Wasze wyprawy

Przez bezdroża chorwackiego Kvarneru

Chorwacja - okolice miasta Senj

fot.: ir

Chorwacja - okolice miasta Senj
Chorwacja, wśród zagubionych wiosek i ciekawych miejsc położonych gdzieś dalej od głównej drogi.
Trasa
Trasa

Po tygodniu spędzonym we wnętrzu kraju i potem na wybrzeżu mamy porównanie jak wygląda jazda poza głównymi drogami w lesistym centrum Chorwacji i tutaj, a wybrzeżu. Różnica jest zasadnicza, wcześniej bardzo trudno (no morze poza opuszczoną Sławonią) było nam zjechać gdzieś w bok. Lasy mają tamże charakter taki jak u nas, wiec pojawia się wiele zakazów wjazdu, szlabanów. Na wybrzeżu jest o wiele swobodniej. Wypalone słońcem przestrzenie są zwykle prywatne i prowadzą w nie drogi, które użytkują mieszkańcy wiec są dostępne. Często szlaki są już zaniedbane, o słabej nawierzchni, jednak czy nie o to chodzi gdy szukamy przygody?

Chorwacja - poza głównymi drogami
Chorwacja - poza głównymi drogami

W ciągu tygodnia jaki spędziliśmy na wybrzeżu przebyliśmy drogę przez Park Narodowy Velebit który stanowi granicę miedzy zieloną a bardziej żółtą od traw śródziemnomorską częścią Chorwacji, przez wyspy Krk i Cres na Istrię. Początek, dojazd przez przełęcz Vratnik do miasta Senj to wielka przygoda szukania dróg na skróty ze wspaniałymi widokami na błękitne wybrzeże. To co jednak zapamiętam z tej trasy to zupełnie coś innego, zaskakującego. Gdy wychodziliśmy z auta na pożółkłe od słońca łąki zewsząd dochodził niesamowity zapach wygrzanych w upale ziół. Nigdy wcześniej nie czułem go aż tak silnie i był to zapach przyjemny.

Chorwacja, widok na miasto Senj i wyspę Krk
Chorwacja, widok na miasto Senj i wyspę Krk

Kolejna migawka wspomnień jaki zostały w mojej głowie z tej wyprawy to wyspa Krk. Nie jest ona może najprzyjemniejsza do offroadowej jazdy. Sporo dróg jest pozamykanych, wiele ciekawych miejsc niedostępnych. Jednak w okolicach winiarskiego miasta Vbrnik (warto je odwiedzić) można dostać się na rozległą równinę na południowo wschodnim krańcu wyspy w okolicach miasteczka Baška. Gdy miniemy już tablicę informacyjną „Šumska cesta, vozite na vlastitie odgovornost” już wiemy że czeka przygoda. Przed nami rozległy teren z szutrową droga przemykającą się wśród pagórków. Wszystko pocięte kamiennymi murkami.  Wcześniej widziałem takie w oliwkowych sadach. Czyżby tu też kiedyś rosły te drzewka? Pomimo że wrócić trzeba ta sama drogą bo wszystkie inne zamknięte są bramami lub szlabanami – warto było.

Chorwacja - bezdroża wyspy Krk
Chorwacja - bezdroża wyspy Krk
Chorwacja - bezdroża wyspy Krk
Chorwacja - bezdroża wyspy Krk

Wieczór to zachód słońca na plaży w pobliżu cerkwi Sv Kresevana z XII w. Jest pusto i dziko. Słońce krwawo chowa się za horyzontem. W drodze powrotnej niespodzianka, gdy już wyjedziemy na asfalt – pojawia się stadko dziczków. Stoją na środku i trzeba wiele chęci i starań żeby skłonić je do spaceru w pobliskie krzaki. A w tyle głowy jeszcze pali się myśl, że może za chwile zjawi się ich mama i może być niezadowolona że się jej młodzież przegania…

  • 1
  • 2

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.