Wasze wyprawy

Polska: 12 atrakcji Mazur - Zejdź na ziemię

Jeziora to bezsprzecznie największa atrakcja Mazur. Na szczęście nie jedyna. Zamki Krzyżaków, sanktuaria, parki dzikich zwierząt, historyczne miejsca z II światowej, festiwale...

Pojezierze Mazurskie to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych turystycznie rejonów Polski. Nazywany jest Krainą Tysiaca Jezior, choć ich rzeczywista liczba jest prawie trzykronie większa. Wraz z rzekami i kanałami tworzą skomplikowany szlask wodny przyciągtający żeglarzy i kajakarzy. Proponujemy weekendowy objazd po najciekawszych mazurskich obiektach. Trzystukilometrową pętlę można rozpocząć w Szczytnie.

Szczytno - 0 km, zwiedzanie >> 1 godz.
Krzyżacy wznieśli tu zamek, z którego zachowały się fragmenty murów i baszta zwana Wieżą Juranda. Obiekt określany mianem "zamku" zbudowany został przez Niemców w 1933 roku, dziś mieści Muzeum Mazurskie z ciekawymi zbiorami etnograficznymi. W mieście warto obejrzeć XV-wieczny kościół ewangelicki przebudowany w stylu barokowym. Pochodzący stąd Krzysztof Klenczon, lider zespołu Czerwone Gitary, ma w Szczytnie swój pomnik. W pobliskich Szymanach w sezonie czynne jest międzynarodowe lotnisko.

Mrągowo - 50 km, zwiedzanie >> 1,5 godz.
Urocze miasteczko malowniczo położone nad jeziorem Czos. Dawny Sensburg (Ządzbork) obecną nazwę zawdzięcza Krzysztofowi Mrągowiuszowi - pisarzowi i badaczowi gwary mazurskiej. Słynie z corocznego Pikniku Country oraz Festiwalu Kultury Kresowej. W sąsiednich Sorkwitach znajduje się pałac w stylu angielskiego neogotyku. Tu także rozpoczyna się najpiękniejszy polski szlak kajakowy rzeki Krutyni. W Kosewie, położonym przy drodze do Mikołajek, można obejrzeć stada jeleni, danieli, łosi i saren pasące się na olbrzymich wybiegach.

Święta Lipka - 75 km, zwiedzanie >> 1,5 godz.
Najważniejsze mazurskie sanktuarium i najpiękniejszy obiekt barokowy w północnej Polsce. Według miejscowej legendy uniewinniony skazaniec umieścił wyrzeźbioną przez siebie figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem w konarach przydrożnej lipy. Miejsce to zasłynęło wkrótce cudami, stając się celem licznych pielgrzymek. Dzisiejszy kościół wzniesiony został w końcu XVII wieku. W pełnym przepychu wnętrzu trójnawowej bazyliki zgromadzono liczne dzieła sztuki; słynące z pięknego dźwięku organy przyciągają melomanów.

W ołtarzu głównym znajduje się koronowany przez prymasa Wyszyńskiego obraz Matki Bożej Śnieżnej, zaś w miejscu, w którym według tradycji rosła święta lipa - pień drzewa ze srebrną figurą Matki Bożej. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą, ręcznie kutą bramę do sanktuarium wykonaną ponoć przez prostego, wiejskiego kowala.

Kętrzyn - 90 km, zwiedzanie >> 1,5 godz.
Dawniej nazywał się Rastembork, obecną nazwę zawdzięcza Wojciechowi Kętrzyńskiemu - historykowi, badaczowi dziejów Warmii i Mazur, w okresie międzywojennym dyrektorowi Ossolineum. Na miejscu dawnego grodu pruskiego plemienia Bartów w XIV wieku wzniesiony został zamek krzyżacki.

Kamień przy bramie upamiętnia polskich żołnierzy dowodzonych przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, którzy dotarli tu z armią Napoleona w 1807 roku. Na pobliskim wzgórzu znajduje się obronny gotycki kościół św. Jerzego z renesansowymi i barokowymi płytami nagrobnymi, zaś w centrum miasta dawna siedziba loży masońskiej.

Gierłoż -100 km, zwiedzanie >> 2,5 godz.
Kilka kilometrów za Kętrzynem drogowskaz kieruje nas do Wilczego Szańc, dawnej kwatery Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych. Tworzył ją komplek kilkudziesięciu betonowych bunkrów o ścianach 8-metrowej grubości. Całość była doskonale zamaskowana, otoczona polami minowymi i chroniona przez jednostki specjalne.

W Gierłoży latem 1944 roku miał miejsce nieudany zamach na Hitlera; wydarzenie to upamiętnia płyta poświęcona pamięci zamachowca - pułkownika Wehrmachtu Klausa von Stauffenberga. Część umocnień została wysadzona w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie, część rozebrana po wojnie. Pomimo zniszczeń umocnienia, jako imponujący przykład sztuki inżynierskiej, stanowią do dziś ogromną atrakcję turystyczną.

Mamerki - 145 km, zwiedzanie >> 1 godz.
Położona nad jeziorem Mamry kwatera niemieckiego dowództwa wojsk lądowych jest świetnie zachowana. Gigantyczne bunkry, ze ścianami kilkumetrowej grubości, pancernymi drzwiami i strzelnicami, robią niesamowite wrażenie. Z wieży rozciąga się widok na całe założenie obronne i jezioro.

