Wasze wyprawy

Royal Yacht Britannia

Ocean Terminal

fot.: arabella

Ocean Terminal
Royal Yacht Britannia to statek służący angielskiej rodzinie królewskiej, dzisiaj zamieniony w muzeum.

Sam statek ma do zwiedzenia prawie wszystkie pomieszczenia od mostku kapitańskiego, górnego pokładu po kajuty królewskie i gościnne czy marynarskie. Wielki Salon, jadalnie, gdzie królowa Elżbieta min. gościła na kolacjach premierów i prezydentów min. USA. Można rówież zajrzeć do kuchni, kuchni pomocniczych, zobaczyć jahtową porcelanę i zadegustować w słodyczach podawanych kiedyś na statku. Na sam koniec zwiedza się maszynownię.

HISTORIA STATKU

Plan budowy rozpoczął były król Jerzy VI, ojciec obecnej królowej Elżbiety II, za której zbudowano statek. Twórcą jachtu jest Hugh Casson. RYB od początku był traktowany jako pływająca brytyjska rezydencja królewska, w której posługę pełnili oficerowie i marynarze razem ze sewartami. Swoje miesiące midowe mieli na statku księżna Małgorzata z meżem czy książę Andrzej z żoną, księżną Sarą. Jacht odbył podróż min. dla księcia Walii Krol z księżną Dianą na Giblartar w 1981 roku. Sama Jej Królewska Mość królowa Elzbieta II popłynęła nim z księceim Filipem na egzotyczną wyprawę do Indii w 1973 roku.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.