Wasze wyprawy

San Sebastian w Hiszpanii - plaże i pintxos.

Przed południem na plaży w zatoce o kształcie muszli.

fot.: ZoHa

Przed południem na plaży w zatoce o kształcie muszli.
Miasteczko San Sebastian to nie tylko piękne plaże i urokliwe uliczki, to przede wszystkim smaki baskijskiej kuchni w postaci pintxos.

Miasteczko Donostia San Sebastian ( pierwsza część nazwy po baskijsku, a druga po kastylijsku)  gościło nas w pierwszym tygodniu lipca i obdarowało nas piękną słoneczną pogodą, którą postanowiliśmy wykorzystać m. in. plażując na położonej w centrum miasta plaży zwanej La Concha (Muszla). Wzdłuż plaży ciągnie się gęsto uczęszczana promenada, z której roztacza się wspaniały widok na wzgórza i zatokę Bahia de La Concha z wyspą św. Klary (Isla de Santa Clara). Widoczne wzgórza to Monte Igueldo oraz wznoszące się nad portem i starówką wzgórze Monte Urgull, z którego spogląda wielka (12m)  statua Jezusa Chrystusa. Na wzgórzu tym znajduje się ponadto m.in. zamek Castillo de la Mota.

 

Widok z plaży na wzgórze Monte Urgull.
Widok z plaży na wzgórze Monte Urgull.
Selfie na bulwarze wzdłuż plaży La Concha.
Selfie na bulwarze wzdłuż plaży La Concha.

Hiszpańskie słońce potrafi dosłownie spiec, tak więc w porze siesty chowaliśmy się przed nim przemierzając tętniące życiem urokliwe uliczki Starego Miasta (Parte Vieja) z licznymi barami, w których przyprawić mogą o zawrót głowy z powodu ich ilości i różnorodności- pintxos, baskijskie niewielkie kanapki. Pintxos to po baskijsku, natomiast po kastylijsku - pinchos. Wcześniej nosiły one nazwę banderilla. Te niewielkie kulinarne kompozycje zarówno smaków, jak i kolorów łączą ze sobą kilka składników, najczęściej za pomocą wykałaczki, ale nie tylko. Ich składową część stanowić także może kawalek chleba (bagietki). Serwowane mogą być w muszlach i plastikowych kieliszkach z sosem. Niektóre są podgrzewane. Kanapki wyłożone są na ladach barów. Za świątynię gastronomii uchodzi ulica Calle 31 de Agosto (31 sierpnia). My smakowaliśmy je w barze Bartolo, gdzie dostaliśmy lekcję zamawiania. Bierzesz talerzyk i nakładasz, a potem chce się więcej i jeszcze więcej. 

 

W jednym z barów na starówce. Na ladach wyłożone baskijskie przekąski.
W jednym z barów na starówce. Na ladach wyłożone baskijskie przekąski.
Przed wejściem do baru z pintxos.
Przed wejściem do baru z pintxos.
Jedna z postaci pintxos.
Jedna z postaci pintxos.

Na starówce znajduje się też serce miasta - mały plac Plaza de La Constitucion, otoczony domami z ozdobnymi arkadami. Niegdyś na placu odbywały się korridy. Idąc uliczkami dojdziemy też do kościółka w stylu barokowym Basilica de Santa Maria del Coro. 

Jedna z uliczek starówki.
Jedna z uliczek starówki.
  • 1
  • 2

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.