wygląda groźnie, jednak jest bardzo bezpieczna
Trasa wygląda groźnie, jednak jest bardzo bezpieczna
Tunel kolejowy widoczny z trasy
Tunel kolejowy widoczny z trasy
Spod odrestaurowanej ścieżki wystają fragmenty starej
Spod odrestaurowanej ścieżki wystają fragmenty starej
W sezonie trasa jest oblegana przez turystów i lepiej wcześniej rezerwować wejściówki
W sezonie trasa jest oblegana przez turystów i lepiej wcześniej rezerwować wejściówki
Wspaniałe widoki roztaczające się z El Caminito
Wspaniałe widoki roztaczające się z El Caminito

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.