Wasze wyprawy

Preikestolen

Preikestolen

fot.: floorian

Preikestolen
Preikestolen (Pulpit Rock) czyli ambona jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Norwegii. Ta niezwykła, płaska jak stół, formacja skalna i widok śmiałków siedzących na jej krawędzi jest jednym z symbolicznych obrazów Norwegii.
Preikestolen
Preikestolen

To jedno z najwspanialszych miejsc w którym miałem okazję fotografować.
W 2011 ambona znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej spektakularnych punktów widokowych wg CNN Go i Lonely Planet.

Preikestolen to zadziwiająco płaski klif o wymiarach 25 na 25 metrów znajdujący się 604 metry nad wodami Lysefjordu powstały najprawdopodobniej ok 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu.

Ambona jako atrakcja turystycznej została odkryta dopiero około 1900 roku, gdy sportowiec Thomas Peter Randulff płynący Lysefjordem parowcem Oscar II zauważył niezwykłą formację skalną wysoko nad zatoką.
Miał on powiedzieć: „To wygląda jak ambona!” Dla sportowca Randulffa cel był jasny. Musiał wybrać się do góry. To był początek ruchu turystycznego na Pulpit Rock.

 

Szczyt sezonu przypada na okres od maja do września, ale już od kwietnia rozpoczyna się transport publiczny.
Ze Stavanger można się dostać promem do Tau (ok. 30 min.), a następnie ok. 20 km. samochodem lub autobusem na parking - Preikestolen Fjellstue.

 

Droga na Preikestolen
Droga na Preikestolen
Ruszamy!
Ruszamy!

Na ambonę wiedzie malownicza trasa z pięknymi widokami mająca 3,8 km długości. Różnica poziomu wynosi 350 m. Wejście na górę zajmuje około 2 godzin.
Najbardziej strome odcinki są na początku i w środkowej części szlaku, ale ogólnie trasa jest przyjemna, a szlak prowadzący na szczyt jest dobrze oznakowany. Powierzchnia jest bardzo zróżnicowana - od żwirowej przez kamienistą, po drewniane ścieżki biegnące nad bagnami.

Na szlaku
Na szlaku
Bajkowe widoki
Bajkowe widoki
Coraz blizej celu
Coraz blizej celu
  • 1
  • 2

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.