Wasze wyprawy

Sri Lanka

Wspaniała przyroda tej tropikalnej wyspy, piękne plaże, ciekawe zabytki, a także słonie, które są tutaj wykorzystywane do pracy przyciągają coraz więcej turystów.

Anuradhapura
Święte miasto i pierwsza stolica Syngalezów, rdzennych mieszkańców wyspy. Restaurowano ją od końca XIX wieku, by przywrócić świetność monumentom wczesnego buddyzmu: stupom, posągom Buddy, pałacom i klasztorom. Jedna z cejlońskich księżniczek zasadziła tu drzewo Bo o charakterystycznych liściach w kształcie serca. Pod takim drzewem oświecenia doznał Budda. Najstarsza stupa Thuparama pochodzi z III wieku i kryje w sobie relikwię - kawałek kości Buddy.

Polonnaruwa
Otoczona kamiennym murem średniowieczna stolica wyspy znana jest ze świątyń. W Gal Viharze, jednej z najsłynniejszych w Sri Lance, zachowały się wykute w granicie cztery wielkie wyobrażenia Buddy. Freski zdobiące ściany są arcydziełami syngaleskiej sztuki.

Kandy
Święte miasto Syngalezów ze świątynią i klasztorem Malwatte Vihara oraz pałacem króla Sri Wikramy ze wspaniałą drewnianą salą audiencyjną. Świątynia Dalada Maligawa szczyci się bogato inkrustowaną drewnianą szkatułką, w której przechowywana jest słynna relikwia - ząb Buddy. W sierpniu umieszcza się ją na grzbiecie słonia prowadzącego procesję kilkudziesięciu innych słoni oraz mnichów, muzykantów i akrobatów. W Kandy warto też obejrzeć miejscowe tańce wykonywane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Sigirija
Na Lwiej Skale (Sigirija), wznoszącej się 200 metrów ponad dżunglą, znajdują się pozostałości wzniesionego w V wieku Pałacu nad Chmurami. Podczas wspinaczki stromymi schodami podziwiać można królewskie "boskie kobiety" - piękności z obnażonymi piersiami przedstawiono na freskach w tzw. galerii. Z góry rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Sigirija wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Skalne świątynie Dambulli
Największy i najlepiej zachowany kompleks budowli sakralnych na Sri Lance. Niedaleko Sigirii, w wysokiej na 100 metrów skale wykuto wiele grot. Znajdują się w nich liczne posągi i malowidła Buddy. Groty skrywają ponad 150 różnej wielkości posągów. Malowidła ścienne zajmują powierzchnię 2000 metrów kwadratowych.

Las Sinharaja
Fragment wilgotnych lasów równikowych porastających niegdyś prawie całą wyspę. Rośnie tu ponad sto gatunków drzew, w tym palma rotangowa, kariota parząca, kardamon, mnóstwo pnączy i lian. W tym parku narodowym żyje mnóstwo barwnych ptaków, a żwirowe łachy rzek kryją rubiny, topazy, szafiry i turmaliny.

Pinawela
Słynny sierociniec dla słoni, otaczający opieką słoniątka, które straciły matkę lub zostały porzucone. Po odchowaniu uczy się je pracy dla człowieka. Największą atrakcją jest obserwowanie karmienia małych słoni oraz kąpieli całego stada w pobliskiej rzece.

Galle
Kolonialne miasto na południu wyspy. Założyli je Portugalczycy, a po nich przyszli Holendrzy, którzy wznieśli potężne mury otaczające miasto. Niegdyś był to najlepiej ufortyfikowany port w całej południowo-wschodniej Azji. W licznych barokowych kościołach znajdują się holenderskie nagrobki i pamiątkowe tablice. Najpiękniejszą panoramę podziwiać można ze szczytu zabytkowej latarni morskiej. Widać stamtąd tonące w zieleni czerwone dachy i wieże kościołów.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.