Wasze wyprawy

Mroczne tajemnice inkwizytora w Velkich Losinach

mroczny zamek i jego jeszcze bardziej mroczne tajemnice

fot.: Marti1512

mroczny zamek i jego jeszcze bardziej mroczne tajemnice
Zamek Velké Losiny to mało popularne miejsce w Czechach, choć znajduje się w pobliżu znanych wśród Polaków tras narciarskich i turystycznych (Cervenohorskie Sedlo).

Mury piwniczne tego renesansowego zamku pamiętają ból i tortury więzionych tu osób (w XVII w.), pomawianych o konszachty z diabłem i rzucanie uroków, na parterze zaś jest wizerunek słynnego inkwizytora Heinricha Franza Bobliga von Edelstadt – tu bowiem była siedziba tego sadysty, żądnego władzy i bogactwa. Pamiętajmy, że pomawiając na ogół niewinnych ludzi, oskarżyciel często czyhał na jego majątek, a procesy były sfabrykowane. W tym miejscu rozstrzygały się losy wielu okolicznych mieszkańców - pozbywano się wpływowych i bogatych i konfiskowano ich majątek. Przez 143 lata do końca II wojny światowej w Groß Ullersdorf (jak dawniej nazywała się ta miejscowość) zamek i okoliczny ziemski majątek należał do rodu Liechtensteinów, przez blisko dwa wieki nie mieszkali tu Czesi - nieliczni osiedlili się tu dopiero w okresie międzywojennym. Od 430 lat Velke Losiny/ Groß Ullersdorf są uzdrowiskiem. Mroczna historia ściągnęła tu przed laty ekipy filmowe, które w tym zamku zrealizowały słynny film "Młot na czarownice" oraz 13 lat temu - historyczny dramat „Bathory” (na podstawie biografii Elżbiety Batory, uważanej za jedną z największych morderczyń w historii) – film był jedną z najdroższych superprodukcji zrealizowanych w tej części Europy. Zamek znajduje się przy drodze z Jesenika do Sumperka, 80 km z Kłodzka i 57 km z Głuchołaz. Strona zamku - https://www.zamek-velkelosiny.cz/cs Velke Losiny i historia inkwizytora Heinricha Bobliga oraz "Młota na czarownice"- przewodnika do tępienia czarostwa i czarownic - to również tematy filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia", na którego dokumentacji byliśmy w tym zamku.

zamek, w którym kilkanaście lat żył i skazywał za czary inkwizytor Boblig
zamek, w którym kilkanaście lat żył i skazywał za czary inkwizytor Boblig
zamkowa kaplica
zamkowa kaplica
dziedziniec zamkowy
dziedziniec zamkowy
ogrody zamkowe są piękne w czerwcu
ogrody zamkowe są piękne w czerwcu

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.