W pobliżu bunkrów znajduje się wejście do Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora z Pregołą i Bałtykiem. O skali przedsięwzięcia świadczą dwie gigantyczne śluzy w Leśniewie oraz podobna konstrukcja w Guji Dużej. Bawiąc w okolicy, warto także odwiedzić Sztynort, a w nim barokowy pałac Lehndorffów (niestety, w permanentnym remoncie) otoczony zabytkowym parkiem z pięknym drzewostanem i interesującymi obiektami ogrodowymi.

Węgorzewo - 140 km, zwiedzanie >> 1,5 godz.
Malowniczo położone nad rzeką Węgorapą miasto, ważny ośrodek turystyki i żeglarstwa, szczyci się zamkiem krzyżackim przebudowanym w XVIII wieku na barokową rezydencję, późnogotyckim kościołem św. św. ap. Piotra i Pawła oraz Muzeum Kultury Ludowej z ciekawymi zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi. Miasto jest znanym i chętnie odwiedzanym ośrodkiem żeglarskim. Parę kilometrów stąd, nad jeziorem Święcajty, jest malownicza wioska Kal z knajpkami, w których zjeść można smażoną sielawę.

Giżycko - 165 km, zwiedzanie >> 2,5 godz.
Na przesmyku między jeziorami Kisajno i Niegocin stał niegdyś gród Prusów. W XIV wieku Krzyżacy zbudowali tu zamek, z którego pozostało jedno popadające w ruinę skrzydło. Atrakcją miasta jest wzniesiona w połowie XIX wieku pruska twierdza Boyen. Bastiony ukryte w gęstym lesie są otoczone przez fosy. Wewnątrz gwiaździstego wieloboku twierdzy znajduje sie amfiteatr, w którym odbywają się festiwale piosenki żeglarskiej. Latem w Giżycku organizowane są najważniejsze zawody żeglarskie, a zimą bojerowe. W sąsiedztwie miasta jest ponad sto jezior i rezerwaty chroniące łabędzie, kormorany, żurawie i inne gatunki ptactwa wodnego.

Mikołajki - 210 km, zwiedzanie >> 1,5 godz.
Przez Ryn z restaurowanym zamkiem krzyżackim jedziemy do Mikołajek, Perły Mazur, największego i najdynamiczniej rozwijającego się portu na szlaku Wielkich Jezior. Miasteczko rozłożyło się pomiędzy jeziorami Tałckim i Mikołajskim. Warto przejść portową promenadą, zwiedzić XIX-wieczny kościół ewangelicki oraz Muzeum Reformacji. Ostatnio atrakcją stała się "Tropikana" - park wodny w hotelu "Gołębiewski". W pobliżu Mikołajek jest jezioro Łuknajno, rezerwat łabędzi niemych, wpisany na listę UNESCO. Teren rezerwatu można obserwować z drogi Mikołajki - Giżycko.

Popielno, Galindia, Kadzidłowo - 250 km, zwiedzanie >> 4 godz.

Prom przewozi nas do ośrodka PAN w Popielnie, gdzie można podziwiać tarpany i bobry. Po drugiej stronie jeziora Bełdany, u ujścia rzeki Krutyni jest luksusowy pensjonat "Galindia", nazwany tak od żyjącego tu niegdyśpruskiego plemienia Galindów. Na rozległym terenie są groty, zagajniki, święty gaj oraz przystań, odbywa się mnóstwo ciekawych imprez inspirowanych życiem dawnych mieszkańców tej krainy, "rządzonej" obecnie przez wodza Yzeggusa II.

Można wziąć udział w inscenizowanym napadzie na autokar z turystami lub popływać drewnianą łodzią. W Kadzidłowie jest park dzikich zwierząt, w któtym żyją jelenie, daniele, dziki, koniki leśne, bobry, żubry, bizony, osiołki i miniaturowe kozy, a także bociany i żurawie. Pobliska "Oberża pod Psem" uważana jest za jedną z najlepszych restauracji na Mazurach. Polecam zwłaszcza doskonały kapuśniak.

Wojnowo - 270 km, zwiedzanie >> 1 godz.
Osada założona została przez filiponów (zwanych też staroobrzędowcami lub starowiercami), ortodoksyjnych wyznawców prawosławia, którzy nie zaakceptowali XVII-wiecznych reform obrzędowych. By uniknąć prześladowań, opuścili Rosję, osiedlając się m.in. na Mazurach.

W Wojnowie, uznawanym za jedną z najpiękniejszych mazurskich wsi, żyje ich już tylko kilkunastu. Po dawnych mieszkańcach pozostało kilkanaście drewnianych chat z gankami i kolorowymi okiennicami, pomalowana na niebiesko świątynia, zwana molenną, oraz będący obecnie własnością prywatną klasztor z dwiema sędziwymi mniszkami.

Puszcza Piska - 300 km, zwiedzanie > > 3 godz.
Pośród rozległych lasów Puszczy Piskiej, nazywanych też Wielką Knieją, lśnią wody jezior: Śniardw, Bełdan i Nidzkiego. Gruntowe drogi prowadzą do zagubionych w lesie uroczych wiosek. Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania okolic jest miejscowość Ruciane-Nida. Tuż obok zabytkowej śluzy Guzianka znajduje się baza rybacka, w której można kupić świeże ryby: węgorze i pstrągi. Z Rucianego jest tylko 7 kilometrów do leśniczówki Pranie, w której w latach 50. Konstanty Ildefons Gałczyński tworzył.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.